Teraz jest Cz kwi 25, 2024 11:26 am


Napisz wątekOdpowiedz Strona 3 z 4   [ Posty: 57 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: pełne przyczepy
PostNapisane: Pn gru 23, 2013 8:24 pm 
bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 6:21 pm
Posty: 485
Lokalizacja: BRANIEWO
Krzemien napisał(a):
Masz trochę racji, niestety mnie nie stać na 2 samochody. Sprinter jest super, ale nie będę nim ganiał codziennie do pracy. Nawet jakbym jakiegos za 20K zakupił, to przez fakt ze byłby używany 2 x w misiacu rozpadłby sie na kwałki po 1 sezonie. Dlatego chce ogarniac przyczepke - i nie musi byc do 750 kg - byle razem nie przekraczały 3.5T i bedzie git. Z moich wstepnych wyliczen wychodzi ze dałoby rade na "B" smigac przyczepa do 1.2T.


Krzemień jedynie co mogę Wam powiedzieć to trochę zataczacie błędne koło. Nie ma opcji żeby na kat.B jechać z cięższą przyczepką niż DMC 750kg. Jeżeli mam lżejszy samochód to wcale nie oznacza że mając na uwadze zachowanie nie przekroczenia masy zestawu do 3,5t, że mogę ciągnąć więcej, o te kilogramy(zaoszczędzone z samochodu), cięższą przyczepkę na plus od przyczepki lekkiej.
Temat przerabiałem ładnych parę lat temu- trza było robić B+E. Rozwiązaniem na cięższy ekwipunek było przerobienie przyczepy ciężkiej na lekką-wywalony hamulec najazdowy(konieczność) i nie było problemu z nawaleniem większej ilości gratów. Jedyną przeszkodą mógłby być tylko nadgorliwy policjant podczas kontroli drogowej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pełne przyczepy
PostNapisane: Pn gru 23, 2013 8:59 pm 
Zadomowiony

Dołączył(a): Pt lut 18, 2011 9:41 pm
Posty: 64
Lokalizacja: Gdańsk
Yachu sugerujesz że przyczepa lekka nie powinna mieć hamulców??


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pełne przyczepy
PostNapisane: Pn gru 23, 2013 10:02 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): N sie 15, 2010 12:49 pm
Posty: 1438
Lokalizacja: Warszawa
Poczekaj poczekaj, cos krecisz. Akurat mocno sie zagrzebałem w temacie w przeciagu ostatnich paru dni i jest tak ze z prawkiem "B" mozesz ciagnac przyczepe o jakiejkolwiek wadze pod warunkiem że :

- sumaryczna DMC nie przekracza 3.5 tony ( wyjatkiem jest przyczepa lekka ktora z samochodem moze dojsc nawet do 4.25 tony )
- DMC przyczepy * 1.33 nie przerkacza masy pojazdu który ją ciągnie.

Czyli maksymalnie w teorii moge ciagnac przyczepe o DMC około 1.5 tony co * 1.33 = 1995

Z jakiego powodu nie mogłbym ciagnać tego na B ??? Nie znalazlem nigdzie wzmianki o takim prawie.


Przyczepa lekka nie ma obowiązku posiadania hamulca - cieżka musi z tego co wiem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pełne przyczepy
PostNapisane: Pn gru 23, 2013 10:31 pm 
Zadomowiony

Dołączył(a): Pt lut 18, 2011 9:41 pm
Posty: 64
Lokalizacja: Gdańsk
Yachu napisał _ hamulec wywalony - konieczność ,
nad tą koniecznością dyskutowałbym "mocno",
co do mas pojazdów oraz uprawnień Krzemieniu poczytaj forum karawaningowców,
przepraszam że nie odsyłam do przepisów i do linków ale od dawna mam duże prawo jazdy i mam to w de a viatol jako że sporadycznie to mię nie rusza za bardzo,
najważniejsze : obyś wybrał drogę która Cię nie zaskoczy , zarówno pod względem przepisów jak i kasy (a tutaj warto przewidywać tzw rozwój),
nt rozwiązań technicznych moooożna gadać i gadać , co niestety można odebrać jako wymądrzanie.
EOT (chyba że ktoś gupotę napisze to mię ruszy)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pełne przyczepy
PostNapisane: Pn gru 23, 2013 10:37 pm 
Zadomowiony

Dołączył(a): Pt lut 18, 2011 9:41 pm
Posty: 64
Lokalizacja: Gdańsk
Krzemien napisał(a):


Przyczepa lekka nie ma obowiązku posiadania hamulca - cieżka musi z tego co wiem.

Dokładnie tak jak piszesz ale nie wyklucza posiadania hamulca w przyczepie lekkiej . Polecam przestudiowanie dowodów rejestracyjnych popularnych aut i zajrzenie w pozycję Q2, można się zdziwć.
PS
A tutaj zacytuję przepis który mi się wbił dawno (no bo zostałem dawno temu przećwiczony na drodze 50km od celu - wynik :) pan dalej nie pojedzie) :
Dopuszczalna Masa Całkowita przyczepy niehamowanej nie może być wyższa niż połowa masy własnej pojazdu ciągnącego.
Oczywiście co do LC nie dotyczy gdyż LC może ciągnąć 750kg bez hamulca


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pełne przyczepy
PostNapisane: Pn gru 23, 2013 10:38 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): N lut 07, 2010 8:41 pm
Posty: 2823
Lokalizacja: WWA
Nie nawiedzę wszelakich interpretacji prawnych bo suma sum, jak byś nie kombinował zgodnie z przepisami wyjdzie, że nie masz racji i musisz płacić :shock: Bo przepis stanowi inaczej w świetle Policmajstra :mrgreen: I jedyne co ci pozostaje to przyjąć mandat :lol:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pełne przyczepy
PostNapisane: Pn gru 23, 2013 10:48 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N cze 27, 2010 5:26 pm
Posty: 637
Lokalizacja: Zabrze
Yachu napisał(a):
Krzemień jedynie co mogę Wam powiedzieć to trochę zataczacie błędne koło. Nie ma opcji żeby na kat.B jechać z cięższą przyczepką niż DMC 750kg.


Przyczepa a Prawo Jazdy kategorii "B" po zmianach od 19.01.2013 r. wg ustawy o kierujących

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami art. 6 ust. 1 pkt 6, ust. 2 oraz ust. 3 pkt 1 i 3 - prawo jazdy kat. B uprawnia do kierowania:
art. 6 ust. 1 pkt 6
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5t z wyjątkiem autobusu i motocykla,
b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej (o DMC do 750kg),
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

...
art. 6 ust. 2
Zespołem pojazdów, o których mowa w ust. 1 pkt 6 lit c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego (chodzi tutaj o dodatkowy kurs zakończony egzaminem praktycznym dotyczący kierowania zestawem pojazdów o DMC powyżej 3500kg ale nie więcej niż 4250kg - sam. osobowy z przyczepą kempingową), potwierdzony wpisem do prawa jazdy (należy uzyskać adnotację w dokumencie prawa jazdy w pozycji kat. B o numerze "96").


Reasumując, na B można ciągać zestaw o DMC nie przekraczającym 3500kg, niezależnie czy przyczepa jest lekka, czy o większym DMC. Do 4250kg należy mieć już dodatkowy wpis, ale viatol chyba nas nie bardzo ineresuje. Natomiast przy B+E DMC zestawu może dojść do 6125kg, 3500 kg – auto, 2625 kg – przyczepa (z racji tego, że dmc samochodu musi stanowić min. 1,33 dmc przyczepy).


Ostatnio edytowano Pn gru 23, 2013 10:54 pm przez ArturS, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pełne przyczepy
PostNapisane: Pn gru 23, 2013 10:52 pm 
bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Cz lut 03, 2011 7:02 pm
Posty: 440
Lokalizacja: Karpacz/Gniezno
Właśnie się produkowałem nad postem, ale kolega powyżej wszystko wyjaśnił :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pełne przyczepy
PostNapisane: Pn gru 23, 2013 10:57 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr lis 04, 2009 6:52 pm
Posty: 1974
Lokalizacja: Kraków-Warszawa
To oświećcie mnie … dobrze rozumiem że już t4 mojej przyczepy nie pociągnę ? skoro o 55 kg przekraczam 3,5T … mam "C" :( ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pełne przyczepy
PostNapisane: Pn gru 23, 2013 10:58 pm 
Zadomowiony

Dołączył(a): Pt lut 18, 2011 9:41 pm
Posty: 64
Lokalizacja: Gdańsk
Arturze
w pkt b ustawy którą zacytowałeś jest wyraźnie napisane że na kat B może być zestaw 4250kg o ile jest to przyczepa lekka ,
dotyczy to państw UE , oczywiście konwencja Genewska również obowiązuje ale należy to odpowiednio wytłumaczyć w innych państawach niż UE


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pełne przyczepy
PostNapisane: Pn gru 23, 2013 10:59 pm 
Zadomowiony

Dołączył(a): Pt lut 18, 2011 9:41 pm
Posty: 64
Lokalizacja: Gdańsk
PIOTHRUS napisał(a):
To oświećcie mnie … dobrze rozumiem że już t4 mojej przyczepy nie pociągnę ? skoro o 55 kg przekraczam 3,5T … mam "C" :( ?

skoro masz już tak poważne prawo jazdy to zrób sobie do tego E i będziesz miał spokój oraz to że mało który kolega Cie zmieni za kierownicą


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pełne przyczepy
PostNapisane: Pn gru 23, 2013 11:06 pm 
bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Cz lut 03, 2011 7:02 pm
Posty: 440
Lokalizacja: Karpacz/Gniezno
wojtekz napisał(a):
Arturze
w pkt b ustawy którą zacytowałeś jest wyraźnie napisane że na kat B może być zestaw 4250kg o ile jest to przyczepa lekka ,
dotyczy to państw UE , oczywiście konwencja Genewska również obowiązuje ale należy to odpowiednio wytłumaczyć w innych państawach niż UE


Chyba czytamy inną ustawę :wink:
Cytuj:
zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita ze-społu tych pojazdów nie przekracza 4.250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pełne przyczepy
PostNapisane: Pn gru 23, 2013 11:13 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr lis 04, 2009 6:52 pm
Posty: 1974
Lokalizacja: Kraków-Warszawa
Był taki plan :) i był plan na prawdziwe auto klubowe na ciężarówce :) ale zachciało mi się lampki na choinkę robić i czasu brakuje :)
To co "moszna" czy nie ….?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pełne przyczepy
PostNapisane: Pn gru 23, 2013 11:18 pm 
bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Cz lut 03, 2011 7:02 pm
Posty: 440
Lokalizacja: Karpacz/Gniezno
Kat. C nic nie zmienia. Albo trzeba z przyczepy odjąć te 55kg z DMC, albo zrobić z niej przyczepę ciężką i egzamin


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pełne przyczepy
PostNapisane: Pn gru 23, 2013 11:21 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pt wrz 10, 2010 6:09 pm
Posty: 690
Lokalizacja: Pruszków
Cytuj:
Przyczepa a Prawo Jazdy kategorii "B" po zmianach od 19.01.2013 r. wg ustawy o kierujących
(...)
art. 6 ust. 2
Zespołem pojazdów, o których mowa w ust. 1 pkt 6 lit c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego (chodzi tutaj o dodatkowy kurs zakończony egzaminem praktycznym dotyczący kierowania zestawem pojazdów o DMC powyżej 3500kg ale nie więcej niż 4250kg - sam. osobowy z przyczepą kempingową), potwierdzony wpisem do prawa jazdy (należy uzyskać adnotację w dokumencie prawa jazdy w pozycji kat. B o numerze "96").

O ile dobrze rozumuję, to te przepisy tyczą się osób, które uzyskały uprawnienia po 19 stycznia 2013. Wydaje mi się, że nowe przepisy nijak nie mogą odbierać uprawnień osobom, które uzyskały je przed tą datą i które od wielu lat jeździły na zwykłej kat. B zestawami o masie do 4250kg. Czy coś źle rozumiem?

Piothrus, a Ciebie to w ogóle interesuje tylko podpunkt b) samochód do 3,5t i do tego przyczepa lekka do 750kg, razem 4250kg dmc. Zmiany dotyczą tylko podpunktu c), czyli przyczep ciężkich.


Ostatnio edytowano Pn gru 23, 2013 11:25 pm przez lasooch, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 3 z 4   [ Posty: 57 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL