Teraz jest Śr kwi 24, 2024 3:26 am


Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 2   [ Posty: 16 ]
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: komunikacja/interkom w kasku
PostNapisane: Pn sie 18, 2014 3:54 pm 
Aktywny

Dołączył(a): Wt lut 28, 2012 6:15 pm
Posty: 179
Cześć,

w związku z faktem, że druga połówka wsiadła na swoje moto, pojawiła się kwestia komunikacji pomiędzy dwoma motkami. Nie będzie już spokoju w kasku ;)

Jakie macie doświadczenia? Jakie urządzenia/systemy wykorzystujecie? Jak się sprawują?
Priorytetem jest komunikacja pomiędzy dwoma bike'ami, telefon i navi to tylko dodatki.

Moim faworytem jest kask Arai 551 i zestaw BX4. Kosztowo może nie zbyt różowo, ale wykonanie i działanie - super.
Kto jeszcze robi dedykowane zestawy? Schuberth znam, ale chciałbym kask o 'dualowym wyglądzie' ;)

Jakie są Wasze typy?

pozdrawiam, J.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Odp: komunikacja/interkom w kasku
PostNapisane: Pn sie 18, 2014 4:13 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N kwi 13, 2008 8:10 pm
Posty: 721
Lokalizacja: Gdynia
Osobiscie polecam takie rozwiazanie.

http://youtu.be/y66lcDZIgm0


Pozdrowienia,
D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 18, 2014 5:20 pm 
Aktywny

Dołączył(a): Pn lut 02, 2009 10:28 pm
Posty: 146
Lokalizacja: Pszczyna
Używasz tego Trible? Jak z zasięgiem ? My zaiwestowaliśmy w midlanda bt next i zasięg to porażka ( spróbuję go reklamować bo może to problem z urządzeniem) ...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Odp: komunikacja/interkom w kasku
PostNapisane: Pn sie 18, 2014 5:33 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N kwi 13, 2008 8:10 pm
Posty: 721
Lokalizacja: Gdynia
Tribe dziala troche inaczej. Twoja sluchawka z kasku (chyba dowolna) po BT laczy sie z radiem Tribe, ktore nadaje jak krotkofalowki. Tribe odbiorcy po BT laczy sie z jego sluchawka w kasku.

Zalety:
-Zasieg nawet do 12km.
-Moga "rozmawiac" sluchawki roznych producentow. Wystarczy ze wspieraja BT.
-jednoczesnie moze byc polaczonych chyba nawet 8 urzadzen Tribe.

Tak, sparowalem moja sluchawke Sena z Tribe. Moi koledzy maja sparowane z Tribe zestawy Shuberta. Wszystko dziala jak nalezy.

Pozdrowienia,
D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: komunikacja/interkom w kasku
PostNapisane: Pn sie 18, 2014 5:54 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Cz lut 10, 2011 1:05 pm
Posty: 593
Lokalizacja: Żukowo
To jak? Kupujemy na wrzesień?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Odp: komunikacja/interkom w kasku
PostNapisane: Pn sie 18, 2014 6:34 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N kwi 13, 2008 8:10 pm
Posty: 721
Lokalizacja: Gdynia
Ok, skoro jest taka potrzeba, a testy zaliczone.

Pozdrowienia,
D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: komunikacja/interkom w kasku
PostNapisane: Pn sie 18, 2014 9:38 pm 
Aktywny

Dołączył(a): Wt lut 28, 2012 6:15 pm
Posty: 179
Darius, dzięki za komentarz, ale Tribe to jest rozwinięcie funkcjonalności czegoś co masz już kasku. Jeśli dobrze zrozumiałem.
Mnie chodzi o to co masz w kasku właśnie, jaki producent urządzenia, jak pasuje do danego kasku, czy sterowanie dużo odstaje od kasku, mocno szumi itd....

Niemniej Tribe to ciekawa opcja kiedy się podróżuje w większej grupie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: komunikacja/interkom w kasku
PostNapisane: Wt sie 19, 2014 7:40 am 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pt sie 23, 2013 9:01 pm
Posty: 783
Lokalizacja: Choszczno, kiedyś Łobez, Szczecin
Jeżeli chcesz zestaw, który nie będzie szumiał, to szukaj zestawu montowanego w kołnierz kasku, Schuberth, ostatnio też Shoei.

[ img ]
[ img ]

W praktyce interkom uniwersalny sterczący z boku kasku nie szumi jakoś specjalnie mocno. Przy prędkościach ok 130km/h na V Stromie musiałem się wsłuchiwać, żeby z całego tego hałasu wyodrębnić szum interomu.

Do tego patrz na kompatybilność pomiędzy zestawami różnych marek. Niestety w większości kompatybilność masz tylko pomiędzy produktami tej samej marki, choć w tym roku wyszedł Interphone F3, który ma podobno być kompatybilny z innymi producentami. Zestawy u góry dedykowane dla Schubertha i Shoeia są produktami Cardo Scala Rideri z nimi będziesz kompatybilny. Najlepiej więc popatrzeć, z czego korzystają znajomi.

Sam 2 sezony kożystałem z Midland BT2, teraz już drugi sezon ze Scala Rider G4, ze względu właśnie na kompatybilność ze znajomymi. Oba były na kasku Shoei Quest. Teraz dokupiłem drugą stację bazową i kożystam z G4 też na X-Lite 551.

Wg mnie Scala Rider choć nie idealny, to jest lepszy, przede wszystkim wydaje mi się być trwalszy i jest chyba bardziej popularny. Jak kogoś będzie to interesować, mogę walnąć bardziej dogłębne porównanie...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: komunikacja/interkom w kasku
PostNapisane: Wt sie 19, 2014 11:03 am 
Aktywny

Dołączył(a): Wt lut 24, 2009 10:37 am
Posty: 163
Obecnie użytkuję Schubertha C3 z dedykowanym zestawem w kołnierzu kasku. Jest super mogę polecić. Bike to bike na odcinku kilkuset metrów działa bez problemu. Do tego Navi MP3 i telefon. Niestety ciaśniejsze zakręty i większe górki ograniczają zasięg.
Wcześniej miałem taki zestaw w Cabregu. Też działał ale trochę gorzej ze względu na słabsze wyciszenie kasku.
BTW Caberg chyba robi teraz jakiś kask pseudo dualowy z daszkiem. Cenowo na pewno taki zestaw wypadnie sporo taniej niż Schuberth.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: komunikacja/interkom w kasku
PostNapisane: Wt sie 19, 2014 11:32 am 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pt sie 23, 2013 9:01 pm
Posty: 783
Lokalizacja: Choszczno, kiedyś Łobez, Szczecin
Buczek napisał(a):
BTW Caberg chyba robi teraz jakiś kask pseudo dualowy z daszkiem. Cenowo na pewno taki zestaw wypadnie sporo taniej niż Schuberth.
Pozdrawiam

No właśnie zapomniałem... Można też od Nolana X-Lite 551 i do tego dedykowany system od Nolana. Ale to jest z niczym nie kompatybilne i do tego i tak odstaje lekko od kasku...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: komunikacja/interkom w kasku
PostNapisane: Wt sie 19, 2014 2:33 pm 
bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Cz maja 29, 2014 11:15 am
Posty: 449
Lokalizacja: Kraków
Użytkuje Midland BT NEXT
Można go pochwalic za radio/interkom/telefon
Z zasięgiem jednak jest słabo

na autostradzie właściwie max800m z deklarowanych 1500m
w zabudowaniach właściwie do 200m
zabudowania ale otwarta przestrzeń np na tej samej ulicy/drodze z max 400-500m

Żywotność baterii bardzo na tak - jechałem 15godzin na motorze i nadal działało
10-12 kilkukrotnie więc taki czas mam potwierdzony.

Dodawanie użytkowników dość skomplikowane a jeśli nie ma się instrukcji właściwie niemożliwe bez znajomości urządzenia.

VOX - czyli automatyczne połączenie się za pomocą dzięwku (z jednym użytkownikiem przypisanym do środkowego [okrągłego] guzika m.w po 2s od wydania jakiegoś dzwięku.
Jeśli np rozłączycie się w trakcie podróży do jedziecie już w innych kierunkach - jeśli nie wyłaczy się opcji VOX jest to straszni upierdliwe

120-130km/h mogę spokojnie rozmawiać (kask Caberg Tourmax (daszek+szczęka), plus deflektor na szybie F800gs

Kwota 600zł za solo wg mnie jest oki, ale może dlatego że nie testowałem innych urządeń


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: komunikacja/interkom w kasku
PostNapisane: Wt sie 19, 2014 5:35 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Cz lut 10, 2011 1:05 pm
Posty: 593
Lokalizacja: Żukowo
Z doświadczeń moich kolegów, z którymi jeździłem, a którzy używali zestawów schuberth mogę powiedzieć że połączenie BT to kicha. Zasięg słaby. Jeżeli pomiędzy nimi pojawiłem się ja to nie mogli się ze sobą połączyć. W zasadzie jedynie mogli porozumiewać się jadąc obok siebie. Także według mnie co by nie było w kasku powinno być sprzężone z krótkofalówką.
Jak jeden zostanie na światłach to BT niestety nie da rady.
Też mam BT next i jak na razie jestem zadowolony. Jak jechałem do Zurichu ok 15h to dał radę na odsłuchu muzyki przez BT z telefonu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: komunikacja/interkom w kasku
PostNapisane: Wt sie 19, 2014 8:18 pm 
Początkujący

Dołączył(a): Pt lis 04, 2011 9:11 pm
Posty: 43
Lokalizacja: Kraków
Posiadam zestaw interpona F5 i tribe, razem z koleżanką.
Tribe ma tą przewagę nad wszystkim intercomami, że ma zasięg radia PMR, ale jest to tylko half-duplex, czyli trzeba zaczekać aż ktoś skończy, żeby nadawać. Ten sposób komunikacji nie ma ograniczeń do liczby uczestników, ani typu radia, byle byłoby w standardzie PMR.
Intercomy natomiast działają w full-duplex, czyli w sposobie jak rozmowa telefoniczna, można mowić i słuchać jednocześnie, za to max. do 600 m zasięgu skraca się często do 300 m.
Nie ma zestawów bezszumowych, są zestawy lepiej lub gorzej tłumiące szumy, z reguły te wbudowane w kołnierz najgorzej hałasy tłumią.
W intercomach najczęściej max sparowanych osób to 6-8, w niektórych natomiast zasięg zależy od ilości osób i przykładowo w interphonie przy 6 sparowanych każdy dotaje po 400m, 6x400 =2400 m, bo każdy jest również stacją przekaźnikową.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: komunikacja/interkom w kasku
PostNapisane: Śr wrz 17, 2014 3:53 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Cz sty 11, 2007 11:19 am
Posty: 3848
Lokalizacja: Zalesie Górne
Trochę innego rodzaju wyzwanie, ale 'w temacie'.

Mam GPSa bez BT, trzeba wtyczkę, a chciałbym słuchawkę BT. Czy można to załatwić via jakąś stację bezową umocowaną na maoto ? Tzn ja mam słuchawkę, która łączy się via BT z tą stacją, a stacja za pomocą kabla i wtyku 'jack' z navi...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: komunikacja/interkom w kasku
PostNapisane: Śr wrz 17, 2014 5:07 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pt sie 23, 2013 9:01 pm
Posty: 783
Lokalizacja: Choszczno, kiedyś Łobez, Szczecin
Trudny temat...
Nie słyszałem o niczym takim dedykowanym. Generalnie rzucanie dźwiękiem przez BT nawet po samochodzie to niezły wyczyn... Jest kilka takich urządzeń np: od Nokii CK 100, 200 i 300, ale one są nastawione raczej na odbieranie dźwięku, a nie wysyłanie.
Z kolei szukałem kiedyś czegoś takiego do domu, żeby w domowym zestawie audio przerzucać dźwięk z kompa/telefonu/etc na wzmacniacz i jedyne co znalazłem to Motorolla DC800. Urządzenie mam od ok 7 lat i jest ok. Nadawało by się spokojnie, bo ma 2 linie, wejściową i wyjściową. Może więc odbierać i nadawać po BT. Ale mimo kilku lat nie znalazłem żadnego innego odpowiednika. Nie wiedzieć czemu producenci jakoś nie specjalnie zajmują się rozwojem tej gałęzi.
Problem jednak w tym, że te systemy się na moto raczej nie nadają, choć jak ktoś mocno chce, to spokojnie da radę...

Zostają jeszcze transmitery FM, ale to z kolei, czy twój interkom ma wbudowane radio???


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 2   [ Posty: 16 ]
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL