Teraz jest Pt kwi 19, 2024 8:22 pm


Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 2   [ Posty: 28 ]
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Komputer pod HD
PostNapisane: N sie 26, 2012 2:54 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N lip 18, 2010 9:34 am
Posty: 738
Lokalizacja: Birmingham
Heyo.

Zamierzam się z planem kupna GoPro, obecnie posiadam DrifX170 (bez HD) i stosunkowy stary komputer PIII 3Ghz/2GB RAM/grafika no-name. Potrzebuję zakupić coś bardziej odpowiedniego dla edycji HD :mrgreen:

Wiem, że wielu z Was robi swoje filmy w HD w upload'uje je na Vimeo lub YT. Chciałbym więc zapytać na jakim sprzęcie edytujecie swoje filmy HD??
Z tego co widzę kilku z Was zajmuje się tym całkiem profesjonalnie, ja jednak nie zamierzam "robić wesel" więc bardzo proszę nie wyskakujcie z jakimiś top-end'owymi modelami, to raczej hobby więc nie zamierzam na to wydawać rocznych dochodów ;)

Z góry dzięki, hey!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komputer pod HD
PostNapisane: N sie 26, 2012 3:00 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): N sie 15, 2010 12:49 pm
Posty: 1438
Lokalizacja: Warszawa
A ile ? bo od tego glownie zalezy - jakies 5-6K trzeba wydac aby byl komfort pracy.

Dobry procek - i7
ram - przynajmniej 16 GB
dysk - system na SSD + szybki dysk SATA lub 2 w raid. Jak masz wiecej kasy to drugi tez SSD na swapa
grafa - GTX 570 - teraz np Adobe Premiere wspiera sie bardzo mocno GPU wiec wiele efektow bedziesz mial realtime.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komputer pod HD
PostNapisane: N sie 26, 2012 3:25 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N lip 18, 2010 9:34 am
Posty: 738
Lokalizacja: Birmingham
Ile?? Najmniej ;)

Czy to prawda, że Windows na 32bitach czyta tylko 4GB RAM'u??
Jeżeli tak to jakie są minusy Windowsa 64-bit??

Obecnie bawię się na Linuxie i do podstawowych obróbek a'la przycinanie, podkład muzyczny, zabawa kolorami i światła i cienie to zupełnie wystarcza, jedyny problem to rozmiar plików, a w zasadzie czas potrzebny na ich konwersję. Teraz konwersja 12minut filmu do AVI (1.4GB) zajmuje ok 40minut, a z tego co wiem pliki HD to już o wiele większe rozmiary dlatego chciałbym wiedziec co rozumiesz przez "komfort pracy"?. Jak dla mnie możliwość konwersji 15min HD w 1h to już całkiem zadowalający wynik. Do tego poprzycinanie i "retusz"(kolor, kontrast, ostrość) przy którym komp nie będzie myślał przez 30sek po kazdym kliknięciu to też całkiem zadowalające ulepszenie :D

i7?? i5 (3.3Ghz) kosztuje niemalże połowe ceny... w czym i7 (3.6Ghz) jest aż tak dobry by być dwuktornie droższym??


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komputer pod HD
PostNapisane: N sie 26, 2012 3:58 pm 
Zadomowiony

Dołączył(a): Śr gru 15, 2010 3:57 pm
Posty: 67
Lokalizacja: Parczew
Może ja podepnę się pod temat.
W jakim programie obrabiacie filmy nagrane kamerką? Winda zupełnie nie daje rady. Chyba konwersuje pliki przez co film traci na ostrości , jakości itd..


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komputer pod HD
PostNapisane: N sie 26, 2012 4:02 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N lip 18, 2010 9:34 am
Posty: 738
Lokalizacja: Birmingham
Wojtek_70 napisał(a):
W jakim programie obrabiacie filmy nagrane kamerką?


Wojtku tu masz już coś naskrobane na ten temat >>> viewtopic.php?f=38&t=10252


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komputer pod HD
PostNapisane: N sie 26, 2012 4:03 pm 
Zadomowiony

Dołączył(a): Śr gru 15, 2010 3:57 pm
Posty: 67
Lokalizacja: Parczew
Ryteu napisał(a):
Wojtek_70 napisał(a):
W jakim programie obrabiacie filmy nagrane kamerką?


Wojtku tu masz już coś naskrobane na ten temat >>> viewtopic.php?f=38&t=10252

Właśnie znalazłem ten wątek :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komputer pod HD
PostNapisane: N sie 26, 2012 5:00 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N lip 18, 2010 9:34 am
Posty: 738
Lokalizacja: Birmingham
Siedziemm i grzebiemm... i ułożyłem coś takiego... proszę o jakieś opinie. Jako, że już od dawna nie jestem w tamacie, to muszę się poradzić tych co mają pojęcie co dziś jest na rynku. Przypominam, że zestaw ma za zadanie poradzić sobie głównie z filmami HD (czasami polatam sobie na Flight Sim ;) ).

MoBo - ASUS M5A97 PRO CROSSFIRE BOARD
Proc - AMD Eight Core FX 8150 3.6Ghz
RAM - Corsair 4 x 4Gb 1600Mhz DDR3
Graph - XFX Radeon HD 6950 2GB
HDD - SEAGATE BARRACUDA LP 1TB 1000GB 5900RPM
Power - ...coś pomiędzy 750-850W (jakieś sugestie??)

Cena to ok 640gbp, +/-3tys pln (wszytsko z ebay'a).

Skrzynkę, klawisze, monitory, kilka HDD, itd... to już mam.

@Krzemien... i5 wychodzi średnio 50gbp drożej, i7 to już min 150gbp extra, czyli przy wyborze AMD kartę graficzną mam jakby gratis ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komputer pod HD
PostNapisane: N sie 26, 2012 6:03 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): N sie 15, 2010 12:49 pm
Posty: 1438
Lokalizacja: Warszawa
Radeona sobie daruj. nie ma co sie w to pakowac - nvidia i jej cuda duzo lepiej dziala z GPU. Reszta moze byc. Tylko ram bym kupil 2x8 lub 1x16 zeby miec mozliwosc upgrade'u. Plyta ok bo ma tez USB 3.0, a to sie przydaje przy transferach plikow wideo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komputer pod HD
PostNapisane: N sie 26, 2012 7:25 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N lip 18, 2010 9:34 am
Posty: 738
Lokalizacja: Birmingham
Krzemien napisał(a):
Radeona sobie daruj. nie ma co sie w to pakowac...


Opcja intel kosztuje 200gbp drozej (proc + graf), czy jest faktycznie sens dopłacać 200gbp do Intel'a?? Co takiego to poprawi w praktyce?? Możesz powiedzieć o ile to przyspieszy konwersję filmu?? Nie mam zamiaru podbijać Hollywood czy też produkować Avatar'a 3 dlatego chciałbym wiedzieć co takiego dostane za te dwie paczki extra ;)

Pytam bo z Twoich postów widzę ześ kumaty w tym temacie, jakąś się tam grafiką zajmujesz na codzień więć na pewno wiesz co mówisz/piszesz.

A i RAM 4x4 mam w "pakiecie" więc nie będę narzekać, osobno 2x8 zapewne jest lepsze ale i kosztuje dosyć sporo , a tu wraz z MoBo i prockiem RAM mam za 1/3 ceny ;)

PS
...jak dziś wypadają zasilacze Crosair?? Warto to kupować??


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komputer pod HD
PostNapisane: N sie 26, 2012 7:50 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Wt wrz 01, 2009 7:13 pm
Posty: 501
Lokalizacja: Stolica
Krzemieniowi chodziło o grafikę nie o procesor, i faktycznie Nvidia i CUDA czynią cuda. Najlepiej współpracująca z programami do obróbki video platforma graficzna. Testy wydajności procesorów możesz postudiować TU
Odnośnie zasilaczy to cały czas jest to dobra firma i uważam że warto wydać na zasilacz parę $.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komputer pod HD
PostNapisane: N sie 26, 2012 8:06 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N lip 18, 2010 9:34 am
Posty: 738
Lokalizacja: Birmingham
Hellriser napisał(a):
Krzemieniowi chodziło o grafikę nie o procesor...


Kiedyś jak składałem pierwszego kompa to wyczytałem, że mieszanie AMD i Intel nie wychodzi na dobre, potem ma się problemy ze sterownikami itd. I faktycznie jakieś dwa lata temu złożyłem kumplowi procek intel'a i grafike radeona i była kicha. Nie wiem jak dziś ale jednak moje dośw. nie zachęca mnie do takich mix'ów.

@Hellriser w Twoim linku nie widzę procka z mojej listy? Czy ten AMD FX 8150 to jakaś nowość jest??

Czytam sobie testy na Chip.pl i faktycznie ten i7 bije wszytko na głowę... problem taki, że już raz w swoim życiu złożyłem kompa z najlepszych podzespołów na rynku i... pare miesięcy później wyszedł DX10 i czterordzeniowe procesory, po roku mój super komputer był średniakiem, a po dwóch jego podzespoły nie figurowały w żadnym z testów/porównań :evil:

Głośno sobie powtarzam... to ma być tylko do zwykłych filmików z GoPro, tylko filmiki z GoPro... :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komputer pod HD
PostNapisane: N sie 26, 2012 9:25 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Wt wrz 01, 2009 7:13 pm
Posty: 501
Lokalizacja: Stolica
Ryteu napisał(a):
@Hellriser w Twoim linku nie widzę procka z mojej listy? Czy ten AMD FX 8150 to jakaś nowość jest??

FX 8150 to 8 corowy procek, chyba jeden z najmocniejszych w AMD, powiem Ci że jak zastanawiałem się nad zmianą sprzętu w domu to też rozważałem go, cena=osiągi wychodziła mocno na plus dla AMD. Niewielka różnica w wydajności w stosunku do i7.
Odnośnie mieszania podzespołów, zgadzam się że ma to znaczenie, ale w przypadku Nvidia nie przejmowałbym się tak bardzo, a wydajność w aplikacjach video jest zauważalna (nie wiem jak teraz ale jakiś czas temu Avid dodatkowe opcje miał tylko dostępne dla nv).
Pomyślałbym na Twoim miejscu nad dyskiem SSD na system operacyjny, daje naprawdę mocnego kopa dla sprzętu a drugi dysk na oddzielnym kanale dla zrzutu materiału.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komputer pod HD
PostNapisane: N sie 26, 2012 9:37 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N lip 18, 2010 9:34 am
Posty: 738
Lokalizacja: Birmingham
Z tym SSD to trochę przesada moim zdaniem... 240GB za ok 160gbp (gdzie 1T HDD kosztuje 65gbp)... zapewne jest to lepsze niż krecący się i buczącu HDD ale cena trochę odstrasza. Ja tam tylko chcę sie pobawić z GoPro, a nie kręcić lody na filmach HD ;)

Co myślicie o gotowych KRĘCONYCH zestawach MoBo+procek+RAM z ebay'a?? Sporo tam tego i są zestawy po 4,5Ghz i 32GB RAM, troche odlot 8) a może to jednak ja się starzeję :roll:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komputer pod HD
PostNapisane: N sie 26, 2012 9:46 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): N sie 15, 2010 12:49 pm
Posty: 1438
Lokalizacja: Warszawa
Dokladnie, mialem na mysli karte graficzna. mamy w pracy i AMD i Intele i dzialaja dobrze z nvidią. Nvidia z technologia CUDA mocno wchodzi w hardware'owe przyspieszanie pracy roznych programow do skladania wideo. Nie przyspieszy ci to encodowania ale sama prace z programem. A szybsza praca = milsza praca i wynik o niebo lepszy. Taka natura czlowieka - jak mu sie wolno pracuje to nie skupia sie na detalach.

Nie potrzebujesz 240 GB - to ma byc dysk systemowy - ja mam 80 GB i trzymam tam tylko usera i windows 7. Programy instaluje na zwyklym - za to swapa do Premiere'a albo Aftera mam na SSD - dzieki temu jak mi zabraknie ramu to i tak daje rade.

Niestety trzeba miec dosc mocna maszyne aby wygodnie sie pracowalo.
Ale nawet na bardzo mocnym rigu zly workflow rozwali wszystko. Wszystko to kwestia dobrania odpowiednich kodekow do kazdego etapu.
h.264 jest dobrym formatem ale niestety nie do montazu - wymaga bardzo duzo mocy obliczeniowej aby przewijac w obie strony plynnie material. Ja pracuje glownie na macach wiec dla mnie dobra droga jest PRORES roznej masci - od PROXY do wstepnej selekcji po 4444 do korekcji kolorow i efektow. Kiedys Premiere byl wybredny - teraz mysle ze poradzi sobie spokojnie z roznymi MOV'ami. Jak juz zbudujesz riga to proponuje zrobic tak

- zrzucasz sobie material na dysk nie systemowy, encodujesz wszystko do 720p do MOV'a codekiem np PhotoJPEG z niskim bitrate'em
- robisz selekcje / montaz
- relinkujesz wybrane materialy do org 1080p
- finishujesz - robisz korekcje i efekty
- encodujesz do wybranego formatu.

Jakbys sobie kupil AVIDA Media Composera to system duzo robi za ciebie - encoduje do MXF'ow gdzie tylko ustalasz bitrate i material lata jak rakieta nawet na pojedynczych dyskach.
Przy pracy na niekompresowanym materiale ja musze miec macierze 4 dyskowe minimum, tak wiec warto zostac spryciarzem i korzystac z bogactwa kodekow nam dostepnych.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komputer pod HD
PostNapisane: N sie 26, 2012 11:10 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N lip 18, 2010 9:34 am
Posty: 738
Lokalizacja: Birmingham
@Krzemień mało kiedy się zdarza, że ktoś daje mi taka odpowiedź :shock:

Przykro to mówić ale trochę przesadziłeś (pozytywnie)... całkiem możliwe, że to ja się nie sprecyzowałem :roll: sorki :roll:
Mam sporo doświadczenie z photoshopem ale co do video to mam tylko zamiar dokupić sprzet, który "uciągnie" materiał z GoPro HD. Nie mam zamiaru robić cudów na patyku i sklejać kilometrów taśmy, ot tylko takie zwykłe urywki z wypadów na moto czy kayakowania po oceanie. Nic wielkiego, nic co by wymagało programów za tysiące zielonych czy sprzętu z piwnicy NASA ;)
To ma być sprzęt tylko i wyłącznie dla zabawy i jakoś nie ciągnie mnie do pakowania całej pensji w top-end'owe technologie tylko poto by podkleić kawałek AC/DC pod filmik z wypadu na ryby i przkonac się, że YT zablokuje mi dźwiek na mocy praw autorkich grinpiss czy jakiegos innego cholerstwa :twisted:

Co do GTX570 to chyba mnie przekonałeś, jeżeli tylko ktos mi potwierdzi, że nvidia w tym wydaniu śmiga z AMD bez problemów to z całą pewnościa skuszę się na takiego potwora (w testach faktycznie wypada sporo lepiej niż Radeon). Aczkolwiek SSD jak dla mnie to nadal kosmos, na 100% nie wykorzystam takiego potencjału, zwykły HDD spokojnie da sobie radę z moim hobby ;) Już bardziej się zastanawiam nad 32GB RAM, cena o niebo lepsza, a zastosowanie bardziej przyziemne... chyba najbardziej mi sie to przyda w symulatorze lotu jak odpale jakaś fajna scenerię na max ustawieniach 8) chociaż samo 16GB RAM powinno byc bardziej niż wystarczające dla domowych zastosowań.

Dopytam się jeszcze o windowsa 32/64 bit... czy to prawda, że 32-bit czyta tylko 4GB RAM?? I czy jest jakiś limit z systemem 64-bit'owym??

Wielkie dzięki za pomoc ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 2   [ Posty: 28 ]
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL