Teraz jest Pt mar 29, 2024 12:54 am


Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 2   [ Posty: 22 ]
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Sandomierz
PostNapisane: Śr kwi 15, 2009 5:28 pm 
Aktywny

Dołączył(a): Pn kwi 09, 2007 6:47 pm
Posty: 118
Lokalizacja: Józefów k/W-wy
Korzystając z kilku dni wolnego i wyśmienitej pogody, jak nas nawiedziła na początku kwietnia, wybrałem się na zwiedzanie Sandomierza. Poniżej prezentuję kilka fotek z tego wyjazdu a dłuższą relację znajdziecie jak zwykle na stronie: http://piotrela.pl
Pozdrawiam Piotr.
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]


Ostatnio edytowano Pt paź 12, 2012 8:22 am przez Piotr M, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 17, 2009 12:20 pm 
Aktywny

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 10:42 am
Posty: 116
Lokalizacja: Warszawa
Jakie miłe, wyludnione miejsce, chyba się przejadę tam.
I samochodów brak, to na pewno Sandomierz w Polsce? ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 17, 2009 6:02 pm 
Aktywny

Dołączył(a): Pn kwi 09, 2007 6:47 pm
Posty: 118
Lokalizacja: Józefów k/W-wy
Hi hi, w Polsce tylko że w kwietniu!! Luz totalny, można spokojnie było nałazić się do woli. Minus: pozamykane niektóre miejsca (muzea itp)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 17, 2009 7:25 pm 
Początkujący

Dołączył(a): Pn lis 03, 2008 5:34 pm
Posty: 33
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Ja byłem w lany poniedziałek.Super miejsce,ale już nie takie spokojne.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So kwi 18, 2009 10:40 am 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Cz paź 02, 2008 1:50 am
Posty: 776
Lokalizacja: z Lasu
mój tata był kuminiarz z sandomierza :) bezludne miasto - fotka z kwiatami - bezcenna


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 18, 2009 10:19 am 
prozaik forumowy

Dołączył(a): Pt maja 15, 2009 3:10 pm
Posty: 310
Lokalizacja: Piaseczno
Jak już toś wybierze się turystycznie do Sandomierza to polecam zajrzeć do pobliskiego Baranowa Sandomierskiego (piękny pałac) a jak czasu jeszcze starczy to koniecznie podjechać sobie do ruin zamku Krzyżtopór.
Przy sprawnym motocyklu i niewymagającym plecaczku da radę ze stolicy w jeden dzień z powrotem, polecam!;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 19, 2009 8:28 pm 
Aktywny

Dołączył(a): Pn kwi 09, 2007 6:47 pm
Posty: 118
Lokalizacja: Józefów k/W-wy
Baranów - b.ładny pałac, niestety ale pełna komercja i zwiedzanie może być ograniczone (jak w naszym przypadku) do trzech sal - porażka. Krzyżtopór - super ruiny po których można nałazić się do woli - polecam.
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sandomierz
PostNapisane: Śr kwi 07, 2010 3:21 pm 
Początkujący

Dołączył(a): Pn kwi 05, 2010 11:13 am
Posty: 17
Lokalizacja: Sandomierz
Witam.
Jako mieszkaniec sandomierskiego grodu i osoba często bywająca w Baranowie Sandomierskim (który pojawił się w temacie) wtrącę swoje 3 grosze.

Baranów Sandomierski.
Komercjalizacja - owszem. Jednak gdyby nie ARP (obecny właściciel zamku) to pewnie byście nie mieli okazji nawet wjechać na teren zamkowy. Odkąd zamek został przez nich przejęty, z roku na rok pięknieje. Wpompowano w niego masę pieniędzy (całkowicie nowe tynki, odnowienie dziedzińca, restauracja zabytkowej kaplicy, wszystkich pomieszczeń, przyziemi etc). Zamek był kiedyś w opłakanym stanie. Obecnie odzyskał swoją świetność. Niestety wiąże się to z tym, że czasem część sal jest wynajęta na konferencje lub wesela. Coś za coś. Zazwyczaj można zwiedzić wszystkie sale znajdujące się na piętrze (szczególnie polecam galerię Tylmanowską - przepiękna sala.

Sandomierz.
Pamiętam czasy, gdy w majowe popołudnie siedziałem sobie pod sandomierską studnią na Starym Mieście i kontemplowałem uciekający leniwie czas. Obecnie to niemożliwe - na fali popularności serialu "Ojciec Mateusz" Sandomierz przeżywa turystyczne oblężenie. Niestety, przekłada się to na komfort wypoczynku - nieprzygotowani na taką ewentualność restauratorzy nie radzą sobie z klientami, brak miejsc noclegowych i takie tam kwiatki. Dlatego rzucę na szybko kilka porad, dzięki którym będzie można sprawniej i przyjemniej spędzić kilka chwil w moim mieście.

Parking: Lekko wbrew przepisom, ale do wykonania. Motorki można zaparkować pomiędzy Bramą Opatowską a parkingiem przy skwerze Solidarności (przedłużenie ul. Mickiewicza). Ciecie pilnujący owego przybytku przymkną na to oko. Drugą możliwością jest wjazd na ulicę Katedralną lub Żydowską (ścisła starówka), moto na pewno się gdzieś upcha.
Żarcie: Jeśli chcecie zjeść dużo, dobrze i za rozsądną cenę, to tylko restauracja "Ha-Noi". Co prawda to teoretycznie żarcie wietnamskie, ale nawet Ci, którzy nie gustują w takich daniach, znajdą coś dla siebie. Olbrzymie porcje, świetne żarcie i rozsądne ceny. Piwo i drinki w "Kordegardzie" przy rynku, kawa też tam lub w "Cafe Mała".
Co zobaczyć?: Mogą różne rzeczy pisać w przewodnikach, ale tak naprawdę klasyczny turysta (bez zacięcia na obiekty sakralne i historię) powinien udać się do:
- sandomierskich podziemi,
- na bramę opatowską,
- do rycerskiej zbrojowni,
- kościół katedralny i św. Jakub.

Jeśli siedzimy na stalowym rumaku, to nie możemy nie zobaczyć czegoś, z czego Sandomierz słynie: wąwozów i pięknej panoramy miasta i rozlewiska Wisły.
- wąwóz królowej Jadwigi (niestety tylko pieszo, dojazd od ulicy Krakowskiej),
- wąwóz księcia Henryka Sandomierskiego (tylko dla motorków nie bojących się dróg gruntowych),
- wąwóz i wzgórze Salve Regina,
- góry Pieprzowe (Pieprzówki) - przepiękna panorama miasta i wspaniale miejsce na wyznawanie sobie miłości, dozgonnej przyjaźni i wychylenie kilku zimnych piwek.

To tak w skrócie, jeśli ktoś się będzie wybierał do Sandomierza lub okolic) to niech wali śmiało do mnie. Miasto i okolice znam jak własną kieszeń :)

Pozdrawiam i zapraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sandomierz
PostNapisane: Śr kwi 07, 2010 3:44 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr gru 17, 2008 10:02 pm
Posty: 2920
El Misior napisał(a):
Jako mieszkaniec sandomierskiego grodu i osoba często bywająca w Baranowie Sandomierskim (który pojawił się w temacie) wtrącę swoje 3 grosze.

Takie wsparcie to ja lubię :) Super!!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sandomierz
PostNapisane: Cz kwi 08, 2010 9:59 am 
Aktywny

Dołączył(a): Wt lut 24, 2009 10:37 am
Posty: 163
El Misior.
Nawet przed emisją Ojca Mateusza Sandomierz jakoś pozytywnie mi się kojarzył. Byłem tam kilka razy, a i jak droga powrotna do Wa-wy pozwoli to zawsze chociaż popatrzę z siodła. Ale mam do Ciebie jedno pytanie jako do mieszkańca i prawdopodobnie znawcy miasta. Kiedyś w jakimś czasopiśmie wyczytałem jedną ciekawostkę z Sandomierza, ale jak dotąd nie udało mi się jej potwierdzić. Może dasz radę pomóc.
Otóż w średniowieczu polpulare było umieszczanie w kościołach obrazów przedstawiających żydów rytualnie mordujących chrześcijańskie niemowlęta w celu wyrobu z ich krwi macy. Totalna bzdura oczywiście, ale jako obrazy sakralne były malowane często przez mistrzów tamtego okresu. Większość przepadła, lub została zniszczona pod naporem fali poprawności politycznej i naciskom gmin żydowskich. Kilka jednak ocalało np. w Hiszpani. Podobno jedyny w tej części Europy znajduje się właśnie w Sandomierzu i jest stale wywieszony w jakimś kościele, ale nie wiem w którym?? Była o to jakaś sprawa z polską gminą żydowską i nie wiem czy go nie schowano. Wiesz coś na ten temat?? Możesz się dowiedzieć?? Może podpytać jakiegoś kustosza albo księdza. Będę wdzięczny za jakiś trop. Droga pewnie wcześniej czy później wypadnie w tej okolicy i chętnie bym zaspokoił ciekawość.
Dzięki


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sandomierz
PostNapisane: Cz kwi 08, 2010 11:51 am 
Początkujący

Dołączył(a): Pn kwi 05, 2010 11:13 am
Posty: 17
Lokalizacja: Sandomierz
Na ten moment mogę powiedzieć, że w sandomierskiej katedrze (Bazylika Katedralna, kilkadziesiąt metrów od zamku) ów obraz się znajduje i to żadna plotka. Zamieszanie było, chowali, zasłaniali i takie tam. Czy w danym momencie wisi i jak będzie wyglądała jego ekspozycja w okresie wakacyjnym - dowiem się najszybciej jak to tylko możliwe.

Na obraz można rzucić okiem na Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Sando ... tedrze.JPG


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sandomierz
PostNapisane: Cz kwi 08, 2010 12:38 pm 
Aktywny

Dołączył(a): Wt lut 24, 2009 10:37 am
Posty: 163
Dzięki wielkie. Trzeba się wybrać i zobaczyć.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sandomierz
PostNapisane: Cz kwi 15, 2010 8:56 am 
Początkujący

Dołączył(a): Pn kwi 05, 2010 11:13 am
Posty: 17
Lokalizacja: Sandomierz
Dla tych, co jeszcze w Sandomierzu nie byli, a się zastanawiają nad wizytą, na przykład majowym wypadem i nie mogą się zdecydować czy warto, polecam wizytę tutaj: http://webcamera.pl/sandomierz.php

Kamera ustawiona na sandomierski rynek, można zerknąć czy się miasteczko podoba.

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sandomierz
PostNapisane: Cz kwi 15, 2010 9:20 am 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): So mar 07, 2009 8:34 pm
Posty: 1089
Pokłony za cenne informacje


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sandomierz
PostNapisane: Wt gru 07, 2010 3:27 pm 
Świeżak

Dołączył(a): Cz gru 02, 2010 9:19 am
Posty: 8
Lokalizacja: Kolbuszowa/Podkarpacie
El Misior napisał(a):
Dla tych, co jeszcze w Sandomierzu nie byli, a się zastanawiają nad wizytą, na przykład majowym wypadem i nie mogą się zdecydować czy warto, polecam wizytę tutaj: http://webcamera.pl/sandomierz.php

Kamera ustawiona na sandomierski rynek, można zerknąć czy się miasteczko podoba.

Pozdrawiam.


Boże - czemu tam tak pusto? - ani jednego ludzia :(

Epidemia jaka czy co ?

Pzdr.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 2   [ Posty: 22 ]
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL