Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:03 pm


Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 12 ]
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dokładność wskazania predkości
PostNapisane: N lip 05, 2009 9:47 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Cz sty 11, 2007 11:19 am
Posty: 3848
Lokalizacja: Zalesie Górne
Porównywałem wskazania szybkości motocykla wg wskazań prędkościomierza zamontowanego w motocyklu oraz GPSa.

GPS wskazuje średnio ok 10 km/h mniej, tj jak na prędkościomierzu jest 120 km/h, to na GPSie 110 km/h.

Wiem, że prędkościomierz fabryczny nie jest do końca wiarygodny, ale aż taka różnica by była ?

Tu otwiera się pole do mojego pytania - jak mocno mam wierzyć we wskazania prędkości wg. GPSa ? Na jakiej zasadzie się to liczy ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lip 05, 2009 10:15 pm 
bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N mar 18, 2007 7:00 pm
Posty: 420
Lokalizacja: Gdańsk
sprawdzałem tak v-max africa twin 750 z varadero 1000 :wink:

60 koni kontra 95 koni i wyszło że prędkość max obu różni się tylko o 16kmh. Licznik varadero pokazał jeśli dobrze pamietam 215 a navi tylko 196kmh. W AT navi 180 a prędkościomierz 185. Przedtem i potem miałem inne navi i prędkość każda pokazuje +/- 1kmh tak samo. Jak mam wpięte navi i widze misiaków z radarem, jade dokładnie tyle ile można w tym miejscu patrząc na prędkość navi i mnie jeszcze nie zatrzymali.
Sprawdzałem też na kliku panelach w PL które wyświetlają prędkość jaką jedziemy jeśli jest niższa od dozwolonej i pokazywały ( o ile moto da sie jechać idealnie równo :wink: ) tylko co navi mniej wiecej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dokładność wskazania predkości
PostNapisane: Pn paź 26, 2009 10:34 pm 
Początkujący

Dołączył(a): Wt kwi 28, 2009 6:09 pm
Posty: 35
Lokalizacja: Beskid Niski
dokładność wskazań GPS 20cm/s, odczyt i obliczanie prędkości co 1 s


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dokładność wskazania predkości
PostNapisane: Wt paź 27, 2009 12:53 am 
Zadomowiony

Dołączył(a): So paź 24, 2009 1:37 pm
Posty: 84
Szybkosciomierze w motkach jak i w autach czesto przeklamuja zawyzajac oczywiscie . Porownujac do gps u mnie Kawa zawyza ok4 km/h,GS ok 6km/h wszystko to powyzej setki, bo do niej blad jest mniejszy. Z kolei w moim ciezarowym DAFie pokazuje idealnie w calym zakresie predkosci. Wydaje sie ,ze producenci motocykli i aut robia to umyslnie bo trudno sobie wyobrazic ,ze o tym nie wiedza.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dokładność wskazania predkości
PostNapisane: Wt paź 27, 2009 2:13 pm 
Aktywny

Dołączył(a): Śr sie 12, 2009 9:16 pm
Posty: 183
Lokalizacja: Wrocław
Większość liczników zawyża prędkość o 5-10% przy czym zauważyłem, w najnowszych pojazdach ten błąd jest mniejszy.
To celowe działanie producentów. Wolą by liczniki zawyżały prędkość i być pewnymi, że nie pokażą mniej niż jedziesz w rzeczywistości. Nie opędzili by się wtedy od procesów ze strony klientów z mandatami.
Po drugie bezpieczeństwo - chcesz jechać 130, licznik pokazuje tyle a w rzeczywistości jedziesz te 10km/h wolniej
Po trzecie (a może po pierwsze) - we wszystkich pojazdach by wydusić tą maksymalną z papierów, to naprawdę trzeba dłuuugiej prostej, resztek paliwa w zbiorniku, jak najmniejszych oporów powietrza masy pojazdu. Dzięki zawyżaniu prędkości przez liczniki klienci nie marudzą, że ich maszyna nie leci tak szybko jak powinna i nie ma tylu napraw gwarancyjnych :)

Jarecki


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dokładność wskazania predkości
PostNapisane: Wt paź 27, 2009 5:59 pm 
Aktywny

Dołączył(a): N sty 25, 2009 10:27 pm
Posty: 134
Lokalizacja: Września
W moim ZUMO jest podobnie GPS zaniża prędkość o około 10 km/h (do Africa Twin)-a w aucie różnica waha się od 2 do 7 km/h. Oczywiście wszystkie te wartości powyżej 100 km/h. Zatem wszystko OK :lol:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dokładność wskazania predkości
PostNapisane: Śr paź 28, 2009 7:47 am 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Cz wrz 18, 2008 7:48 am
Posty: 1313
Lokalizacja: Gliwice/Szczyrk
Odczyt z GPS`a zawsze jest tak samo dokładny, pobierany z conajmniej 3 satelitów geostacjonarnych z dokładnością na dzień dzisiejszy do kilku metrów.
Liczą one zmiane położenia geograficznego w czasie do dwóch ( najczęściej ) miejsc po przecinku z dużą częstotliwością - duża wiarygodność ( tymbardziej po przekazaniu systemu przez amerykańską armię - w opiekę cywilom - dokładność pomiaru zmniejszyła się z ok. 50 do poniżej 10 metrów - celowe działania ).
Bardzo pomocna w żeglarstwie - zlicza i określa położenia jachtu nad dnem - nie na powierzchni wody i tu prędkość względna odbiega bardziej niż na lądzie - nie jest jednak aż tak istotna. :)

W konfrontacji z policją - wybieram odczyt GPS :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dokładność wskazania predkości
PostNapisane: Cz lis 26, 2009 8:36 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pn sie 10, 2009 9:35 am
Posty: 555
Lokalizacja: Sopot
Robię podobnie. GPS pokazuje do 10% mniejszą prędkość. Na zachodzie Europy, gdzie mandaty są bardziej dotkliwe - nie przekraczam ograniczeń wzorując się na GPS-ie. Do chwili obecnej skutecznie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dokładność wskazania predkości
PostNapisane: N sty 31, 2010 3:43 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 8:11 pm
Posty: 746
Lokalizacja: Zakopane
mario33 napisał(a):
jak mocno mam wierzyć we wskazania prędkości wg. GPSa ? Na jakiej zasadzie się to liczy ?
...MOCNO !
Mnie GPS już kilkakrotnie uratował od mandatu. Pokazałem zapis i poprosiłem o skierowanie do sądu...zawsze odpuszczali.
Co do wiarygodności , to wystarczy odmierzyć odcinek drogi i przejechać go ze stałą prędkością. Kalkulator, stoper i mamy wynik. jedynie w górach gdy mamy różnice wysokości, to tańsze GPS nie wnoszą poprawki, ale to błąd rzędu 2-3 km/h.

pozdro


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dokładność wskazania predkości
PostNapisane: N sty 31, 2010 5:05 pm 
bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N maja 10, 2009 6:56 pm
Posty: 408
Lokalizacja: Piaseczno
Weźcie pod uwagę, że pomiar prędkościomierza to w rzeczywistości pomiar prędkości obrotowej koła, wyskalowany w liczniku na km/h lub mil/h. Skalowanie odbyło się w fabryce na jakiś tam uśrednionych zasadach, kołach, oponach. Dodatkowo każde koło ma uślizg (dlatego musimy zmieniać opony) więc kręci się szybciej niż winno i tu dochodzi kwestia nawierzchni. Teoretycznie najwłaściwsze wskazanie prędkościomierza będzie na oponie z kolcami :mrgreen: . Co do pomiarów GPS to również trzeba pamiętać, że sygnał od satelity na ziemie biegnie ok. 1s. Ale przy prędkościach do 300 km/h nie ma to wielkiego znaczenia :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Generalnie im szybciej tym mniejsza dokładność pomiaru - obojętnie czym. Ale przynudzałem. :roll:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dokładność wskazania predkości
PostNapisane: N sty 31, 2010 6:39 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 8:11 pm
Posty: 746
Lokalizacja: Zakopane
Slepy napisał(a):
Ale przynudzałem. :roll:
... przez grzeczność nie zaprzeczę...
A tak serio, to jak sobie uświadomimy, że to właśnie różnica w nadejściu sygnału od poszczególnych satelit wyznacza położenie na Ziemi, to ta jedna sekunda okazuje się bbbbbardzo precyzyjna... no bo odległość 10m którą każdy GPS wykaże bez trudu to nic innego jak różnica czasu między dotarciem tego sygnału do GPSa w tym miejscu, a oddalonym o 10m innym miejscu....drobne kilkanaście miejsc po przecinku tej jednej sekundy... zaufam GPSowi .


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dokładność wskazania predkości
PostNapisane: N sty 31, 2010 7:54 pm 
bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pt lip 20, 2007 12:06 pm
Posty: 433
Lokalizacja: Gliwice
Kiedyś zmierzyłem w samochodzie jaką tak naprawdę przebyłem odległość.
Pomiar był na nowych oponach.
Odcinek testowy w miarę równy.
Wskazania prędkościomierza i odległości - 64km
Wskazania GPS-ów (tutaj różnica 20 metrów pomiędzy gps) - 59km.

Przy tłuczeniu kilometrów śmiem twierdzić (o ile jest to regułą w innych samochodach), że producenci mimo wolnie zmniejszają czas między serwisowy.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 12 ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL