Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:43 am


Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 2 ]
Autor Wiadomość
 Tytuł: Uniejów 2012
PostNapisane: Pt sie 31, 2012 6:53 pm 
Aktywny

Dołączył(a): Pn kwi 09, 2007 6:47 pm
Posty: 118
Lokalizacja: Józefów k/W-wy
Uniejów (30.08.2012)

W czwartek postanowiłem wybrać się gdzieś w Polskę, i długo zastanawiałem się jaki cel obrać, bo jak mówi porzekadło: i to kusi i to nęci. Przeważyła opcja nieco krótszej jazdy ( w sumie ok. 510 km) a celem było miasto Uniejów, pozostawiając wypad pod ukraińska granicę na inny termin.
Na początek kilka słów o samym mieście, za Wikipedią: Uniejów – miasto położone nad Wartą w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Uniejów. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa konińskiego. Według danych z dnia 30 czerwca 2009 roku miasto miało 2932 mieszkańców.
Miasto, jak i cała gmina, ma charakter turystyczny. Od roku 2011 miasto posiada status miejscowości uzdrowiskowej. W 2008 roku otwarto Termy Uniejów z gorącymi solankami leczniczymi. Kompleks składa się z trzech obiektów: Basenów, Gastronomii oraz Kasztelu Rycerskiego. Co roku odbywa się tu Wielki Turniej Rycerski oraz Jarmark Średniowieczny. 26 maja 2012 roku otwarto nowy obiekt, w którym znajdują się baseny kryte, baseny otwarte oraz zespół odnowy biologicznej.
Niewątpliwe jednak głównym celem mojej wizyty był znajdujący się w tym mieście zamek, a oto krótki rys historyczny który podaję za Wikipedią: Zamek wybudowany został w latach 1360–1365 na miejscu starej fortalicji drewnianej, zniszczonej podczas najazdu Krzyżaków na miasto w 1331. Inicjatorem budowy zamku był abp gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki, jeden z najbliższych współpracowników króla Kazimierza Wielkiego.
Obiekt został poważnie zmodernizowany w latach 1525–1534, z uwagi na zniszczenia pożarowe i wtedy utracił większość cech gotyckich. Ostatecznie rolę obronną przestał pełnić w wieku XVII, stając się rezydencją. W 1836 budowlę objęła estońska rodzina Tollów. W 1848 Aleksander Toll dokonał klasycystycznej przebudowy obiektu. Zamek w Uniejowie jest przykładem narastania stylów w architekturze.
W chwili obecnej sam zamek pełni funkcje hotelowe, mieści się tam też restauracja. Tak więc niestety ale do wnętrza się nie dostaniemy i pozostaje oglądanie tego zabytku z zewnątrz. Nic to, warto jednak tam zajrzeć i zadowolić się tym co dostępne, a do tego pozostanie sama przyjemność z jazdy na moto!
Czwartkowa pogoda aż za dobra, bezchmurne niebo, na którym świeci słoneczko, niewielki wiatr i temperatura która rano wynosi ok. 18 stopni a w ciągu dnia wzrośnie do ok. 27 stopni. Wyruszam z domu ok. 9:00 i kieruję się na Górę Kalwarię, Grójec, Mszczonów, później krótka wizyta na trasie katowickiej, która znajduje się w przebudowie. Kolejny etap prowadzi mnie do Skierniewic, gdzie też trafiam na objazd, a później Głowna i Strykowa, gdzie nawigacja z uporem maniaka chce abym jechał płatną autostradą. Czeka mnie więc krótki przerywnik i przeprogramowanie nawigacji tak abym jechał przez Ozorków do celu podróży. Nie było łatwo ale w końcu się udało a po drodze kilka ciekawych krajobrazów, krótki postój w Niesułkowie gdzie oglądam (niestety ale tylko z zewnątrz) zabytkowy drewniany kościół pochodzący z drugiej połowy XVII wieku.

[ img ]

[ img ]

a na drzewie przed kościołem natykam się na ogłoszenie:
[ img ]

[ img ]

[ img ]

Warto zrobić chwilę przerwy w podróży i obejrzeć ten zabytek. Później, w okolicach Kobylnik, przyglądam się z daleka licznym wiatrakom, wytwarzającym energię elektryczną, po czym około godziny 13:20 melduję się na parkingu w Uniejowie. W między czasie zrobiło się nieco gorąco, i spacer w ubraniu motocyklowym akurat przy tej temperaturze do najprzyjemniejszych rzeczy pod słońcem nie należy.

[ img ]

[ img ]

Ale co tam, trudno się mówi i rozpoczynam wędrówkę od pokonania pieszego mostku na Warcie, przy okazji z zazdrością przyglądając się zażywającym kąpieli w nurcie rzeki, czy też widocznym z daleka zjeżdżalniom na pobliskiej pływalni zlokalizowanej w uzdrowisku „Termy Uniejów”. Nic to, niech się kąpią, a ja tymczasem kieruję się w stronę widocznego z daleka zamku, bo w końcu przyjechałem w to miejsce aby go zobaczyć a nie byczyć się na basenie.

[ img ]

[ img ]

[ img ]

Uwieczniam więc na zdjęciach ten obiekt, wchodzę na dziedziniec a później na kolejny. Sam zamek jest ładnie położony i otoczony ładnym parkiem w którym jest też zlokalizowana mała zagroda dla ptactwa – kaczki, pawie, jakieś odmiany kur. Niestety ale panująca temperatura skutecznie mnie zniechęca od jakiś dalszych spacerów, nie obchodzę więc całego terenu parkowego i także nie wędruję do bardzo oddalonego Kasztelu Rycerskiego, gdzie są zlokalizowane łaźnie kasztelańskie i muzeum średniowiecznych narzędzi do tortur.

[ img ]

[ img ]

[ img ]

I tak spędzam na spacerze około 40 minut, przechodzę obok term, gdzie nawet przy tej temperaturze otoczenia z wody leci para, bo ma ona temperaturę ok. 68 stopni a wypływa z głębokości ponad 2000 metrów! Może innym razem, zawitam w to miejsce w celach rekreacyjnych i leczniczych, bo jak zapewniają woda znajduje zastosowanie podczas leczenia licznych schorzeń.

[ img ]

Tak więc po mniej więcej godzinie mój pobyt w Uniejowie dobiegnie końca i pora wyruszyć w drogę powrotną, ale przed tym objeżdżam jeszcze rynek i pobliskie uliczki dookoła. A później pojadę w stronę Poddębic, Aleksandrowa i Pabianic aby w końcu dotrzeć do Piotrkowa i dostać się na trasę katowicką, co było oczywistym błędem z mojej strony ze względu na panujące na tej trasie prace budowlane. I tak przez większość drogi do Mszczonowa udostępniony jest tylko jeden pas ruchu i na dodatek z ograniczeniem prędkości do 80 km/h, co powoduje że zamiast nadrobić nieco czasu to raczej można go stracić. Ale trudno, nie ma co narzekać, po przebudowie katowicka zamieni się w autostradę, choć zapewne niestety płatną. Od Mszczonowa już tylko rzut beretem do Grójca i Góry Kalwarii, choć przed tą ostatnią trafiam na standardowy już w tym miejscu korek, liczący tak na oko kilka a może nawet kilkanaście kilometrów. Jakoś jednak udaje mi się przecisnąć i około 17:30 docieram do domu.
Mimo wszystko sama jazda była jak zwykle przyjemnością, choć jakość dróg była dosyć różna. Trafiałem na całkiem świeży i gładki jak stół asfalt, choć były też całkiem długie odcinki drogi z koleinami i nierównościami, na których trzeba było zachować szczególną czujność podczas wyprzedzania czy podczas pokonywania zakrętów. Myślę że wyprawę do tego miasta warto połączyć z wizytą w innym miejscu, np. w niezbyt odległej Łęczycy i zwiedzaniem tamtejszego zamku, Kolegiacie Tumskiej czy ruinach zamku w Besiekierach, ale ponieważ już tam kiedyś byłem, więc dla mnie ta opcja odpadła. Najlepiej jednak mieć nieco więcej czasu i oddać się przyjemnościom w łaźniach termalnych – może kiedyś….
Pozdrawiam Piotr
Jak zwykle pozostałe zdjęcia znajdziecie w albumie:
https://picasaweb.google.com/1070858255 ... directlink


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Uniejów 2012
PostNapisane: Pn sty 07, 2013 11:12 am 
Początkujący

Dołączył(a): N mar 18, 2012 8:08 pm
Posty: 40
Ciekawe, ciekawe, mam zamiar się tam wybrać, ale nie odmówię sobie wizyty na basenie. Ciekawe czy trafię akurat na handel nioskami :D .


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 2 ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL