Teraz jest Cz mar 28, 2024 6:17 pm


Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 10 ]
Autor Wiadomość
 Tytuł: Białoruś motocyklem
PostNapisane: Pn sty 13, 2014 8:27 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): N gru 18, 2011 4:50 pm
Posty: 1917
Lokalizacja: Kwidzyn
Witam :)
Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki i porady dotyczące podróżowania po tym kraju.
Mile widziane trasy, miejsca do zjechania i odpoczynku pod namiotem.
Jak wygląda procedura na przejściach granicznych od strony Litwy?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Białoruś motocyklem
PostNapisane: Pn sty 13, 2014 9:22 pm 
Aktywny

Dołączył(a): Wt lut 28, 2012 6:15 pm
Posty: 179
viewtopic.php?f=73&t=13992&p=185001&hilit=bia%C5%82oru%C5%9B#p185001

była na forum jeszcze jedna fajna relacja ze zdjęciami, ale nie mogę znaleźć...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Białoruś motocyklem
PostNapisane: Wt sty 14, 2014 9:08 am 
bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Cz lut 03, 2011 7:02 pm
Posty: 440
Lokalizacja: Karpacz/Gniezno
Jakieś 5-6 lat temu 2 3 tygodnie zrobiłem mniej więcej taką trasę:

https://maps.google.pl/maps?saddr=Brze% ... ls&t=m&z=6

Informacje sprzed kilku lat, więc nieco mogło się pozmieniać. O wizę było łatwo, ale i tak załatwiałem przez pośrednika, bo opłata niższa niż dojazd do Warszawy. Nie wiem jak przejścia z Litwą, ale w Brześciu przechodziło się bez problemu, jak zwykle jedyny problem widzą polscy pogranicznicy. Drogi są super, dużo lepsze niż w Polsce, ale sporo milicji z suszarkami, więc ostrożnie z manetą (srogie mandaty, bardzo rygorystycznie traktują jazdę po alko). W kraju bardzo bezpiecznie, milicja/wojsko/emczees na każdym rogu, ma się wrażenie, że turystów, aby nic im się nie stało (jak gdzieś parkowałem w mieście to radiowóz z oddali obserwował motocykl do czasu aż nie wróciłem). Spotkałem kilka osób przez couchsurfing, przez co lepiej można było poznać kraj od środka. Miejsca które warto odwiedzić to:
Grodno - obowiązkowo, bardzo ładne miasto
Jez. Świteź i Nowogródek - chyba wiadomo:)
Zamek w Mirze - za mojej bytności perła Białorusi, jedyny tak odrestaurowany :wink: W wiosce była super knajpa, dobre żarcie serwowali.
Mińsk i słynna biblioteka (zapytaj o binokular :D)
Bardzo dobrze wspominam BajkFest na zamku w Lidzie
Warto pokręcić się po wiochach bo fajne zapomniane miejsca można znaleźć.

Z kantorami nie ma problemu, nie wiem jak sytuacja teraz, ale kiedyś trzeba było mieć cały plecak żeby upchać 100$ w rublach.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Białoruś motocyklem
PostNapisane: Wt sty 14, 2014 5:04 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): N gru 18, 2011 4:50 pm
Posty: 1917
Lokalizacja: Kwidzyn
właśnie takich klimatów szukamy na ten rok :)
Wyczytałem że pobyt powyżej 5 dni wymaga zameldowania, a chcemy korzystać z natury i spać pod namiotem (na wsi, nad jeziorami).
Faktycznie będzie z tym kłopot? Planujemy wyjazd na 10dni


Ostatnio edytowano Wt sty 14, 2014 5:35 pm przez sylwester, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Białoruś motocyklem
PostNapisane: Wt sty 14, 2014 5:16 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Wt kwi 13, 2010 9:16 am
Posty: 1340
Lokalizacja: Południowa Wielkopolska
Przejechalem w 2012 z polnocy (Lotwa) na poludnie (Ukraina) . Pytaj co tam potrzebujesz.

Generalnie bez stresu specjalnego, ale momentami spoecyficznie
Mielismy podobna przygode jak Mariusz opisal tu:

http://motovoyager.net/2012/09/bialorus ... -jeziorem/


Niby nie kontrola niby nie tajniaka ;)
Pozatym nocowalismy u miejscowych. Fajnie bylo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Białoruś motocyklem
PostNapisane: Wt sty 14, 2014 6:13 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): N gru 18, 2011 4:50 pm
Posty: 1917
Lokalizacja: Kwidzyn
wytargałem taką informację;

Cytuj:
Przyjeżdżający na krócej niż miesiąc powinni mieć przy sobie równowartość ok. 15 USD na każdy dzień pobytu.

Jest wymagane, by przyjeżdżający zamieszkiwali wyłącznie w miejscu zarejestrowania pobytu. Istnieje obowiązek wypełniania podczas odprawy paszportowej tzw. kart migracyjnych. Każdy obywatel Polski (poza członkami oficjalnych delegacji rządowych i akredytowanymi dyplomatami) ma obowiązek wypełnić dostępny na granicy blankiet, rejestrowany przez białoruską straż graniczną, na którym cudzoziemiec w przypadku przebywania na terytorium Białorusi powyżej 3 dni roboczych, ma obowiązek uzyskać stempel meldunkowy w Wydziale ds. Obywatelstwa i Migracji przy Wydziale Spraw Wewnętrznych właściwym ze względu na miejsce pobytu w RB (lub w najbliższym komisariacie milicji). Karta migracyjna podlega zwrotowi podczas wyjazdu z terytorium Białorusi. Niedopełnienie obowiązku meldunkowego w terminie 3 dni roboczych od chwili wjazdu na Białoruś pociąga za sobą konsekwencje prawne, począwszy od kary finansowej (od 20 do nawet 100 USD) aż do przymusowego opuszczenia terytorium Białorusi (deportacja) włącznie.


czyli luzik na 3 dni a potem meldunki na milicji :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Białoruś motocyklem
PostNapisane: Wt sty 14, 2014 6:42 pm 
bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Cz lut 03, 2011 7:02 pm
Posty: 440
Lokalizacja: Karpacz/Gniezno
Ja się nigdzie nie meldowałem i nic nie chcieli. Ale to było dawno temu, więc może być nieaktualne. W Rosji nie trzeba się meldować jeżeli nie przebywa się w jednym miejscu więcej jak 3 dni.
Fajnie jeszcze zwiedzić jakiś zakład pracy, ja byłem w hucie szkła. Niesamowity klimat, zakaz fotografowania, milion pozwoleń i wszyscy patrzą na Ciebie jak na szpiega, co chce tajną technologie ukraść :lol:
W Soligorsku też byłem, trafiłem na dzień szachciora, widok jak całe miasto wylega na ulice i wszyscy piją do upadłego jest bezcenny:) Podobnie jak dzień kobiet w Rosji 8)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Białoruś motocyklem
PostNapisane: Wt sty 14, 2014 8:15 pm 
Zadomowiony

Dołączył(a): Pn lis 16, 2009 12:27 pm
Posty: 53
Lokalizacja: Marki
sylwester napisał(a):
wytargałem taką informację;

Cytuj:
Przyjeżdżający na krócej niż miesiąc powinni mieć przy sobie równowartość ok. 15 USD na każdy dzień pobytu.

Jest wymagane, by przyjeżdżający zamieszkiwali wyłącznie w miejscu zarejestrowania pobytu. Istnieje obowiązek wypełniania podczas odprawy paszportowej tzw. kart migracyjnych. Każdy obywatel Polski (poza członkami oficjalnych delegacji rządowych i akredytowanymi dyplomatami) ma obowiązek wypełnić dostępny na granicy blankiet, rejestrowany przez białoruską straż graniczną, na którym cudzoziemiec w przypadku przebywania na terytorium Białorusi powyżej 3 dni roboczych, ma obowiązek uzyskać stempel meldunkowy w Wydziale ds. Obywatelstwa i Migracji przy Wydziale Spraw Wewnętrznych właściwym ze względu na miejsce pobytu w RB (lub w najbliższym komisariacie milicji). Karta migracyjna podlega zwrotowi podczas wyjazdu z terytorium Białorusi. Niedopełnienie obowiązku meldunkowego w terminie 3 dni roboczych od chwili wjazdu na Białoruś pociąga za sobą konsekwencje prawne, począwszy od kary finansowej (od 20 do nawet 100 USD) aż do przymusowego opuszczenia terytorium Białorusi (deportacja) włącznie.


czyli luzik na 3 dni a potem meldunki na milicji :)


To jakieś stare informacje.
Ostatnio było 5 dni roboczych bez meldunku+ 2 weekendy. W ogóle zameldować się w milicji to nie problem, pieczątkę do paszportu wstawią od reki jak nie będzie kolejki. Trzeba się upewnić w konsulacie. Jakąś kartę migracyjną też dają do wypełnienia ale co z nią robić, czy steplować gdzieś w hotelu to nie wiem, chyba nic.. Jak w odwiedziny jedziesz to nie podstęplujesz.
O kasę na pobyt raczej nie zapytają, do deklaracji też się nie wpisuje. Ale weź te 15 USD na dzień pobytu ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Białoruś motocyklem
PostNapisane: Śr sty 15, 2014 5:38 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): N gru 18, 2011 4:50 pm
Posty: 1917
Lokalizacja: Kwidzyn
Słyszałem o czystych jeziorach i lasach i miejscówkach bez typowej dla UE "turystyki" (spokój i cisza). Interesuje nas region Brasławia i okolic i w sumie stamtąd zaczęlibyśmy zwiedzanie :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Białoruś motocyklem
PostNapisane: Śr lut 12, 2014 9:16 am 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Wt sie 02, 2011 11:15 am
Posty: 1361
dimal napisał(a):
sylwester napisał(a):
wytargałem taką informację;

Cytuj:
Przyjeżdżający na krócej niż miesiąc powinni mieć przy sobie równowartość ok. 15 USD na każdy dzień pobytu.

Jest wymagane, by przyjeżdżający zamieszkiwali wyłącznie w miejscu zarejestrowania pobytu. Istnieje obowiązek wypełniania podczas odprawy paszportowej tzw. kart migracyjnych. Każdy obywatel Polski (poza członkami oficjalnych delegacji rządowych i akredytowanymi dyplomatami) ma obowiązek wypełnić dostępny na granicy blankiet, rejestrowany przez białoruską straż graniczną, na którym cudzoziemiec w przypadku przebywania na terytorium Białorusi powyżej 3 dni roboczych, ma obowiązek uzyskać stempel meldunkowy w Wydziale ds. Obywatelstwa i Migracji przy Wydziale Spraw Wewnętrznych właściwym ze względu na miejsce pobytu w RB (lub w najbliższym komisariacie milicji). Karta migracyjna podlega zwrotowi podczas wyjazdu z terytorium Białorusi. Niedopełnienie obowiązku meldunkowego w terminie 3 dni roboczych od chwili wjazdu na Białoruś pociąga za sobą konsekwencje prawne, począwszy od kary finansowej (od 20 do nawet 100 USD) aż do przymusowego opuszczenia terytorium Białorusi (deportacja) włącznie.


czyli luzik na 3 dni a potem meldunki na milicji :)


To jakieś stare informacje.
Ostatnio było 5 dni roboczych bez meldunku+ 2 weekendy. W ogóle zameldować się w milicji to nie problem, pieczątkę do paszportu wstawią od reki jak nie będzie kolejki. Trzeba się upewnić w konsulacie. Jakąś kartę migracyjną też dają do wypełnienia ale co z nią robić, czy steplować gdzieś w hotelu to nie wiem, chyba nic.. Jak w odwiedziny jedziesz to nie podstęplujesz.
O kasę na pobyt raczej nie zapytają, do deklaracji też się nie wpisuje. Ale weź te 15 USD na dzień pobytu ;)


Byłem we wrześniu i takie warunki postawił myster konsul - w takich miejscach się raczej nie dyskutuje o tym, że "ktoś" nie ma racji bo i tak będzie na koniec ją miał, jak odmówi wystawienia wizy...

Pieczątkę na karcie migracyjnej podbili mi w hotelu - nie jest to już wymagane, ale lepiej mieć niż nie mieć.

Powodzenia :)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 10 ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL