Teraz jest Cz mar 28, 2024 5:00 pm


Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 3   [ Posty: 37 ]
Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Transeuropejski Szlak ADV
PostNapisane: Śr mar 01, 2017 12:46 am 
Początkujący

Dołączył(a): Wt maja 28, 2013 11:56 am
Posty: 21
W USA miłośnicy podróży ADV mogą przemierzać kontynent amerykański szlakiem offroadowym z Północnej Karoliny na wschodnim wybrzeżu do Oregon na wybrzeżu Pacyfiku. Trasę liczącą ponad 8000 kilometrów przygotował jeden człowiek Sam Correro. Zajęło mu to dwanaście lat.
Inny pasjonat podróży enduro, Anglik John Ross zainspirowany szlakiem transamerykańskim postanowił zrobić to samo po naszej stronie Atlantyku, z jeszcze większym rozmachem.
Od sześciu lat przy współpracy zorganizowanego zespołu zapaleńców tworzy offroadowy szlak transeuropejski.
Trasa liczy już prawie 25000 kilometrów i w tym roku jest szansa na jej ukończenie.
Polska jest obok Węgier, Czech i Słowacji ostatnią białą plamą na tej mapie.
Szlak pozwala okrążyć Europę poruszając się po drogach szutrowych, polnych i leśnych, a także ścieżkami single track.
Pętla biegnie przez Szwecję, Norwegię (Nordkapp), Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę (wkrótce), Słowację lub Czechy (trwają ustalenia), Węgry (w trakcie), Rumunię, Bułgarię, Grecję, Albanię, Czarnogórę, Bośnię, Chorwację, Słowenię, Włochy, Francję, Belgię i Holandię. Jest nitka biegnąca z południowego wybrzeża Anglii przez Walię do granicy ze Szkocją. I druga z południowej Francji przez Pireneje, Hiszpanię i Portugalię i znowu przez południową Hiszpanię do Gibraltaru.
Mieszkałem sporo czasu w Anglii i jeździłem z tubylcami po nielicznych już greenlanes, legalnych szlakach enduro, których ubywa z roku na rok.
John poprosił mnie o pomoc w wytyczeniu ciekawej trasy przez Polskę. Na początek wschodnią ścianą od granicy litewskiej, blisko trójstyku z granicą białoruską do granicy Słowackiej na odcinku Bieszczad lub Beskidu Niskiego.
Zaproponowałem utworzenie alternatywnej nitki biegnącej z Litwy przez Mazury na Kaszuby i Kociewie. Tutaj znam dużo fajnych szlaków spełniających wymagania. Dalej trasa powinna biec na zachód i południe w kierunku Czech. Od Sudetów po Bieszczady z uwzględnieniem najciekawszych rejonów (Kotlina Kłodzka? Jura Krakowsko-Częstochowska? Inne?) Nie będzie to jednak łatwe.
Trasa musi spełniać trzy podstawowe warunki.
1. Legalna w 100%
2. Przynajmniej 85% poza asfaltem
3. Przejezdna dla motocykli enduro gdzieś orientacyjnie do 690ccm, z miękkim bagażem pod w miarę ogarniętym kierownikiem na oponach dual sport.
Trasa nie może przebiegać przez miasta ale interesujące małe miasteczka i wioski jak najbardziej. Po drodze jak najwięcej miejsc interesujących przyrodniczo, kulturowo, historycznie i architektonicznie. Zresztą sami wiecie o co chodzi.
Jeśli znacie jakieś odcinki spełniające te kryteria i chcielibyście zrobić coś pożytecznego dla europejskiej i nie tylko społeczności ADV to możecie znacznie przyspieszyć finalizację projektu. Wprawdzie już niedługo zacznę nawijać kilometry ale bez Waszej pomocy prędko nie będzie. Wiem, że na różnych stronach typu gpsies jest mnóstwo śladów offem ale niestety większość ma mniejszy lub większy procent totalnej dziczyzny. (skąd ja to znam :lol:)
Za miesiąc lub dwa ruszy oficjalna strona tego przedsięwzięcia.
Trasy będą dostępne w pierwszej kolejności dla aktywnych uczestników projektu. Później dla szerszego ogółu. Na razie trwają dyskusje jak zabezpieczyć się przed osobnikami nieodpowiedzialnymi, którzy wkurzając na różne sposoby lokalnych mieszkańców doprowadzą do zamknięcia wielu odcinków jak to miało miejsce w Anglii i nie tylko.To chyba najtrudniejsze wyzwanie tego projektu.
Wszystkich chętnych do udziału w tym wyjątkowym przedsięwzięciu zapraszam do współpracy. Piszcie, komentujcie, krytykujcie byle konstruktywnie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Transeuropejski Szlak ADV
PostNapisane: Śr mar 01, 2017 6:30 am 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Pn maja 31, 2010 3:39 pm
Posty: 1592
Lokalizacja: Białystok
Gratuluję pomysłu tej ekipie, Tobie życzę powodzenia w przygotowaniach, z tego co widzę Podlasie chyba zostanie z boku.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Transeuropejski Szlak ADV
PostNapisane: Śr mar 01, 2017 9:36 am 
Początkujący

Dołączył(a): Wt maja 28, 2013 11:56 am
Posty: 21
[quote="Golab"(...) z tego co widzę Podlasie chyba zostanie z boku.[/quote]
Ależ wręcz przeciwnie :wink: Zarówno nitka na południe ścianą wschodnią jak i na zachód, choć w mniejszym stopniu nie ominie Podlasia.
Pisząc "ściana wschodnią" nie miałem na myśli pasa przygranicznego w sensie stricto lecz szeroki pas kilkudziesięciu kilometrów od granicy wijący się tak aby połączyć ciekawe miejsca równie ciekawymi szlakami.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Transeuropejski Szlak ADV
PostNapisane: Śr mar 01, 2017 10:14 am 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr wrz 07, 2011 8:37 pm
Posty: 1364
Lokalizacja: Sulechów
Świetna sprawa!

Jako pierwszy krok , osoby z rejonów przez które przebiegać ma trasa powinny zorientować się które dukty są legalne. I dopiero z taka mapką duktów legalnych rozpoznać te które się zna i poleca oraz te które z racji legalności muszą być bajpasem dla znanych ale nie legalnych ścieżek.

Lubuskie nie leży na tej trasie rozumiem ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Transeuropejski Szlak ADV
PostNapisane: Śr mar 01, 2017 10:17 am 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 9:50 pm
Posty: 1854
Podlasie to absolutne "must-be" dla tego projektu :) Ja tam jestem zakochany w tamtych terenach.... No ale Kaszuby też są przepiękne ;) Z resztą to już pod górkę w zakresie legalności, szczególnie w zachodniej PL, gdzie gonią za postawienie palca w lesie.....


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Transeuropejski Szlak ADV
PostNapisane: Śr mar 01, 2017 11:09 am 
prozaik forumowy

Dołączył(a): Śr sie 01, 2007 4:53 pm
Posty: 392
Lokalizacja: Bydgoszcz
Nie sugerowałbym się, że Anglik chce "ścianę wschodnią", więc tylko te rejony wchodzą w grę. Myślę, że jak każde województwo wytyczyłoby taki szlak (szlaki) u siebie to po połączeniu wszystkiego razem stworzy się sieć dróg w Polsce, z których można legalnie korzystać jeżdżąc turystycznie po Polsce np. na zloty ADV.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Transeuropejski Szlak ADV
PostNapisane: Śr mar 01, 2017 7:19 pm 
Początkujący

Dołączył(a): Wt maja 28, 2013 11:56 am
Posty: 21
No i mamy już pierwszą burzę mózgów i o to chodzi :) Co do przebiegu trasy w Polsce to jeszcze nic nie jest wykute w kamieniu, no może za wyjątkiem punktu styku z odcinkiem litewskim. Sugestia opracowania szlaku w niedalekim sąsiedztwie wschodniej granicy nie jest wymogiem Angola, a raczej wymogiem logiki bieżącego etapu. Jeśli całość ma zostać dopięta w tym roku, najlepiej nie później niż latem, a więc na naszym odcinku wytyczona praktycznie od zera, sprawdzona pod kątem legalności i atrakcyjności i objechana przeze mnie lub osoby chętne do czynnej współpracy to najlepiej rokuje znacznie krótszy szlak z Litwy na Słowację biegnący przez wschodnie województwa gdzie odsetek legalnych dróg nieutwardzonych jest dużo wyższy niż w centralnej czy południowo-zachodniej części kraju. Co bynajmniej wcale nie wyklucza pozostałych regionów z tego przedsięwzięcia. Tam jednak będzie to prawdopodobnie o wiele trudniejsze i może zająć dużo więcej czasu. Odcinki północny, zachodni i południowy można zacząć wytyczać razem ze wschodnim. Jeśli zostaną dopięte już w tym roku to super, jeśli nie to nic nie szkodzi. Pojawią się na mapie później jako alternatywa i uzupełnienie. Tak więc na razie ani lubuskie ani żadne inne województwo nie jest z góry wykluczone. Czas pokaże gdzie będzie biegła Polska pętla. John prosił o zwykłe połączenie Litwy ze Słowacją, jednak po dłuższym namyśle zaproponowałem pętlę, rodzaj centralnego ronda z czterema arteriami biegnącymi do sąsiednich krajów. W ten sposób w ramach istniejącej pętli europejskiej będzie możliwość zamknięcia pętli bałtyckiej z Litwy przez Polskę północną i północne Niemcy wschodnie ( są tam legalne szutry :shock:), dalej promem do Szwecji.
Z kolei odcinek południowy pozwoli zamknąć pętlę bałkańską. Równolegle do trasy z Bułgarii przez Rumunię, wschodnie Węgry, Słowację i właśnie Polskę południową powstanie dodatkowa trasa na południe przez Czechy, zachodnią Słowację, Węgry zachodnie zachodnie do Chorwacji.
Pomysł się spodobał i jest analizowany. Przecież nie każdy ma czas, siły i środki żeby na jeden wypad zaliczyć offem prawie 30000 kilometrów.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Transeuropejski Szlak ADV
PostNapisane: Śr mar 01, 2017 11:35 pm 
prozaik forumowy

Dołączył(a): Pt maja 21, 2010 12:32 pm
Posty: 370
Lokalizacja: Warszawa
wypas.

a gdzie można obejrzeć te gotowe już trasy?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Transeuropejski Szlak ADV
PostNapisane: Cz mar 02, 2017 10:26 am 
prozaik forumowy

Dołączył(a): Pt kwi 08, 2011 9:06 am
Posty: 335
Lokalizacja: Berlin/Szczecin/Bydgoszcz
Mega pomysl! Ja moge dopisac trasy z zachodniej Polski jesli trzeba. Mam kilka dobrych trackow :)

Czekam na rozwoj sytuacji.

Kamyk


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Transeuropejski Szlak ADV
PostNapisane: Cz mar 02, 2017 10:58 am 
Początkujący

Dołączył(a): Wt maja 28, 2013 11:56 am
Posty: 21
@ ofca 234
Ogólny zarys trasy jest na stronie http://www.transeurotrail.org (strona w budowie, zostanie uruchomiona w ciągu dwóch miesięcy)
Sporo mapek oraz fajnych zdjęć znajdziecie na stronie http://www.advrider.com (Regional Forums - Europe - Trans Europe Trail Ideas) jest 12 stron do przewertowania. Kto zna angielski znajdzie tam ciekawą lekturę.
Gotowe ślady tras są dostępne w zamkniętej grupie roboczej na Wikiloc dla kontrybutorów projektu zaaprobowanych przez Johna.
@ Kamyk
Jeśli te trasy spełniają wymienione warunki to fantastycznie. Jeśli nie całkiem to pewnie można by to dopracować.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Transeuropejski Szlak ADV
PostNapisane: Cz mar 02, 2017 10:02 pm 
prozaik forumowy

Dołączył(a): Śr sie 01, 2007 4:53 pm
Posty: 392
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wydaje mi się, że pomysł można dopasować do bieżących warunków na danym obszarze. Jeśli gdzieś nie można wytyczyć 100% dróg off to luki można wypełnić drogami asfaltowymi drugo/trzeciorzędnymi, bo przecież i tak trzeba zatankować itp. W ten sposób samoistnie powstaną sekcje odludne offowe i bardziej cywilizowane.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Transeuropejski Szlak ADV
PostNapisane: Cz mar 02, 2017 10:30 pm 
Początkujący

Dołączył(a): Wt maja 28, 2013 11:56 am
Posty: 21
Dokładnie tak. Mogą być nawet główniejsze drogi jeśli są krótszym odcinkiem łączącym sekcje offowe. Istotne aby nie było więcej asfaltu niż 15% dziennej trasy co jest oczywiście dosyć względne.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Transeuropejski Szlak ADV
PostNapisane: Pt mar 03, 2017 8:31 am 
Zadomowiony

Dołączył(a): N kwi 24, 2016 12:02 pm
Posty: 91
Może sprawdzone odcinki będziemy wrzucać do tego wątku? Zrobi się nam transpolonia ;) w różnych wariantach.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Transeuropejski Szlak ADV
PostNapisane: So mar 04, 2017 9:01 am 
Początkujący

Dołączył(a): Wt maja 28, 2013 11:56 am
Posty: 21
maxiu napisał(a):
Może sprawdzone odcinki będziemy wrzucać do tego wątku? Zrobi się nam transpolonia ;) w różnych wariantach.

Taka właśnie jest idea tego wątku. Oprócz informowania o tym projekcie i jego postępach chciałbym tu zebrać ślady sprawdzonych odcinków najlepiej w formacie gpx.
Mam też prośbę do tych z Was, że którzy są aktywni na innych forach motocykli konkretnej marki typu adv, enduro itp. Poinformujcie swoich współforumowiczów i zapodajcie link do tego wątku na naszym forum bo nie jestem w stanie prowadzić wielu odrębnych dyskusji na ten sam temat rozproszonych po pewnie co najmniej kilkunastu różnych forach.
Na forum Transalpa i c-moto zrobię to sam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Transeuropejski Szlak ADV
PostNapisane: So mar 04, 2017 10:15 am 
Aktywny

Dołączył(a): Pt paź 22, 2010 7:54 pm
Posty: 136
Lokalizacja: Warszawa - Ursus
fantastyczna idea, ciesze sie ze ktos sie za to zabral po tej stronie atlantyku. Zazdroscilem amerykanom ze maja tak dobrze zorganizowane community i strony takie jak http://www.gpskevinadventurerides.com czy http://graveltravel.ca/ i wiele innych

Trzymam kciuki za powodzenie projektu.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 3   [ Posty: 37 ]
Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL