Teraz jest Cz mar 28, 2024 3:43 pm


Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 1 ]
Autor Wiadomość
 Tytuł: Orońsko i Szydłowiec - maj 2012
PostNapisane: Cz lip 26, 2012 9:43 am 
Aktywny

Dołączył(a): Pn kwi 09, 2007 6:47 pm
Posty: 118
Lokalizacja: Józefów k/W-wy
Orońsko i Szydłowiec

Kolejny tegoroczny wyjazd miał być trasą podczas której miałem dotrzeć do Szydłowca, aby obejrzeć znajdujący się w tym mieście zamek który powstał w 15 wieku, ale nie wykluczałem również odwiedzenia innych ciekawych miejsc jakie mogłyby znajdować się po drodze lub gdzieś w okolicy.
Wyjazd zaplanowałem na sobotę 19 maja 2012 w godzinach rannych, ale raczej nie „bladym świtem”. Wyjeżdżam więc gdzieś około 9 rano, przy ładnej pogodzie i przyzwoitej temperaturze. Jest ciepło, ale nie gorąco, świeci słońce choć na niebie przemykają również chmury, tak więc wprost wymarzona pogoda na jazdę. Wyruszam z domu w stronę Góry Kalwarii a później kieruję się na Warkę i Białobrzegi gdzie wypadnę na autostradę prowadzącą do Radomia. Ruch taki sobie, kilometry nawijają się całkiem sprawnie a po drodze spotykam kilku motocyklistów którzy również korzystają z tej dobrej do jazdy pogody. Jadę lajtowo, mijam Radom a po mniej więcej (nomen omen) trzynastu kilometrach widzę drogowskaz z napisem: „ Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku”. Skręcam więc w prawo i po kilku kilometrach docieram do rozległego terenu na którym mieści się ten obiekt.

[ img ]

Wjeżdżam przez bramę ze szlabanem, parkuję motocykl w cieniu i udaję się na zwiedzanie tego ciekawego miejsca, nie zapominając wszakże o aparacie fotograficznym. Wędruję więc alejkami parkowymi, zatrzymując się przed licznymi tu rzeźbami a w końcu docieram do pałacyku Józefa Brandta.

[ img ]

W pałacyku jest zlokalizowana wystawa wnętrz dworskich a wstęp możliwy po wykupieniu biletu którego cena wynosi 7zł. Jak za dobrych „ starych” czasów należy się zaopatrzyć w kapcie muzealne, które znajdują się w wielkiej skrzyni.

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

Tak „uzbrojeni” możemy już wkroczyć do wnętrza pałacyku a muszę stwierdzić że są to wnętrza warte obejrzenia a zgromadzone tam eksponaty na pewno okażą się ciekawe. Zresztą możecie to ocenić oglądając zdjęcia ( w środku wolno fotografować). I tak wędruję po kilku pałacowych pokojach, z zainteresowaniem oglądam zarówno meble jak i liczne obrazy, fotografie, wyroby ceramiczne czy też same wnętrza. I tak czas ucieka szybko i po mniej więcej 40 minutach opuszczam pałacyk i wędruję dalej po kompleksie parkowym.

[ img ]

[ img ]

W dniu kiedy zwiedzałem to miejsce akurat nie było zbyt dużo czynnych wystaw, choć po południu miał się odbyć jakiś wernisaż, na który jednak nie zostałem, a jedyną czynną wystawą była: wystawa projektów na koncepcję pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

[ img ]

Chcąc nie chcąc obejrzałem i ją a był to ostatni element wizyty w Orońsku. Myślę że warto tam zawitać i pokręcić się po tym ośrodku bo jest to ciekawe miejsce a w zależności terminu pobytu można trafić na różne wystawy, a jedyną stałą ekspozycją jest już wcześniej wymieniony pałacyk Brandta. Myślę że na obejrzenie tego miejsca trzeba przeznaczyć około dwóch godzin.

[ img ]

Pogoda nadal jest dobra a przede mną króciutki, bo liczący około 12 kilometrów odcinek drogi która zaprowadzi mnie do Szydłowca. Zjeżdżam więc z głównej drogi i docieram do miasta, przez chwilę błądzę, zasięgam więc języka i po chwili parkuję moto przed położonym na wyspie otoczonej fosą zamkiem.
Na początek trochę historii za Wkipedią: Zamek w Szydłowcu (Zamek Szydłowieckich i Radziwiłłów, Pałac Radziwiłłów) – jeden z głównych zabytków miasta, dawna gotycko-renesansowa rezydencja rodu Szydłowieckich i Radziwiłłów oraz księżnej Anny Sapieżyny.
Wybudowany w przez Stanisława Szydłowieckiego w latach 1470-1480 na miejscu dawnego grodu. W latach 1515-1526 nastąpiła przebudowa i rozbudowa gotyckiego zamku na renesansową rezydencję dokonana przez Mikołaja Szydłowieckiego. Albrecht Władysław Radziwiłł w latach 1619-1629 dokonał ostatniej przebudowy zamku w stylu późnorenesansowym i barokowym.
W 1802 zamek oraz dobra szydłowieckie zakupiła księżna Anna Sapieżyna Zamoyska, która odsprzedała go w 1828 skarbowi Królestwa Polskiego. Wkrótce potem został wydzierżawiony Maurycemu Engermanowi, który urządził tu skład piwa. Nieużytkowany od połowy XIX wieku popadał w ruinę, dopiero w latach 60. XX wieku miał miejsce pełny remont budowli. Zamek oddano miejscowym instytucjom publicznym, obecnie jest siedzibą Szydłowieckiego Centrum Kultury oraz Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.

[ img ]

Parkuję moto przed bramą wjazdową i już na piechotę docieram do zamku, który prezentuje się tak sobie. Myślę że przydałby się mu jakiś remont bo elewacje nie wyglądają najlepiej. Najpierw docieram na dziedziniec zamkowy, gdzie mieści się kawiarnia i wejście do biblioteki a potem obchodzę go dookoła i docieram do muzeum ludowych instrumentów muzycznych.

[ img ]

Jako że jest sobota to ku mojej uciesze wstęp jest bezpłatny a w środku można robić zdjęcia. Zwiedzam więc tą ciekawą wystawę oczywiście uwieczniając na zdjęciach liczne eksponaty.

[ img ]

[ img ]

A później wędruję po parku zamkowym i po mniej więcej 40 minutach zjawiam się ponownie przy motocyklu który cierpliwie na mnie czeka.

[ img ]

W moim odczuciu trochę tu mało do oglądania jak na taką, jak by nie było, całkiem sporą budowlę. Brakuje mi jakiś sal z epoki i ciekawych eksponatów je wypełniających. No cóż ale jak się nie ma co się lubi to… trzeba poprzestać na ty co jest osiągalne.
Zanim zbiorę się do dalszej drogi z uwagą studiuję mapę, szukając jakiegoś ciekawego miejsca zlokalizowanego w pobliżu, ale mimo wytężonych poszukiwań nie znajduję nic co mogło by mnie zainteresować i na dodatek którego jeszcze nie odwiedziłem. Nie pozostaje mi wobec tego nic innego jak obrać kierunek powrotny i śmigać do domu. Wracam w zasadzie tą samą drogą a jedyną różnicą będzie obranie innej drogi prowadzącej z autostrady radomskiej do Warki. Sama jazdy upływa bez większych przeszkód, kierowcy samochodów w porę mnie zauważają i nie dochodzi do jakiś drastycznych sytuacji. Pogoda nadal sprzyja a ruch nie jest duży. I tak po kilkugodzinnej nieobecności pojawiam się w domu i witam się z psiakami.
Kolejny turystyczny wypad przeszedł do historii a ja dotarłem do miejsc w których jeszcze nie gościłem. O ile po mojej bytności w centrum rzeźby w Orońsku czułem satysfakcję to wizyta na zamku w Szydłowcu raczej mnie rozczarowała. Zbyt mało tam ciekawych rzeczy do obejrzenia i tak naprawdę to trudno zapoznać się z historią samego zamku zwiedzając ciekawą skądinąd wystawę instrumentów ludowych. I tymi krytycznymi uwagami pora zakończyć te wypociny i pozdrowić wszystkich je czytających.
Piotr
A pozostałe zdjęcia znajdziecie w galerii:
https://picasaweb.google.com/1070858255 ... directlink


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 1 ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL