Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:04 pm


Napisz wątekOdpowiedz Strona 2 z 2   [ Posty: 28 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Nie motocyklowe. Najlepsze zdjęcia 2009 wg dpreview.com
PostNapisane: N sty 03, 2010 10:33 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Pn mar 12, 2007 10:08 pm
Posty: 2039
Lokalizacja: S-ec
Kiedys analog teraz cyfra ale jestem zupelnym laikiem. Oczywiscie zdj. podkrecone sa piekne ale... Wkurzam sie kiedy widze takie mega wypasine foty a potem sie okazuje, ze ktos siedzial kilka godzin lub dni aby wygladaly tak albo inaczej. Ale to tylko moja subiektywna opinia, moze gdybym mial photoshopa i duzo samozaparcia to kto wie :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nie motocyklowe. Najlepsze zdjęcia 2009 wg dpreview.com
PostNapisane: Pn sty 04, 2010 12:50 am 
prozaik forumowy

Dołączył(a): N sty 20, 2008 8:16 pm
Posty: 339
Lokalizacja: Sosnowiec
rumpel napisał(a):
Kiedys analog teraz cyfra ale jestem zupelnym laikiem. Oczywiscie zdj. podkrecone sa piekne ale... Wkurzam sie kiedy widze takie mega wypasine foty a potem sie okazuje, ze ktos siedzial kilka godzin lub dni aby wygladaly tak albo inaczej. Ale to tylko moja subiektywna opinia, moze gdybym mial photoshopa i duzo samozaparcia to kto wie :D



Pełna zgoda! Rasować można, jeśli ktoś potrzebuje perfekcyjnej grafiki do takich, czy innych celów, dla siebie i potomnych wyłącznie Natural Mystic :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nie motocyklowe. Najlepsze zdjęcia 2009 wg dpreview.com
PostNapisane: Pn sty 04, 2010 1:47 am 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Pt cze 01, 2007 11:00 pm
Posty: 2916
Lokalizacja: eh Canada
rumpel napisał(a):
.... a ja jestem za nie "rasowaniem" fotek. Nigdy tego nie robiłem i nie będę.


Rumpel.
Podkrecenie kontrastu czy szarosci to juz jest "rasowanie" ja kto nazywasz ..
Tak sie sklada ze aparaty ..kazdy jaki jest ..radza sobie ze swiatlem nie najlepiej ..i zawswze musi byc ingerencja .:-)))
Zreszta ciagle byla .:-)))
jak nie w ciemni to przez szkla..:-))))

Bo chyba sam wiesz ze szklo ..szkle nie rowne ..


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nie motocyklowe. Najlepsze zdjęcia 2009 wg dpreview.com
PostNapisane: Pn sty 04, 2010 9:17 am 
bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N paź 25, 2009 8:15 pm
Posty: 407
Lokalizacja: Wrocław
beemer napisał(a):
rumpel napisał(a):
.... a ja jestem za nie "rasowaniem" fotek. Nigdy tego nie robiłem i nie będę.

Podkrecenie kontrastu czy szarosci to juz jest "rasowanie" ja kto nazywasz ..
Tak sie sklada ze aparaty ..kazdy jaki jest ..radza sobie ze swiatlem nie najlepiej ..i zawswze musi byc ingerencja .:-)))


Panowie, mnóstwo nastaw "rasujących" można znaleźć już w samym aparacie (kontrast, nasycenie, wyostrzanie, temp barwowa itp.)
Powiem więcej, dwa aparaty różnych producentów z takimi samymi nastawami na automacie zrobią różne zdjęcia.
Rumpel czy zdjęcia w których wstępna obróbka nastąpiła już podczas ekspozycji uznasz za "rasowane" czy dopiero ta sama operacja wykonana na PC ?
Oprócz tego cała masa efektów i filtrów jak choćby foto czarno-białe, sepia... :roll:
Dla totalnych purytan fotograficznych czy używanie systemów wspomagających np. redukcja drgań, wykrywanie uśmiechu, zamkniętych oczu, śledzenie obiektu i cała masa innych bajerów które dają nam już aparaty kompaktowe to jeszcze czysta fotografia czy podrasowana?

Moim zdaniem korekty dla poprawienia ekspozycji czy nawet drobne prace edytorskie (piegi, zmarszczki, czerwone oczy...) nie powinny być traktowane jako coś niedopuszczalnego. Umiejętności i stosowanie to zupełnie inna kwestia. Stwierdzenie, że nie znam obsługi PS'a, a tym samym kazda obróbka w tym programie to już nie jest fotografia.... do mnie nie trafia. Czym jest fotografia, a kiedy staje się grafiką, jak daleko można posunąć się w ingerencji w obraz to dzisiaj temat wielu prowadzonych polemik. Dodatkowe systemy ułatwiają fotografowanie i należy korzystać ze zdobyczy techniki.
Malkontenci zawsze mogą sięgnąć po :twisted:
[ img ]

albo nawet camera obscura:

[ img ]

przynajmniej nikt nie zarzuci manipulacji z obrazem :lol: :lol: :lol:

pozdrawiam noworocznie :)

Leszek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nie motocyklowe. Najlepsze zdjęcia 2009 wg dpreview.com
PostNapisane: Pn sty 04, 2010 9:37 am 
Site Admin

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 9:02 pm
Posty: 3777
Lokalizacja: Wrocław
te dwa ostatnie wtrącenia z przykladami zdjeciowymi bardzo dobre :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nie motocyklowe. Najlepsze zdjęcia 2009 wg dpreview.com
PostNapisane: Pn sty 04, 2010 9:40 am 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Pn mar 12, 2007 10:08 pm
Posty: 2039
Lokalizacja: S-ec
leshek nie popadajmy z jednej skrajności w drugą.


Stwierdzenie, że nie znam obsługi PS'a, a tym samym kazda obróbka w tym programie to już nie jest fotografia.... do mnie nie trafia nie napisałem, że nie znam tylko nie mam bo nie potrzebuje. Szkoda mi po prostu czasu na slenczenie nad zdj. Tak jak napisałem staram się jak najmniej ingerować w fote, używam tylko filtra UV i polara i to mi wystarcza a i tak teraz 80% zdj robie głupolem bo tak jest mi najwygodniej a foty robie tylko i wyłącznie dla siebie i chodzi o to aby uchwycic to co mnie sie podoba w danej chwili.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nie motocyklowe. Najlepsze zdjęcia 2009 wg dpreview.com
PostNapisane: Pn sty 04, 2010 10:04 am 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Pt lis 02, 2007 10:39 pm
Posty: 1173
Lokalizacja: Lublin
Ogólna dostępność technik komputerowych w fotografii zrodziła nowe zjawisko. Otóż tzw. przeciętny odbiorca (ale i media też) zaczynają uważać, że "fotografia komórkowa" to fotografia wierna. Liczy się zarejestrowana chwila i ona jest najważniejsza. Kiepska jakość jest niejako gwarantem autentyczności.

W labach (podobno 50 % ) wykonanych odbitek to odbitki z telefonów, które klient akceptuje bez zastrzeżeń.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nie motocyklowe. Najlepsze zdjęcia 2009 wg dpreview.com
PostNapisane: Pn sty 04, 2010 10:37 am 
bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N paź 25, 2009 8:15 pm
Posty: 407
Lokalizacja: Wrocław
rumpel napisał(a):
leshek nie popadajmy z jednej skrajności w drugą.


Stwierdzenie, że nie znam obsługi PS'a, a tym samym kazda obróbka w tym programie to już nie jest fotografia.... do mnie nie trafia nie napisałem, że nie znam tylko nie mam bo nie potrzebuje. Szkoda mi po prostu czasu na slenczenie nad zdj. Tak jak napisałem staram się jak najmniej ingerować w fote, używam tylko filtra UV i polara i to mi wystarcza a i tak teraz 80% zdj robie głupolem bo tak jest mi najwygodniej a foty robie tylko i wyłącznie dla siebie i chodzi o to aby uchwycic to co mnie sie podoba w danej chwili.


Rumpel zupełnie się z Tobą zgadzam, focimy dla siebie, staramy się uwiecznić najciekawsze momenty życia. Też używam tylko polara. Resztę robię w PS :lol: bo po prostu lubię to robić i popastwić się nad zdjęciem. :lol: :lol:
Życzę Tobie i sobie (oraz Wszystkim czytającym forum) w nowym roku jak największej ilości czasu i okazji do jeżdzenia, focenia ciekawych miejsc, łapania ciekawych momentów i samych niesamowitych kadrów :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nie motocyklowe. Najlepsze zdjęcia 2009 wg dpreview.com
PostNapisane: Pn sty 04, 2010 12:42 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): So sie 02, 2008 9:12 pm
Posty: 1572
Lokalizacja: Polska
Ulepszanie/poprawianie/korekcja zdjęć w komputerze sama w sobie może być sztuką, ale czy to nadal fotografia, czy tylko grafika komputerowa.
Dla mnie drobne korekty za pomocą komputera są akceptowalne jako fotografia - techniki w ciemni są odzwierciedlane za pomocą działań komputera, ale prace zaawansowane typu:podstawianie innego tła etc to już nie fotografia, tylko obróbka graficzna, ale w którym miejscu znajduje się granica pomiędzy fotografią, a obróbką graficzna to nie potrafię powiedzieć - to są moje indywidualne odczucia.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nie motocyklowe. Najlepsze zdjęcia 2009 wg dpreview.com
PostNapisane: Pn sty 04, 2010 7:29 pm 
poeta forumowy

Dołączył(a): So paź 04, 2008 9:20 pm
Posty: 266
Lokalizacja: uk
A sklejanie panoram czy HDR-y? W/g mnie to całkowicie dopuszczalny postprocessing przy fotografii cyfrowej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nie motocyklowe. Najlepsze zdjęcia 2009 wg dpreview.com
PostNapisane: Wt sty 05, 2010 12:10 am 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): So mar 07, 2009 8:34 pm
Posty: 1089
Niestety, decydując się na korzystanie z "cyfry" musimy w większym stopniu ingerować w obraz komputerowo, ograniczenia technologiczne. Nawiązując do obecnych warunków pogodowych- jeździec ubrany na czarno ciśnie czarnym endurakiem po śniegu. Tego typowa matryca nie udźwignie. Jeśli nie chcemy zmuszać kolegę do wielokrotnych przejazdów, celem zrobienia dziesiątków zdjęć z różnymi nastawami to trzeba dokonać podstawowej obórbki. Tak więc RAW, zwykle zlikwidowanie niebieskiego zafarbu na śniegu, wyciągnięcie krzywymi cieni, oczywiście kadrowanie. Całość zajmuje góra kilka minut, oprogramowanie- to nie musi być drogi PS, zwykle np. producenci lustrzanek dodają własny soft, można ograniczyć się tylko do niego. Nawet nie mając wielkich wymagań lepiej po latach widzieć na odbitce osobę a nie czarną plamę. Tak jak w wielu dziedzinach życia, robisz coś- rób to dobrze. Jeździsz to starasz sie poprawić choć trochę technikę, robisz zdjęcia- sprawy by były lepsze. Nie trzeba zaraz być Przygońskim fotografii, czego sobie i wszystkim w Nowym Roku życzę


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nie motocyklowe. Najlepsze zdjęcia 2009 wg dpreview.com
PostNapisane: N maja 02, 2010 9:08 am 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): N lut 07, 2010 8:41 pm
Posty: 2823
Lokalizacja: WWA
Tarna napisał(a):
te fotki są wywalone w kosmos - naprawdę większość jest genialna
a to że podczas obróbki, wywoływania używa się, w przypadku zdjęć cyfrowych, komputera to sprawa oczywista raczej i mi to w ogóle nie przeszkadza.



Masz rację że do wywołania zdjęć wykorzystujemy komputer, to fakt. Ale do pisania o wydarzeniach też. Czyli to mnie usprawiedliwia kiedy napiszę w gazecie że w pałac kultury przywalił samolot ?
To wszystko zależy od tego jaki punkt odniesienia przyjmiemy to są pejzaże, nie fotografia informacyjna czyli reporterska. Ja osobiście jestem zwolennikiem myślenia przed naciśnięciem spustu migawki a nie przed monitorem poprawiając to co spartoliłem. Zawsze się zastanawiam czy to już grafika czy jeszcze fotografia.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nie motocyklowe. Najlepsze zdjęcia 2009 wg dpreview.com
PostNapisane: N maja 02, 2010 9:17 am 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): N lut 07, 2010 8:41 pm
Posty: 2823
Lokalizacja: WWA
akcent napisał(a):
Niestety, decydując się na korzystanie z "cyfry" musimy w większym stopniu ingerować w obraz komputerowo, ograniczenia technologiczne. Nawiązując do obecnych warunków pogodowych- jeździec ubrany na czarno ciśnie czarnym endurakiem po śniegu. Tego typowa matryca nie udźwignie. Jeśli nie chcemy zmuszać kolegę do wielokrotnych przejazdów, celem zrobienia dziesiątków zdjęć z różnymi nastawami to trzeba dokonać podstawowej obórbki. Tak więc RAW, zwykle zlikwidowanie niebieskiego zafarbu na śniegu, wyciągnięcie krzywymi cieni, oczywiście kadrowanie. Całość zajmuje góra kilka minut, oprogramowanie- to nie musi być drogi PS, zwykle np. producenci lustrzanek dodają własny soft, można ograniczyć się tylko do niego. Nawet nie mając wielkich wymagań lepiej po latach widzieć na odbitce osobę a nie czarną plamę. Tak jak w wielu dziedzinach życia, robisz coś- rób to dobrze. Jeździsz to starasz sie poprawić choć trochę technikę, robisz zdjęcia- sprawy by były lepsze. Nie trzeba zaraz być Przygońskim fotografii, czego sobie i wszystkim w Nowym Roku życzę


Matryca sobie poradzi polecam się wczytać uważnie. Na studiach nam to do głowy wbijali i działa :)
http://www.fototv.pl/artykuly/fotografi ... efowy.html


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 2 z 2   [ Posty: 28 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL