Autor |
Wiadomość |
mario33
|
Tytuł: Dokładność wskazania predkości Napisane: N lip 05, 2009 9:47 pm |
|
Dołączył(a): Cz sty 11, 2007 11:19 am Posty: 3848 Lokalizacja: Zalesie Górne
|
Porównywałem wskazania szybkości motocykla wg wskazań prędkościomierza zamontowanego w motocyklu oraz GPSa.
GPS wskazuje średnio ok 10 km/h mniej, tj jak na prędkościomierzu jest 120 km/h, to na GPSie 110 km/h.
Wiem, że prędkościomierz fabryczny nie jest do końca wiarygodny, ale aż taka różnica by była ?
Tu otwiera się pole do mojego pytania - jak mocno mam wierzyć we wskazania prędkości wg. GPSa ? Na jakiej zasadzie się to liczy ?
|
|
Góra |
|
|
rambo
|
Tytuł: Napisane: N lip 05, 2009 10:15 pm |
|
Dołączył(a): N mar 18, 2007 7:00 pm Posty: 420 Lokalizacja: Gdańsk
|
sprawdzałem tak v-max africa twin 750 z varadero 1000 :wink:
60 koni kontra 95 koni i wyszło że prędkość max obu różni się tylko o 16kmh. Licznik varadero pokazał jeśli dobrze pamietam 215 a navi tylko 196kmh. W AT navi 180 a prędkościomierz 185. Przedtem i potem miałem inne navi i prędkość każda pokazuje +/- 1kmh tak samo. Jak mam wpięte navi i widze misiaków z radarem, jade dokładnie tyle ile można w tym miejscu patrząc na prędkość navi i mnie jeszcze nie zatrzymali.
Sprawdzałem też na kliku panelach w PL które wyświetlają prędkość jaką jedziemy jeśli jest niższa od dozwolonej i pokazywały ( o ile moto da sie jechać idealnie równo :wink: ) tylko co navi mniej wiecej
|
|
Góra |
|
|
MirekEm
|
Tytuł: Re: Dokładność wskazania predkości Napisane: Pn paź 26, 2009 10:34 pm |
|
Dołączył(a): Wt kwi 28, 2009 6:09 pm Posty: 35 Lokalizacja: Beskid Niski
|
dokładność wskazań GPS 20cm/s, odczyt i obliczanie prędkości co 1 s
|
|
Góra |
|
|
greko
|
Tytuł: Re: Dokładność wskazania predkości Napisane: Wt paź 27, 2009 12:53 am |
|
Dołączył(a): So paź 24, 2009 1:37 pm Posty: 84
|
Szybkosciomierze w motkach jak i w autach czesto przeklamuja zawyzajac oczywiscie . Porownujac do gps u mnie Kawa zawyza ok4 km/h,GS ok 6km/h wszystko to powyzej setki, bo do niej blad jest mniejszy. Z kolei w moim ciezarowym DAFie pokazuje idealnie w calym zakresie predkosci. Wydaje sie ,ze producenci motocykli i aut robia to umyslnie bo trudno sobie wyobrazic ,ze o tym nie wiedza.
|
|
Góra |
|
|
JareckiB12
|
Tytuł: Re: Dokładność wskazania predkości Napisane: Wt paź 27, 2009 2:13 pm |
|
Dołączył(a): Śr sie 12, 2009 9:16 pm Posty: 183 Lokalizacja: Wrocław
|
Większość liczników zawyża prędkość o 5-10% przy czym zauważyłem, w najnowszych pojazdach ten błąd jest mniejszy. To celowe działanie producentów. Wolą by liczniki zawyżały prędkość i być pewnymi, że nie pokażą mniej niż jedziesz w rzeczywistości. Nie opędzili by się wtedy od procesów ze strony klientów z mandatami. Po drugie bezpieczeństwo - chcesz jechać 130, licznik pokazuje tyle a w rzeczywistości jedziesz te 10km/h wolniej Po trzecie (a może po pierwsze) - we wszystkich pojazdach by wydusić tą maksymalną z papierów, to naprawdę trzeba dłuuugiej prostej, resztek paliwa w zbiorniku, jak najmniejszych oporów powietrza masy pojazdu. Dzięki zawyżaniu prędkości przez liczniki klienci nie marudzą, że ich maszyna nie leci tak szybko jak powinna i nie ma tylu napraw gwarancyjnych :)
Jarecki
|
|
Góra |
|
|
piter
|
Tytuł: Re: Dokładność wskazania predkości Napisane: Wt paź 27, 2009 5:59 pm |
|
Dołączył(a): N sty 25, 2009 10:27 pm Posty: 134 Lokalizacja: Września
|
W moim ZUMO jest podobnie GPS zaniża prędkość o około 10 km/h (do Africa Twin)-a w aucie różnica waha się od 2 do 7 km/h. Oczywiście wszystkie te wartości powyżej 100 km/h. Zatem wszystko OK :lol:
|
|
Góra |
|
|
danielindner
|
Tytuł: Re: Dokładność wskazania predkości Napisane: Śr paź 28, 2009 7:47 am |
|
Dołączył(a): Cz wrz 18, 2008 7:48 am Posty: 1313 Lokalizacja: Gliwice/Szczyrk
|
Odczyt z GPS`a zawsze jest tak samo dokładny, pobierany z conajmniej 3 satelitów geostacjonarnych z dokładnością na dzień dzisiejszy do kilku metrów. Liczą one zmiane położenia geograficznego w czasie do dwóch ( najczęściej ) miejsc po przecinku z dużą częstotliwością - duża wiarygodność ( tymbardziej po przekazaniu systemu przez amerykańską armię - w opiekę cywilom - dokładność pomiaru zmniejszyła się z ok. 50 do poniżej 10 metrów - celowe działania ). Bardzo pomocna w żeglarstwie - zlicza i określa położenia jachtu nad dnem - nie na powierzchni wody i tu prędkość względna odbiega bardziej niż na lądzie - nie jest jednak aż tak istotna. :)
W konfrontacji z policją - wybieram odczyt GPS :D
|
|
Góra |
|
|
Srebrzanka
|
Tytuł: Re: Dokładność wskazania predkości Napisane: Cz lis 26, 2009 8:36 pm |
|
honorowy bajkopisarz forumowy |
Dołączył(a): Pn sie 10, 2009 9:35 am Posty: 555 Lokalizacja: Sopot
|
Robię podobnie. GPS pokazuje do 10% mniejszą prędkość. Na zachodzie Europy, gdzie mandaty są bardziej dotkliwe - nie przekraczam ograniczeń wzorując się na GPS-ie. Do chwili obecnej skutecznie.
|
|
Góra |
|
|
mazby
|
Tytuł: Re: Dokładność wskazania predkości Napisane: N sty 31, 2010 3:43 pm |
|
honorowy bajkopisarz forumowy |
Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 8:11 pm Posty: 746 Lokalizacja: Zakopane
|
mario33 napisał(a): jak mocno mam wierzyć we wskazania prędkości wg. GPSa ? Na jakiej zasadzie się to liczy ? ...MOCNO ! Mnie GPS już kilkakrotnie uratował od mandatu. Pokazałem zapis i poprosiłem o skierowanie do sądu...zawsze odpuszczali. Co do wiarygodności , to wystarczy odmierzyć odcinek drogi i przejechać go ze stałą prędkością. Kalkulator, stoper i mamy wynik. jedynie w górach gdy mamy różnice wysokości, to tańsze GPS nie wnoszą poprawki, ale to błąd rzędu 2-3 km/h. pozdro
|
|
Góra |
|
|
Slepy
|
Tytuł: Re: Dokładność wskazania predkości Napisane: N sty 31, 2010 5:05 pm |
|
Dołączył(a): N maja 10, 2009 6:56 pm Posty: 408 Lokalizacja: Piaseczno
|
Weźcie pod uwagę, że pomiar prędkościomierza to w rzeczywistości pomiar prędkości obrotowej koła, wyskalowany w liczniku na km/h lub mil/h. Skalowanie odbyło się w fabryce na jakiś tam uśrednionych zasadach, kołach, oponach. Dodatkowo każde koło ma uślizg (dlatego musimy zmieniać opony) więc kręci się szybciej niż winno i tu dochodzi kwestia nawierzchni. Teoretycznie najwłaściwsze wskazanie prędkościomierza będzie na oponie z kolcami :mrgreen: . Co do pomiarów GPS to również trzeba pamiętać, że sygnał od satelity na ziemie biegnie ok. 1s. Ale przy prędkościach do 300 km/h nie ma to wielkiego znaczenia :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Generalnie im szybciej tym mniejsza dokładność pomiaru - obojętnie czym. Ale przynudzałem. :roll:
|
|
Góra |
|
|
mazby
|
Tytuł: Re: Dokładność wskazania predkości Napisane: N sty 31, 2010 6:39 pm |
|
honorowy bajkopisarz forumowy |
Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 8:11 pm Posty: 746 Lokalizacja: Zakopane
|
Slepy napisał(a): Ale przynudzałem. :roll: ... przez grzeczność nie zaprzeczę... A tak serio, to jak sobie uświadomimy, że to właśnie różnica w nadejściu sygnału od poszczególnych satelit wyznacza położenie na Ziemi, to ta jedna sekunda okazuje się bbbbbardzo precyzyjna... no bo odległość 10m którą każdy GPS wykaże bez trudu to nic innego jak różnica czasu między dotarciem tego sygnału do GPSa w tym miejscu, a oddalonym o 10m innym miejscu....drobne kilkanaście miejsc po przecinku tej jednej sekundy... zaufam GPSowi .
|
|
Góra |
|
|
ramires
|
Tytuł: Re: Dokładność wskazania predkości Napisane: N sty 31, 2010 7:54 pm |
|
Dołączył(a): Pt lip 20, 2007 12:06 pm Posty: 433 Lokalizacja: Gliwice
|
Kiedyś zmierzyłem w samochodzie jaką tak naprawdę przebyłem odległość. Pomiar był na nowych oponach. Odcinek testowy w miarę równy. Wskazania prędkościomierza i odległości - 64km Wskazania GPS-ów (tutaj różnica 20 metrów pomiędzy gps) - 59km.
Przy tłuczeniu kilometrów śmiem twierdzić (o ile jest to regułą w innych samochodach), że producenci mimo wolnie zmniejszają czas między serwisowy.
|
|
Góra |
|
|