Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:22 am


Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 1 ]
Autor Wiadomość
 Tytuł: Krzemionki 2011
PostNapisane: Cz lip 26, 2012 11:05 am 
Aktywny

Dołączył(a): Pn kwi 09, 2007 6:47 pm
Posty: 118
Lokalizacja: Józefów k/W-wy
Krzemionki

Tegoroczny (2011) sierpniowy długi weekend przywitał nas zmienną aurą, która uraczyła nas zarówno słońcem jak i deszczem a nawet gwałtownymi burzami. Właśnie te ostatnie przeszkodziły mi w niedzielnym wypadzie w trasę objazdową po Mazurach. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło…. W niedzielę krótka jazda po drogach Mazowsza a w poniedziałek nagła decyzja i około dziewiątej wyruszam do Krzemionki, wsi położonej niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego. W tym miejscu znajduje się podziemna trasa turystyczna prezentująca prehistoryczne kopalnie krzemienia.
Tak wygląda bilet wejściowy do muzeum:
[ img ]
[ img ]
Kilka słów o Krzemionkach które podaję za Wikipedią:

Krzemionki – rezerwat archeologiczny w okolicach Ostrowca Świętokrzyskiego.
Na jego terenie znajduje się zespół kopalń krzemienia pasiastego, eksploatowanych w latach ok. 3900-1600 p.n.e. Kopalnia ta należała do jednej z najważniejszych w Europie. W neolicie minerał ten wydobywany był przez ludność kultury pucharów lejkowatych i kultury amfor kulistych, a w epoce brązu – przez ludność kultury mierzanowickiej. Część wydobytego tutaj krzemienia była też przetwarzana w okolicznych osadach i później rozprowadzana nawet na odległość 660 km. Najpopularniejszymi produktami były czworościenne siekiery i dłuta. W sąsiedztwie pola górniczego znajdują się rekonstrukcje domostw z końca neolitu i początków epoki brązu.
Kopalnie krzemienia w tym miejscu zostały odkryte w 1922 przez geologa Jana Samsonowicza. Zlokalizowano tu przeszło 2700 szybów połączonych siecią rozchodzących się promieniście chodników. Przeciętna głębokość szybu wynosi 5-6 m, maksymalna 9 m. Maksymalna średnica 4 - 5 m. Szerokość chodników dochodzi do 0,7, a ich wysokość waha się w granicach 0,6-1,2 m.
W chodnikach odnaleziono pozostawione filary i ślady stemplowania. Na powierzchni odkryto pozostałości pracowni, w której obrabiano wydobyty krzemień. Na ścianach chodników zachowały się nieliczne rysunki wykonane przy pomocy węgla drzewnego. Podziemia są udostępnione do zwiedzania dzięki trasie turystycznej o długości 465 m.
Przez rezerwat przechodzi niebieski szlak turystyczny z Łysej Góry do Pętkowic.
Po okresie eksploatacji neolitycznej tereny krzemionek przez długi czas zarastał las. Dzięki temu ślady prahistorii nie zostały zniszczone. Dopiero w 1913 roku powstała wieś Krzemionki, nastąpił wyręb lasów, a następnie odkrycie wyrobisk górniczych.
[ img ]
Ale zacznijmy od początku, rano kontrola pogody i przewidywań meteorologów, co do dnia dzisiejszego, a że nie wygląda to wcale najgorzej podejmuję szybką decyzję o jeździe a także o celu podróży. Trasę znam niemal na pamięć, bo wielokrotnie przemierzaliśmy ją razem z Elą jadąc między innymi w Bieszczady, do Rzeszowa itd. Jadę przez Górę Kalwarię do Kozienic a później poprzez Zwoleń i Lipsko docieram do drogi nr 754 prowadzącej do Ostrowca. Pogoda wyśmienita, około 24 stopni, trochę chmur na niebie i wieje lekki wiaterek. Pozwala to sprawnie nawijać kilometry, a że droga po remoncie jest w niezłym stanie to wpływa zdecydowanie na jakość jazdy. Z domu wyruszam około dziewiątej rano, po drodze tankowanie rumaka i na miejscu melduję się przed dwunastą. Po drodze mijam wieś Bałtów, gdzie zlokalizowano park jurajski. Na całkiem sporym terenie kłębi się masa ludzi a okoliczne parkingi są pozastawiane samochodami i ten stan rzeczy skutecznie mnie zniechęca do wizyty w tym miejscu, które zresztą przypomina nieco jarmark.
[ img ]
Bez żalu zmierzam, więc do celu podróży, parkuję motor, kupuję bilet w cenie 14 zł i po chwili oczekiwania razem z przewodnikiem i grupą turystów można wyruszyć na zwiedzanie.
[ img ]
Początkowo droga prowadzi przez las, aby dotrzeć do pierwszego budynku, w którym można obejrzeć wyrobisko krzemienia i zlokalizowane tam eksponaty. Przewodniczka udziela informacji, ciekawie opowiadając o ty terenie i jego historii. Wędrujemy dalej i poprzez drewniany mostek docieramy do drugiego pawilonu, w którym też zgromadzono ciekawe eksponaty a po za tym znajduje się w nim wejście do podziemi – ok. 11 metrów w dół. Panuje tam stała temperatura – ok. 8-9 stopni, niezależnie od pory roku.
[ img ]
Ta podziemna trasa liczy około 500 metrów i pozwala zwiedzającym zobaczyć jak przed 5000 latami wyglądało wydobycie krzemienia. Teren, na którym było prowadzone wydobycie krzemienia liczy około 78,5 ha, szerokość od 20 do 200 metrów a długość liczy 4,5 km. Na tym ogromnym obszarze jest ponad 4500 kopalń, których głębokość dochodzi do 9 metrów.
[ img ]
Przejście całej trasy podziemnej, łącznie ze zwiedzaniem zainscenizowanej osady zajmie około 45 minut. Oglądam z zaciekawieniem te podziemne wyrobiska, i mogę się domyślać jak ciężka musiała to być praca, widząc jak niskie są korytarze, w których ówcześni górnicy pracowali prawie na leżąco.
[ img ]
I tak czas szybko mija, wychodzimy na powierzchnię, dziękujemy przewodniczce i wędruję, aby zobaczyć rekonstrukcję prehistorycznej osady górniczej.
[ img ]
[ img ]
Nie zajmuje to dużo czasu i przed godziną trzynastą wyruszam w drogę powrotną. Jadę tą samą trasą i w Bałtowie natykam się na niezły korek, ruchem steruje policja, ale jak to zwykle bywa, jadąc motocyklem w korkach się raczej nie stoi. Omijam, więc te zawalidrogi na czterech kołach i po minięciu parku liczba samochodów gwałtownie maleje, a to pozwala na spokojną dalszą jazdę. Pogoda cały czas niezmienna, a więc nadal ciepło i co najważniejsze bezdeszczowo. Docieram, więc spokojnie do domu, i około 16-tej mogę zasiąść do obiadu.
[ img ]
Myślę, że warto zawitać do Krzemionki, a w okolicy jest też przecież sporo innych ciekawych miejsc, wartych obejrzenia, więc można spędzić naprawdę interesująco wolny czas. Odległość, jaką dzisiaj pokonałem nie należy do imponujących, bo to tylko nieco ponad 300 km, ale było warto odwiedzić to ciekawe miejsce.
Więcej informacji na stronie muzeum: http://www.krzemionki.pl
Piotr.

Pozostałe zdjęcia jak zwykle w galerii: https://picasaweb.google.com/1070858255 ... directlink


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 1 ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL