Teraz jest Pt mar 29, 2024 3:23 am


Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 7 ]
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zamek Krzyżtopór, Opatów i inne - niedzielny wypad z W-wy
PostNapisane: Pn wrz 07, 2009 11:08 am 
prozaik forumowy

Dołączył(a): Pt maja 15, 2009 3:10 pm
Posty: 310
Lokalizacja: Piaseczno
Okazało się, że mam w niedzielę "wolne" od obowiązków wszelkich do jakiejś 15:00, więc postanowiłem zobaczyć w końcu Zamek Krzyżtopór, bo jakoś zawsze go omijałem bokiem. Kolega Olek na drugim dl-u jak zwykle był chętny na wycieczkę więc pojechaliśmy...

Start z Piaseczna o 8:00 - Olek zaczął pewnie ok.7:30 bo jak podjechałem o 7:50 to już stał i czekał... Smarowanie łańcucha, nieudana próba znalezienia Zamku w nawigacji (znalazł się na postoju w Opatowie...) i lecimy Na Górę Kalwarię i dalej "79"-ką.
Pierwszy postój w Mniszewie - początek (lub koniec - zależy jak patrzeć) przyczółka warecko-magnuszewskiego, o który toczyły się ciężkie walki brygady pancernej podczas II wojny światowej. Twórca pomnika nie przewidział takich bliskich kontaktów moto i czołgu ale przecież dl to enduro ;)
Brygada pancerna w komplecie:
[ img ]

Powyżej czołgu jest jeszcze muzeum-ekspozycja sprzętu militarnego używanego w czasie walk, poustawiane wszystko w dawnych okopach itd. Tym razem tego nie zwiedzaliśmy.
Kolejny postój w moich rodzinnych Kozienicach - a konkretnie w pałacu, w którym urodził się król Polski Zygmunt Stary:
[ img ]

W jednym ze skrzydeł jest Muzeum Kozienickie (stała wystawa z historii regionu + wystawy różnych artystów - malarzy, rzeźbiarzy itp.). W drugim mieści się... Urząd Skarbowy, lepiej się nie pomylić;)
[ img ]

5 minut na sesję foto i w drogę - Zwoleń, Lipsko i Opatów.
W Opatowie krótka wycieczka piesza do Bramy Warszawskiej:
[ img ]
[ img ]
oraz do kolegiaty należącej do jednego z najstarszych zakonów w Polsce:
[ img ]

Na parkingu spotkaliśmy parkę na jakichś armaturach ;) - chyba 2 x Suzuki Intruder, potem się jeszcze widzieliśmy w Krzyżtoporze.

Z Opatowa na Iwaniska, w lewo na Zamek i... zakaz ruchu, droga w remoncie itd. Krótka narada i jedziemy na zakazie - okazuje się, że nie my jedni, w niedziele budowa nie działa. Asfalt na naszym pasie jest zdarty do gruntu, ale przecież - powtórzę - DL to enduro ;) więc po 5 minutach jesteśmy pod Zamkiem Krzyżtopór zbudowanym przez Krzysztofa Ossolińskiego, mniej znanego brata słynnego Jerzego Ossolińskiego kanclerza wielkiego koronnego.
Widok robi wrażenie i myślę, że zdjęcia tego nie oddają - facet miał fantazję...
Olek w bramie wjazdowej:
[ img ]

Dziedziniec:
[ img ]

Prawie jak Colosseum:
[ img ]

Zewnętrzne mury i ja:
[ img ]

Okno na świat:
[ img ]

Pajęczyna:
[ img ]

Sala, którą z Olkiem obstawiliśmy jako tą, nad którą był legendarny sufit-akwarium:
[ img ]

Weszliśmy też na chwilę do podziemi, ale niewiele jest tam do oglądania.
Jeszcze szybka kawa i ciacho w kawiarni i polecieliśmy z powrotem tą samą trasą. Droga powrotna już bez atrakcji i zdjęć. O 14:00 rozstaliśmy się w Konstancinie, o 14:30 byłem w domu, czyli 30 minut przed planowanym deadlinem. ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zamek Krzyżtopór, Opatów i inne - niedzielny wypad z W-wy
PostNapisane: Pn wrz 07, 2009 2:40 pm 
poeta forumowy

Dołączył(a): Pn sie 31, 2009 5:51 am
Posty: 226
Krzyżtopór - bardzo lubię to miejsce. Udało Wam się na zdjęciach oddać klimat zamku, co wcale nie jest łatwe:)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zamek Krzyżtopór, Opatów i inne - niedzielny wypad z W-wy
PostNapisane: Pn wrz 07, 2009 5:50 pm 
Aktywny

Dołączył(a): Pn cze 22, 2009 9:02 pm
Posty: 145
Lokalizacja: Mszczonów
Byłem tam jakieś trzy tygodnie temu przy okazji obieżdżania Gór Świętokrzyskich. A słyszeliście że na terenie zamku jest źródełko powiedział mi o nim pewien chłopiec jak już wyjeżdżałem z Ujazdu. Ale nie wiem ja osobiście nie widziałem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zamek Krzyżtopór, Opatów i inne - niedzielny wypad z W-wy
PostNapisane: Pn wrz 07, 2009 7:59 pm 
poeta forumowy

Dołączył(a): Śr sie 06, 2008 7:56 pm
Posty: 214
Lokalizacja: ck krakoff
siwy86 napisał(a):
A słyszeliście że na terenie zamku jest źródełko powiedział mi o nim pewien chłopiec jak już wyjeżdżałem z Ujazdu. Ale nie wiem ja osobiście nie widziałem.


mnie to specjalnie nie dziwi: rezydencja jest przykładem włoskiego pomysłu "pałac w fortecy", podobnie jak łańcut. z założenia nie był więc tylko budowlą reprezentacyjną, a posiadał pewne walory obronne - własne źródło wody jest jednym z istotnych
chociaż fakt, jak byłem (też niedawno, aż wstyd) również nic o tym nie wiedziałem ;)
jsz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zamek Krzyżtopór, Opatów i inne - niedzielny wypad z W-wy
PostNapisane: Wt wrz 08, 2009 10:20 am 
prozaik forumowy

Dołączył(a): Pt maja 15, 2009 3:10 pm
Posty: 310
Lokalizacja: Piaseczno
Biorąc pod uwagę niezwykle duże "przeszklenie" murów pałaców i niezbyt wysokie mury obronne dookoła niego to jego funkcje obronne były jednak ograniczone - jeżeli porównać to z budowlami typowo obronnymi jak zamki w Chęcinach, Krasiczynie, cały szereg zamków na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i generalnie w Twoim rewirze @jeszua... Sama lokalizacja zamku - na płaskim w sumie terenie też nie sprzyjała prowadzeniu długiej obrony przed oblężeniem. Jeden dobry ostrzał z pocisków zapalnych (a takie były używanie już od średniowiecza) i cały pałac stanąłby w płomieniach...

Co do źródełka - nie widziałem. W jednej z baszt jest niecka z wodą, ale to raczej zbiornik na deszczówkę był...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zamek Krzyżtopór, Opatów i inne - niedzielny wypad z W-wy
PostNapisane: Wt wrz 08, 2009 12:59 pm 
poeta forumowy

Dołączył(a): Śr sie 06, 2008 7:56 pm
Posty: 214
Lokalizacja: ck krakoff
to już była "ciut" inna technika wojowania ;)
fortyfikacje bastionowe to nie tylko mury, a poza nimi niewiele z ich kompletnej konstrukcji dotrwało do naszych czasów. taki np. wspomniany łańcut skutecznie się bronił, a szwedów nawet wystraszył i od oblężenia odstąpili - a też porównując mury do takich orlich gniazd nie robi imponującego wrażenia
oczywiście masz rację, że podczas takich walk sam budynek pałacu uległby sporym uszkodzeniom
jsz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zamek Krzyżtopór, Opatów i inne - niedzielny wypad z W-wy
PostNapisane: Śr wrz 16, 2009 10:09 pm 
Aktywny

Dołączył(a): Pn paź 27, 2008 9:22 am
Posty: 103
Lokalizacja: Płock
W ogóle cała okolica i ta bliższa i trochę dalsza jest warta zwiedzenia. Sandomierz - rzut beretem. Od Sandomierza do Kazimierza - ten sam beret. To samo do Zamościa, Tarnowa. Wystarczy ulokować się gdzieś w środku i tydzień będzie mało.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 7 ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL