Teraz jest Cz mar 28, 2024 1:25 pm


Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 8 ]
Autor Wiadomość
 Tytuł: XT660Z ustawianie świateł mijania
PostNapisane: N lis 06, 2011 1:01 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N lip 18, 2010 9:34 am
Posty: 738
Lokalizacja: Birmingham
Heyo.
Dnie coraz krótsze i coraz częściej przytrafia mi się jazda w nocy, jak wiadomo światła w drogowe w motocyklu są na sztukę, byle by były, oczywiście są wyjątki od reguły ale jak to z wyjątkami bywa... niewiele. Mamy już temat o dodatkowym oświetleniu do moto jak HID czy LED ale ja mam inny problem.

Światła drogowe (mijania - krótkie) w mojej Tenere może nie powalają mocą ale bardzo dobrze radzą sobie z oślepianiem innych użytkowników dróg. Że co proszę?? A no tak, ja jako kierownik mało mam z nich pożytku ale jak jadę za jakąś osobówką to kierowca katamarana musi przestawiać lusterka i mrużyć oczy, podobnie z pojazdami lecącymi w przeciwnym kierunku, bardzo często mi mrugają, a nawet trąbią! Światła drogowe (mijania - krótkie) mojej Tenere są ustawione za wysoko, w porównaniu do drugiej Teresy walą ok 5-10 stopni wyżej. W dzień jest to ok bo nikogo nie oślepia, a pomaga w byciu widocznym ale po zmierzchu staje się problemem. Oba moto są z tego samego roku ale różnica jest widoczna na pierwszy rzut oka, podczas gdy w czarnej XT światło ładnie koncentruje się na drodze to w mojej białej wszystko leci na znaki i lusterka pozostawiając niedoświetlonym całkiem spory odcinek tuz przed moto.

Przejrzałem manual, pokukałem w necie, obejrzałem moto, obmacałem, pokręciłem... i nie mam pojęcia jak ustawić kąt światła padającego na drogę. Jest pokrętło do "długich" ale z "krótkimi" nie idzie nic zrobić. :(

Jedyne co przychodzi mi do głowy to żarówka, oryginalna się spaliła kilka tyś km temu i jak mi się wydaje kupiłem dokładnie taką samą ale to nigdy nie wiadomo, 100% pewności nie mam. Inna rzecz która mogłaby być przyczyną to wygięcie całej ramy na której zamontowany jest kokpit i lampa ale nie przypominam sobie bym miał jakiś poważny wypadek i przywalił przodem w ścianę więc taka opcja jest bardzo bardzo mało prawdopodobna. Wracając do palnika, co żarówka może mieć wspólnego z kątem światłą, to bardziej zależy od klosza!? Żarówki w obu Teresach wyglądają identycznie jednak kąt światła jest inny... o co chodzi??

Może ktoś mnie "oświecić" w tym temacie??


Ostatnio edytowano N lis 06, 2011 5:59 pm przez Ryteu, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: XT660Z ustawianie świateł drogowych
PostNapisane: N lis 06, 2011 2:03 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Wt sie 10, 2010 10:09 am
Posty: 664
Z tego co ja sie orientuję, to jest tylko jedno pokrętło do ustawiania całej lampy, czyli ustawia się zarówno krótkie jak i długie światło jednoczesnie i w zasadzie tym pokrętłem możesz to zrobić, ja tak regulowałem, nawet wczoraj gdy wracałem z wojaży kaszubskich po zmroku i później po ciemnku, co prawda też mnie to trochę wqurza że jeśli światło mijania jest ustwione ok, to długie świeca za wysoko (i na odwrót), ale to może kwestia przyzwyczajnia, no chyba że jest ustawienie o którym nie wiem :roll: (w co zreszta wątpię) :lol:
Żarówka nie ma tu nic do rzeczy, no chyba że byłaby źle (np. krzywo) włożona, w co równiez wątpię, bo to na pewno byś zauważył :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: XT660Z ustawianie świateł drogowych
PostNapisane: N lis 06, 2011 2:16 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N lip 18, 2010 9:34 am
Posty: 738
Lokalizacja: Birmingham
A widzisz. U mnie jak ustawiam długie to krótkie zostają w tej samej pozycji. Poza tym długie świeca mi niżej niż krótkie... i w tym problem, krótkie walą po gwiazdach!! Może jakiś lewy klosz mam??
Żarówkę sprawdzałem kilka razy, obracałem, przekręcałem... chyba kupię drugą, polecacie jakieś marki/modele??


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: XT660Z ustawianie świateł drogowych
PostNapisane: N lis 06, 2011 5:45 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Pn sie 18, 2008 8:31 am
Posty: 2679
Lokalizacja: Poznań
Wydaje mi sie ze jest ok, swiatla drogowe zawsze beda oslepiajacy jadacych z naprzecika, popularnie sie je zwie swialtlami dlugimi. Co innego swiatla mijania, ale czesto te drugie sa najczesciej regulowane drugimpokretlem szczegolnie jak refoektor jest podzielony na dwa swiatla,


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: XT660Z ustawianie świateł drogowych
PostNapisane: N lis 06, 2011 5:52 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N lip 18, 2010 9:34 am
Posty: 738
Lokalizacja: Birmingham
Oj Dopra coś tu komplikujesz... albo to ja jestem nie poukładany :)

Drogowe - długie - ustawia się pokrętłem

Mijania - krótkie - nie da się ustawić

To światła mijania (krótkie) są problemem, a nie drogowe (długie), sorki to ja tam wyżej namotałem. Krótkie walą po oczach bardziej niż długie!

Ok, edytowałem swój błąd w tytule i pierwszym poście ;) Chodzi oczywiście o światła mijania/krótkie których nie można ustawić i które świecą w kosmos zamiast na drogę!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: XT660Z ustawianie świateł mijania
PostNapisane: N lis 06, 2011 7:30 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Wt sie 10, 2010 10:09 am
Posty: 664
Ryteu napisał(a):
Oj Dopra coś tu komplikujesz... albo to ja jestem nie poukładany :)

Drogowe - długie - ustawia się pokrętłem

Mijania - krótkie - nie da się ustawić

To światła mijania (krótkie) są problemem, a nie drogowe (długie), sorki to ja tam wyżej namotałem. Krótkie walą po oczach bardziej niż długie!

Ok, edytowałem swój błąd w tytule i pierwszym poście ;) Chodzi oczywiście o światła mijania/krótkie których nie można ustawić i które świecą w kosmos zamiast na drogę!

Więc ja na pewno mam regulowane mijania - krótkie - ta śruba jest u dołu lampy od wewnątrz - zaraz pójdę go garażedajs i pstrykne fote, może mamy inne lampy choć nie sądzę bo mama motura from GB :wink:
EDIT:
Poniżej foty i sprawdziłem jednoznacznie jest tylko jedno pokrętło, ta śruba u dołu lampy i ją ustawia sie całą wewnętrzną lampę, czyli i krótkie i długie światło, bo wewnętrzna część lampy jest całością, czyt. nie możliwości ustawienia ich osobno (przynajmniej u mnie) :wink:
[ img ]
[ img ] :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: XT660Z ustawianie świateł mijania
PostNapisane: N lis 06, 2011 8:21 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N lip 18, 2010 9:34 am
Posty: 738
Lokalizacja: Birmingham
I jest tak i u mnie ;) problem w tym, że ustawiam długie tak by było dobrze, czyli ustawiam się prosto przed ściana (5-10metrów przede mną) i ustawiam długie by świeciły na prosto/poziomo/daleko i chciałbym by krótkie świeciły lekko w dół/na drogę, jednak tak się nie dzieje!! Długie świecą na wprost, a krótkie walą w górę, powyżej poziomy długich. Poza tym nie zauważam znacznej zmiany ustawienia krótkich gdy ustawiam długie. Wygląda to jakby te pokrętło było dedykowane nie dla całej lampy ale tylko dla światła długiego.

W service manual, pozycja 3-32, jest tylko napisane w którą stronę kręcić. Jednak u mnie takie kręcenie dużo nie pomaga :(


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: XT660Z ustawianie świateł mijania
PostNapisane: N lis 06, 2011 8:35 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N lip 18, 2010 9:34 am
Posty: 738
Lokalizacja: Birmingham
OK, zdenerwowało mnie to i postanowiłem pokręcić mocniej... i działa. Okazało się, że śruba tak ciężko chodzi, że samymi palcami operowałem w minimalnym zakresie ustawień. Tym razem lepiej się przyłożyłem, a nawet wspomogłem się kombinerkami!! Nic nie odpadło, chyba :mrgreen:, a światła mijania opadły!! Więc chyba problem rozwiązany... zaraz idę pojeździć to przetestuje jak to w praniu wygląda :)

No to pojeździłem i działa!! Moja głupota, a raczej strach przed ukręceniem pokrętła... wystarczy mocnej się przyłożyć i światła ustawione!!


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 8 ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL