Teraz jest Cz mar 28, 2024 6:34 pm


Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 2   [ Posty: 17 ]
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zobaczyć Zorzę Polarną niemotocyklowo
PostNapisane: Pt lis 17, 2017 2:34 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pt sie 23, 2013 9:01 pm
Posty: 783
Lokalizacja: Choszczno, kiedyś Łobez, Szczecin
Jak w temacie. Od pewnego czasu chodzi mi po głowie zobaczenie zorzy polarnej. Jeden Projekt Aurora wystarczy, nie mam zamiaru robić tego na moto, jadę w ciepłym.
Grzmot pali mi 10l/100km, więc swoim samochodem raczej sobie podaruje (samo paliwo to ok 3 tyś pln). Termin raczej sztywny 22-28 styczeń 2018

Szukam więc właśnie jakichkolwiek info.
Czym najlepiej (względnie najtaniej) jechać :?:
Dokąd dokładniej jechać :?:
Na co się szykować itd...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zobaczyć Zorzę Polarną niemotocyklowo
PostNapisane: Pt lis 17, 2017 3:02 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr maja 13, 2009 8:11 am
Posty: 1307
Lokalizacja: Gdynia
saariselka, finlandia :)

bylem tam we wrzesniu; tanie loty do rovaniemi, potem busik daaaaleko na polnoc; super spot na ogladanie zorzy, choc ja glownie jechalem tam wloczyc sie po Urho Parku - mega sprawa, totalne bezludzie, brak elektryki, zasiegu telefonu :twisted: i rewelacyjne klimaty; jest tez troche fajnych miejscowek, bardziej zsocjalizowanych, gdzie mozna spotkac kilka osob, gdzie sa sauny nad strumieniami (kapiele 250km nad kolem podbiegunowym - bezcenne :) ), chaty z bali do spania, mnostwo przepraw przez rzeki i mokradla, itd. polecam baaardzo, baaardzo mocno; tylko twoj termin jest mocno hardcorowy w tamtych rejonach... :twisted: ale pod zorze jak najbardziej;

kilka fotek: https://photos.app.goo.gl/LIOOBa9lqqASDEbo2


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zobaczyć Zorzę Polarną niemotocyklowo
PostNapisane: Pt lis 17, 2017 3:57 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pt sie 23, 2013 9:01 pm
Posty: 783
Lokalizacja: Choszczno, kiedyś Łobez, Szczecin
A jak z tymi chatami?? Płatne, bezpłatne, nie wygonią jak bym chciał tam z tydzień siedzieć?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zobaczyć Zorzę Polarną niemotocyklowo
PostNapisane: Pt lis 17, 2017 8:14 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr maja 13, 2009 8:11 am
Posty: 1307
Lokalizacja: Gdynia
teoretycznie mozna 2 dni pod rzad a potem musisz zmienic miejsce; wszystko jest free; drzewo na opal i butle z gazem; chat nie ma tam jakos super duzo, a teren jest ogromny; poza chatami sa tam proste sheltery i szalasy; ja robilem tak, ze spalem jedna, dwie noce w lesie, potem jedna noc w chacie badz szalasie; i tak na zmiane; chatki sa fajne bo raz maja mega klimat, dwa pozwalaja wysuszyc sie, trzy po kilku dobach gadania i spiewania tylko do siebie, fajnie odezwac sie do kogos; tym bardziej, ze towarzystwo jest tam ciekawe, a im dalej od cywilizacji i blizej ruskiej granicy, tym indywidua lepsze ;) swietna atrakcja jest brak oznaczonych szlakow; chodzisz tylko na mape i kompas, po sciezkach zwierzyny i mysliwych, badz na przyslowiowa siage przez las i gory; tam szczerze mozna sie poczuc totalnie samemu i bez zadnego chomonta internetowego czy telefonicznego; jest fajnie odludnie; wiaze sie to tez z tym, ze nie ma tam opcji sklepu, itp; ja bylem tam dziewiec dni i taszczysz wszystkie jadlo na grzbiecie na caly pobyt; takze tylko liofile + wedzona kielba na ogniska, zeby nie bylo zbyt monotonnie; sa ryby, mozna probowac lowic; jak alko to spirytus - lzej, a zawsze mozna rozrobic ;) przydaje sie w chatkowych integracjach i po saunie ;) tyle tak w skrocie; polecam ci miejsce, bo blisko, relatywnie tanio, latwo sie dostac - a momentalnie zapadasz sie w fajna dzicz daleko na polnocy;

tu masz troche suchych info: https://en.wikivoyage.org/wiki/Urho_Kekkonen_National_Park


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zobaczyć Zorzę Polarną niemotocyklowo
PostNapisane: Pt lis 17, 2017 8:58 pm 
prozaik forumowy

Dołączył(a): Wt paź 27, 2009 11:21 pm
Posty: 314
Lokalizacja: Warszawa
Lorsol świetna sprawa. Daj znać następnym razem jak będziesz się tam wybierał.
Pzdr


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Zobaczyć Zorzę Polarną niemotocyklowo
PostNapisane: Pt lis 17, 2017 9:15 pm 
Początkujący

Dołączył(a): Śr gru 21, 2016 8:28 am
Posty: 15
Super fotki! W jakim okresie byłeś / najlepiej jechać


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zobaczyć Zorzę Polarną niemotocyklowo
PostNapisane: Pt lis 17, 2017 9:20 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Wt sie 10, 2010 10:09 am
Posty: 664
Git fotki! :wink:
Ciekawe zajęcie, szkoda że bez motora :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zobaczyć Zorzę Polarną niemotocyklowo
PostNapisane: So lis 18, 2017 10:43 am 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr maja 13, 2009 8:11 am
Posty: 1307
Lokalizacja: Gdynia
dam znaka szaman :)

bezmotorowo i owszem, ale na obrzezach parku ganiaja chlopy na quadach, mozna sobie wypozyczyc i troche poszalec; jednak zadnego dwokolowca nie widzialem;

co do terminow, to kazda pora roku daje inne mozliwosci; ja wybralem wrzesien, bo wtedy przez 2-3 tyg trwa tzw RUSKA czyli ich jesien; jest mega kolorowo, sa borowki, grzyby, tona roznych zapachow - generalnie najbardziej malowniczy okres; ale trwa tez bardzo krotko;


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zobaczyć Zorzę Polarną niemotocyklowo
PostNapisane: Wt sty 09, 2018 11:07 am 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pt sie 23, 2013 9:01 pm
Posty: 783
Lokalizacja: Choszczno, kiedyś Łobez, Szczecin
Plan wskazuję na Islandię :-) .
Praktycznie codziennie oglądam mapy zorzy polarnej.
http://meteo.org.pl/zorza
Jak tak się patrzę, to Islandia znajduje się idealnie w okręgu występowania zorzy polarnej, mimo, że Norwegia, czy Murmańsk, są bardziej na północ :) .
Ale oczywiście i tak idzie o czynnik ekonomiczny :) . Bilety do Reykjaviku i nazat idzie dostać za 300pln :mrgreen: .
Do tego jak by ktoś chciał to podrzucam mapkę zachmurzenia Islandii. Bo ostatecznie co z tego, że słońce będzie aktywne, jak wszystko zasłonią nam chmury ;-) .
http://en.vedur.is/weather/forecasts/aurora/
(Jak by ktoś miał problem z rozczytaniem mapki, to zielone, to chmury, a białe to czyste niebo)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zobaczyć Zorzę Polarną niemotocyklowo
PostNapisane: Wt sty 09, 2018 1:20 pm 
poeta forumowy

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2015 4:43 am
Posty: 297
lorsol napisał(a):
saariselka, finlandia :)

bylem tam we wrzesniu; tanie loty do rovaniemi, potem busik daaaaleko na polnoc; super spot na ogladanie zorzy, choc ja glownie jechalem tam wloczyc sie po Urho Parku - mega sprawa, totalne bezludzie, brak elektryki, zasiegu telefonu :twisted: i rewelacyjne klimaty; jest tez troche fajnych miejscowek, bardziej zsocjalizowanych, gdzie mozna spotkac kilka osob, gdzie sa sauny nad strumieniami (kapiele 250km nad kolem podbiegunowym - bezcenne :) ), chaty z bali do spania, mnostwo przepraw przez rzeki i mokradla, itd. polecam baaardzo, baaardzo mocno; tylko twoj termin jest mocno hardcorowy w tamtych rejonach... :twisted: ale pod zorze jak najbardziej;

kilka fotek: https://photos.app.goo.gl/LIOOBa9lqqASDEbo2

Lorsol, super wycieczka. Gratuluję.
BTW. Nożyk od Killa :wink: ??


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zobaczyć Zorzę Polarną niemotocyklowo
PostNapisane: Śr sty 10, 2018 10:32 am 
Zadomowiony

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2016 12:00 am
Posty: 55
Lokalizacja: Kraków
lorsol napisał(a):
teoretycznie mozna 2 dni pod rzad a potem musisz zmienic miejsce; wszystko jest free; drzewo na opal i butle z gazem; chat nie ma tam jakos super duzo, a teren jest ogromny; poza chatami sa tam proste sheltery i szalasy; ja robilem tak, ze spalem jedna, dwie noce w lesie, potem jedna noc w chacie badz szalasie; i tak na zmiane; chatki sa fajne bo raz maja mega klimat, dwa pozwalaja wysuszyc sie, trzy po kilku dobach gadania i spiewania tylko do siebie, fajnie odezwac sie do kogos; tym bardziej, ze towarzystwo jest tam ciekawe, a im dalej od cywilizacji i blizej ruskiej granicy, tym indywidua lepsze ;) swietna atrakcja jest brak oznaczonych szlakow; chodzisz tylko na mape i kompas, po sciezkach zwierzyny i mysliwych, badz na przyslowiowa siage przez las i gory; tam szczerze mozna sie poczuc totalnie samemu i bez zadnego chomonta internetowego czy telefonicznego; jest fajnie odludnie; wiaze sie to tez z tym, ze nie ma tam opcji sklepu, itp; ja bylem tam dziewiec dni i taszczysz wszystkie jadlo na grzbiecie na caly pobyt; takze tylko liofile + wedzona kielba na ogniska, zeby nie bylo zbyt monotonnie; sa ryby, mozna probowac lowic; jak alko to spirytus - lzej, a zawsze mozna rozrobic ;) przydaje sie w chatkowych integracjach i po saunie ;) tyle tak w skrocie; polecam ci miejsce, bo blisko, relatywnie tanio, latwo sie dostac - a momentalnie zapadasz sie w fajna dzicz daleko na polnocy;

tu masz troche suchych info: https://en.wikivoyage.org/wiki/Urho_Kekkonen_National_Park


Jestem pod wrażeniem tej fotorelacji. Nasuwa mi się pytanie (może trochę naiwne), ale w kontekście samotnej wędrówki... jak tam wygląda zagrożenie ze strony dzikich zwierząt? Pozdrawiam. P


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zobaczyć Zorzę Polarną niemotocyklowo
PostNapisane: Śr sty 10, 2018 8:14 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pt lut 16, 2007 8:07 pm
Posty: 537
Lokalizacja: Trisiti
Jeżeli twój termin 22-28 stycznia pozostaje niezmienny to nie mam dla Ciebie dobrych wieści.
Najprawdopodobniej nie zobaczysz zorzy, albo będzie słabiutka ;)

Zorza to zjawisko do którego trzeba mieś ogromne szczęście. Ludzie potrafią koczować tydzień i nie zobaczyć jej ani razu.
Zorza potrafi wyjść na minutę (właśnie jesteś w kiblu) i więcej nie będzie.

Byłem na polowaniu 2 razy i wybieram się po raz trzeci. Dopiero teraz tak naprawdę wiem jak zwiekszyć swoje szanse :)

Aby zobaczyć zorzę trzeba spełnić kilka warunków:
1. Trzeba być na północy i musi być ciemno ;) (to akurat można wybrać więc miejsce zależy od Ciebie)
2. Pogoda powinna być w miarę bezchmurna, czyli po prostu ładna. (Tu nie masz wpływu, decyduje szczęście) Nawet najbardziej zaajebista zorza nie jest widoczna zza chmur
3. Powinieneś być w miejscu gdzie jest ciemno. Centra miast, przy latarni, czy innej lampie odpadają. Wiąże się z tym kolejny wybór na który masz wpływ. Księżyc powinien być w nowiu lub prawie. Nów przypada na 17.01 i potem będzie tylko gorzej ;(
4. Powinna się pojawić zorza. Czyli obserwujemy prognozy. Prognozy długoterminowe na ten moment twierdzą, że do 03.02 index k nie przekroczy 2. Czyli zorzy nie będzie.

Oczywiście wszystko to co napisałem może się nie sprawdzić i zobaczysz ekstra zorzę, ale moja praktyka podpowiada mi dla Ciebie pesymistyczny scenariusz.

Kilka fotek z mojego polowania ;)


[ img ]

[ img ]

[ img ]


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zobaczyć Zorzę Polarną niemotocyklowo
PostNapisane: Cz sty 11, 2018 6:27 am 
bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 6:21 pm
Posty: 485
Lokalizacja: BRANIEWO
Lorsol no to zapodałeś klimaty :roll: :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zobaczyć Zorzę Polarną niemotocyklowo
PostNapisane: Cz sty 11, 2018 8:18 am 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr maja 13, 2009 8:11 am
Posty: 1307
Lokalizacja: Gdynia
no tak, motocyklowo slabo ale klimat jest :)

jesli idzie o zwierzeta, to jest bardzo spokojnie, slady glownie reniferowe i to poza ptakami jedyne zwierzeta jakie widzialem; w lesie potrafi byc w nocy jakies zamieszanie w krzakach, ale nie wychodzilem z namiotu sprawdzac, co to tak halasuje :) przestrzegam zwyklych regul w takich miescach, jedzenie mam popakowane w podwojne plastiki, nie zostawiam zadnych odpadkow poza namiotem itd - staram sie nie kusic niczego;

miotacz, islandia jest genialna, tam troche grzech pojechac bez motorka, bo interior mnie zaczarowal na zawsze i chciallbym tam kiedys wrocic; no ale zimowa pora to odpada :) na zorze zas miejsce takze super;

emek - dobre oko :) tak, to rosomak od killa, robiony specjalnie na ten wyjazd; lekka modyfikacja wzgledem oryginalu to inna stal, prosilem o nierdzewke; sprawdzil sie swietnie, w sumie to moj ulubiony kozik na te chwile;

pzdr!
lors.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zobaczyć Zorzę Polarną niemotocyklowo
PostNapisane: Cz sty 11, 2018 4:11 pm 
poeta forumowy

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2015 4:43 am
Posty: 297
lorsol napisał(a):
emek - dobre oko :) tak, to rosomak od killa, robiony specjalnie na ten wyjazd; lekka modyfikacja wzgledem oryginalu to inna stal, prosilem o nierdzewke; sprawdzil sie swietnie, w sumie to moj ulubiony kozik na te chwile;

pzdr!
lors.

Właśnie miałem pytać czy nie zardzewiał w tych warunkach od samego patrzenia. Wszystko jasne.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 2   [ Posty: 17 ]
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL