Teraz jest Wt kwi 23, 2024 9:51 pm


Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 2   [ Posty: 27 ]
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jak zaplanować trasę offroadową?
PostNapisane: Śr kwi 28, 2010 11:46 am 
Początkujący

Dołączył(a): N sie 16, 2009 12:14 am
Posty: 38
Lokalizacja: katowice
Witam!
Jestem świeżakiem w tej dziedzinie więc wytłumaczcie łopatologicznie...
Chciałbym zaplanować trasę offroadową (szutry, dukty itp). Generalnie jak najmniej asfaltu.
Posiadam ZUMO z mapami: city navigator, gpmapa i gpmapa topo.
Gpmapa topo najładniej wygląda w ZUMO bo ma dużo szczegółów terenowych ale city navigator wydaje się być dokładniejszy.
Zauważyłem że po wytyczeniu śladu w Mapsurce są niemałe rozbieżności (pomiędzy wytyczonym śladem a trasami) jak przełączam się pomiędzy mapami.
Wytyczyłem już trasę i wyeksportowałem do google earth i tak sobie ją oglądam.
Zauważyłem, że mimo wszystko na zdjęciach satelitarnych widać więcej ścieżek, a moja trasa chociaż tyczona najbardziej podrzędnymi drogami na mapach wiedzie głównie asfaltem... :(
Czy jedynym rozwiązaniem jest włączenie w ZUMO opcji bezdroża i jechanie na kompas?
Czy można na planowanej trasie ustawić jedynie charakterystyczne punkty i nawigować do nich z opcją "bezdroża". Czy to jedyny sposób, żeby jechać leśnymi ścieżkami a nie asfaltem?
Mam wrażenie, że najlepiej byłoby zaplanować trasę w oparciu o zdjęcia satelitarne, ale nie wiem jak to zrobić.
Trochę zamieszałem, ale mam nadzieję, że zrozumiecie o co mi chodzi.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak zaplanować trasę offroadową?
PostNapisane: Śr kwi 28, 2010 1:18 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr sty 10, 2007 9:31 am
Posty: 1611
Lokalizacja: Częstochowa
Powiem tak:
1. kupujesz aktualną mapę turystyczną danego regionu - papierową.
2. na mapie masz zaznaczone drogi asfaltowe, gruntowe, ścieżki, szlaki..., oraz tereny (drogi) na które wjeżdżać motocyklem nie wolno.
3. mazakiem rysujesz na mapie swoją trasę.
4. na MapSource "przerysowujesz" trasę stawiając (gęsto) punkty na podkładzie (CNE, GPMapa...) po którym potem będziesz nawigował.
5. wgrywasz trasę do odbiornika GPS
6. uruchamiasz nawigację aktywując zapisaną trasę z zaznaczeniem: nawiguj wg dróg - najkrótsza odległość.

szerokości!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak zaplanować trasę offroadową?
PostNapisane: Śr kwi 28, 2010 1:22 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Śr cze 25, 2008 3:48 pm
Posty: 518
Lokalizacja: Kąty Wrocławskie
Lub robisz tak...

kupujesz mapę papierową a na GPS ustawiasz żeby strzała wskazywała Twój cel na ten dzień.

W ten sposób trafisz na większość szutrów czy tam polniaków, dróg leśnych i nie będziesz się gapił non stop w wyświetlacz :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak zaplanować trasę offroadową?
PostNapisane: Śr kwi 28, 2010 3:36 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): N lut 25, 2007 7:07 pm
Posty: 2158
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Nawiguję jak Misza pisze. Mapę papierową oglądam tylko przed wyjazdem i ew. na powrót. Lecąc offem nie ma co kurczowo trzymać się planu/trasy. Zobaczysz fajną ścieżkę, ciśniesz. Ślad wychodzi nieco zygzakowaty i dłuższy ale poznasz więcej terenu.
No chyba że kalkulujesz czas, paliwo itp.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak zaplanować trasę offroadową?
PostNapisane: Śr kwi 28, 2010 9:22 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr sty 24, 2007 9:11 am
Posty: 1497
Lokalizacja: z krzaczorów
Joł joł

Jest i trzecia szkoła - jak jedziesz w kompletne nieznane ale wiesz gdzie chcesz dojechać i czas/długość odcinka wymusza jazdę bez przypadkowych wariacji:
1. ściągasz z sieci skany map topo - to gwarantuje że wiesz w jakim terenie będziesz się poruszał!
2. jeśli ściągnąłeś gołe obrazki to kalibrujesz (patrz: ozi czy ttqv)
3. wyklikujesz traskę w oprogramowaniu które wybrałeś
4. sprawdzasz czy drogi/ścieżki faktycznie jeszcze istnieją (nie dotyczy lasów) na np googlearth czy geoportal.
5. zweryfikowane wgrywasz do zabawki (np mapsorce)
6. pycisz nawigując na ekranie mapy uwzględniając zastaną w terenie sytuację starając się nie oddalać za daleko od wyklikaj trasy lub
6. pycisz na ekranie kompasu +/- od wpt do kolejnego wpt
Jak wyklikana traska pokrywa się z drogami na mapie w zabawce to ful komfort, jak nie to może być ciekawie.

Można taż przygotować na konkretny obszar własną wektorówkę (patrz: np mapedit)ale to już trzeba czasu i wiedzy. Lata temu zrobiłem tak okolice Caransebes i ukraińskie karpaty. Teraz jest już łatwiej, sieć podaje wiele gotowiny choc zwykle bez routingu i instalki do mapsourca (patrz np: sendmap), mało dokładnej a nawt często oszukańczej (np poziomice)

Jest wiele pomocnych/dydaktycznych stronek na sieci ale tu trzeba czasu i samozaparcia.

Pozdr
rr

PS1: pewna ilość dróg nieutwardzonych istnieje tylko w GPmapie i jej podobnych, fizycznie już nie bardzo.
PS2: wiele dróg gruntowych na mapach topo z lat 70-80 jet już nawet nie nieprzejezdnych, ale nie do odnalezienia.
PS3. Nie jedź w górach na azymut. Daleko nie zajedziesz.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak zaplanować trasę offroadową?
PostNapisane: N maja 09, 2010 3:58 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Pn cze 16, 2008 11:07 am
Posty: 1430
Jest jeszcze takie cudo jak Touratech QV 4 do wyznaczania tras ze zwykłych skanów map. można robić ładne trasy offroad (dokładność +/- mapy papierowej).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak zaplanować trasę offroadową?
PostNapisane: Pn maja 10, 2010 7:32 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr sty 24, 2007 9:11 am
Posty: 1497
Lokalizacja: z krzaczorów
Witam

motoartur napisał(a):
.....(dokładność +/- mapy papierowej).


Nie mniej ważna dokładność kalibracji szczególnie przy wielkich podziałkach i związanych z tym zniekształceniach odwzorowania. Ale to już inna historia...

Pozdr
rr


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak zaplanować trasę offroadową?
PostNapisane: Pn maja 10, 2010 11:19 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Pn cze 16, 2008 11:07 am
Posty: 1430
to w sumie już kartografia ale plus minus można samemu dać rade. ni wiem czy kros jeńcze tego używał.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak zaplanować trasę offroadową?
PostNapisane: Wt maja 18, 2010 3:10 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Wt kwi 13, 2010 9:16 am
Posty: 1340
Lokalizacja: Południowa Wielkopolska
Oj,

widze, ze mamy tu magikow niezlych.
A z Rambo to juz wogole jest sensei. ;)

Moze sie wiec toche podepna, bo na pewno nie tylko ja mam podobny problem. Na forach symbianowych i nokii nie znalazlem odpowiedzi, bo rzadko, kto z ich bywalcow przypina telefon do kierownicy i pyci po lasach ;)

No i mam sobie telefon z symbianem i wbudowanym modulem GPS. Zainstalowany na nim Garmin XT i calosc smiga calkiem dobrze. Korzystam z darmowej mapy GPS Wielkopolska (Polecam: http://gpswielkopolska.pl/ )

Za nic nie potrafie jednak wgrac zaplanowanej wczesniej trasy.

[ img ]

1. Robie sobie jakas tam trase w MapSource
2. Chce ja zuploadowac do Garmina , wiec najpierw czerowne koleczko, pozniej zielone ;)
3. Dostaje komunikat,ze wgrane poprawnie...

... ale nie ma tego nigdzie (nie moge znalezc?) w Garminie XT. :/
Cos zle robie? Czy moze trzeba jakos trase w MS wyexportowac do osobnego pliku i wrzucic na karte pamieci z Garminem?
Moze ktos polecic jakas alternatywe lepsza dla Symbianowcow?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak zaplanować trasę offroadową?
PostNapisane: Wt maja 18, 2010 3:18 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): So sie 02, 2008 9:12 pm
Posty: 1572
Lokalizacja: Polska
newbie007 napisał(a):
Moze sie wiec toche podepna, bo na pewno nie tylko ja mam podobny problem. Na forach symbianowych i nokii nie znalazlem odpowiedzi, bo rzadko, kto z ich bywalcow przypina telefon do kierownicy i pyci po lasach ;)

No i mam sobie telefon z symbianem i wbudowanym modulem GPS. Zainstalowany na nim Garmin XT i calosc smiga calkiem dobrze. Korzystam z darmowej mapy GPS Wielkopolska (Polecam: http://gpswielkopolska.pl/ )

Za nic nie potrafie jednak wgrac zaplanowanej wczesniej trasy.


Proponuje newbie007 założyć osobny wątek dla tegoż zagadnienia co by nie mieszać


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak zaplanować trasę offroadową?
PostNapisane: Wt maja 18, 2010 3:26 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Wt kwi 13, 2010 9:16 am
Posty: 1340
Lokalizacja: Południowa Wielkopolska
No wlasnie nie wiedzialem co i jak. Myslalem,ze takie rozwiazanie bedzie lepsze. A cross-posta nie chcialem robic. Skasowac ten post ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak zaplanować trasę offroadową?
PostNapisane: Wt maja 18, 2010 4:58 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): So kwi 19, 2008 10:05 pm
Posty: 509
Lokalizacja: Wrocław/Dobczyce/Brzączowice
Drodzy endwenczer rajderzy...

W zeszly łikend pierwszy raz jechalem wg garmina 60 csx. Znakomite narzedzie.Jechalem jak po sznurku. Ustalilem w map source trase,zgralem i heja.

Piekna sprawa.

I tu apel...Jesli ktos posiada cos topo na ukrainskie karpaty to bardzo prosze o znaka. sie zbroje sie na wyjazd...

Dzieki.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak zaplanować trasę offroadową?
PostNapisane: Wt maja 18, 2010 5:05 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Wt kwi 13, 2010 9:16 am
Posty: 1340
Lokalizacja: Południowa Wielkopolska
Swietnie, nie ?

Ja jechalem ostatnio z pozyczonym Garminem i wgrana trasa i byla baaajka. Chcialem to samo zrobic z Garminem XT na Symbianie, ale juz nie podolalem :|


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak zaplanować trasę offroadową?
PostNapisane: Wt maja 18, 2010 5:37 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr sty 24, 2007 9:11 am
Posty: 1497
Lokalizacja: z krzaczorów
Witam

newbie007 napisał(a):
... ale nie ma tego nigdzie (nie moge znalezc?) w Garminie XT. :/


Od telefonów z symbianem trzymam się z daleka. Musi gdzies tam byc w tym Garmin XT jakaś zakładka z routami i guziczek "nawiguj". A jak nie ma to lipa....

michur napisał(a):
I tu apel...Jesli ktos posiada cos topo na ukrainskie karpaty to bardzo prosze o znaka. sie zbroje sie na wyjazd...


Nie wiem czy gdzieś są gotowe routowalne karpaty topo z plikami do podpięcia w mapsiursie. Na mapcenter są dość dokładne :lol: (poza poziomicami i drogami :mrgreen: ) mapki w formacie .img. Jak upierasz się z mapsiursem to podepnij je sobie ( http://www.bikegps.pl/mapy-gps/jak-doda ... mapsource/ ) i planuj.
Ja wolę np TTQV + weryfikacja na guglach (maps/earth - uwaga najlepsze kawałki Karpat są nieczytelne).

Pozdr
rr


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak zaplanować trasę offroadową?
PostNapisane: Wt maja 18, 2010 5:54 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Wt kwi 13, 2010 9:16 am
Posty: 1340
Lokalizacja: Południowa Wielkopolska
rrolek napisał(a):
Witam

newbie007 napisał(a):
... ale nie ma tego nigdzie (nie moge znalezc?) w Garminie XT. :/


Od telefonów z symbianem trzymam się z daleka. Musi gdzies tam byc w tym Garmin XT jakaś zakładka z routami i guziczek "nawiguj". A jak nie ma to lipa....
rr


Telefony z symbianem sa super :P
Ale dosc. NIe o tym w tym watku. Wszyscy mi mowia, ze w Garmienie Xt bez problemu da sie to zorbic, ale nikt nie wie co robie zle ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 2   [ Posty: 27 ]
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL