Teraz jest So kwi 20, 2024 12:31 am


Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 2   [ Posty: 19 ]
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Tatry z dziećmi
PostNapisane: N gru 22, 2013 12:32 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr gru 17, 2008 10:02 pm
Posty: 2929
Zbieram informację na przyszłoroczne wakacje odnośnie tatrzańskich szlaków na których da radę troje małych piechurów (5, 6.5 oraz 8 lat będzie na dzień wyjazdu).
Dzieciorki były trzy lata temu w Zakopcu i połaziły troszku po dolinkach, dwa lata wstecz były Bieszczady i tu już było mocniejsze łażenie, a w tym roku niczym kozice biegały po Pieninach.
Interesowałaby mnie trasa raczej lekko wspinaczkowa, bo dzieciaki nuży długi marsz po płaskim (czyli np. spacer nad Morskie Oko pewnie odpada - podjechalibyśmy tam wozem). Fajnie byłoby też, gdyby trasa przebiegała przez schronisko, w którym moglibyśmy przenocować.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tatry z dziećmi
PostNapisane: N gru 22, 2013 1:00 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pt wrz 10, 2010 6:09 pm
Posty: 690
Lokalizacja: Pruszków
Podejście pod szpiglasową przełęcz od strony morskiego oka jest dosyć łatwe, bezpieczne, cały czas pod górę, a widoki fenomenalne (z samej szpiglasowej widok na dolinę pięciu stawów).

Sama dolina pięciu stawów też powinna przypaść do gustu. Dojście od strony wodogrzmotów Mickiewicza powinno zdrowo wymęczyć dzieciaki, a na górze jest schronisko i spory teren do łażenia "po płaskim" między jeziorami. Przypadkiem nie próbuj tylko atakować szpiglasowej od strony stawów, bo końcówka jest po łańcuchach (a i tak widziałem tam rodziców z dziećmi...). Przełęcz świstówka też moim zdaniem nie dla małych dzieci, łatwiejsza, bez łańcuchów, ale pamiętam tam "schody" z kamulców wielkości telewizorów ;)

Całkiem przyjemny jest szlak z Kuźnic na przełęcz między kopami. Można tam zrobić pętelkę, wejść niebieskim szlakiem i zejść żółtym. Niedaleko jest też schronisko (Murowaniec). Szlaki łatwe, bezpieczne, męczące ;)

Może powiedz ile +/- kilometrów dziennie są w stanie zrobić dzieciaki. Albo jak Wasze wycieczki przekładają się na godzinowe oznaczenie szlaków w mapach. Każdy ma inne tempo, inne możliwości. Znam dzieciaka w podobnym wieku, który wlazł na czerwone wierchy od strony doliny kościeliskiej, a znam też takich piechurów, co mają dosyć po godzinie w dolince i chcą do domu :P


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tatry z dziećmi
PostNapisane: N gru 22, 2013 1:13 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr gru 17, 2008 10:02 pm
Posty: 2929
marszruta z reguły wygląda tak: start ok 9. - 3h marszu z 1 min. pauzami na picie lub przekąskę, potem 20-30min pauzy na odpoczynek i lekki "obiad", potem 2h marszu i kolejne 30min pauzy. Reszta w zależności od nastrojów i trasy 1-2h marszu łącznie z powrotem do samochodu lub bazy


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tatry z dziećmi
PostNapisane: N gru 22, 2013 1:18 pm 
bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): So lut 16, 2013 7:26 pm
Posty: 408
Piec stawow spokojnie zaliczycie, swistowka jest tez spokojnie do przejscia, kilka trudnosci za raczke pokonacie:-) szpiglasowa nie taka straszna moim zdaniem, dzieciakom moze sie spodobac... w zasadzie z moich doswiadzen z dzieckami w gorach wynika ze najwieksze ograniczenie to ja sam, bo dzieci sa wytrzymalsze. Pare razy udalo mi sie lze uronic z dumy:-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tatry z dziećmi
PostNapisane: N gru 22, 2013 1:31 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr gru 17, 2008 10:02 pm
Posty: 2929
redrobo napisał(a):
najwieksze ograniczenie to ja sam
racja, ale człek też mocno się męczy dbając o bezpieczeństwo dzieciaków - jak w tym roku wchodziliśmy na Trzy Korony to myślałem że osiwieję, bo małpiszony mimo zmęczenie głupawki dostały...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tatry z dziećmi
PostNapisane: N gru 22, 2013 7:58 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Cz paź 02, 2008 1:50 am
Posty: 777
Lokalizacja: z Lasu
Wojtek :) Ty byś się za jazdę motórem zabrał. Pojechał na planowany weekendowy melanż w Pałądze na wschodzie. A nie tam... :)
Powtórka z Pragi by się przydała :)
[ img ]
[ img ]


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tatry z dziećmi
PostNapisane: N gru 22, 2013 8:54 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr gru 17, 2008 10:02 pm
Posty: 2929
Ech... Tak przed świętami człeka dołować... Do powtórki to trza motocykl mieć... A tak poza tym, to dość mocno myślę o Pradze na maj 2014 - obaczymy co się w temacie urodzi...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tatry z dziećmi
PostNapisane: N gru 22, 2013 9:54 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): N lut 25, 2007 7:07 pm
Posty: 2158
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Możesz wjechać kolejką na Kasprowy, ominiecie nudniejszy spacer. I uderzyć w stronę Świnicy. Zejść na Świnickiej przełęczy w Gąsienicową dolinę i obok Kościelca (lub zaliczyć) do schroniska Murowaniec.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tatry z dziećmi
PostNapisane: N gru 22, 2013 10:31 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Wt lut 16, 2010 10:17 pm
Posty: 915
Lokalizacja: Łódź
możecie też spokojnie pospacerować na Kalatówki, potem według sił na Kondratową i ew. Giewont albo do czerwonego szlaku i nim do Doliny Strążyńskiej
trochę dłużej niż 3 godziny, ale trasa łatwa i przyjemna


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tatry z dziećmi
PostNapisane: Pn gru 23, 2013 12:02 am 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pt wrz 10, 2010 6:09 pm
Posty: 690
Lokalizacja: Pruszków
Można też z kasprowego przejść się szczytami w kierunku czerwonych wierchów i zejść tam, gdzie akurat czas/siły się skończą. Bardzo widokowa trasa, bezpieczna bez żadnych karkołomnych przejść i urozmaicona, ciągle w górę i w dół. Tak jeszcze myślę, że może warto z dzieciakami odwiedzić jaskinię mroźną? Wchodzi się tam z doliny kościeliskiej, trzeba odbić w lewo i w górę. Wyjście z jaskini jest ze 100-150m nad doliną, zejście po schodach wzdłuż zbocza. Mi się podobało jak miałem 10 lat ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tatry z dziećmi
PostNapisane: Pn gru 23, 2013 9:46 am 
Aktywny

Dołączył(a): Wt lut 28, 2012 6:15 pm
Posty: 179
Jaqb'ie, sam jestem zwolennikiem chodzenia z dziećmi, ale proszę Cię weź dużą poprawkę na udzielane wyżej porady!
Jeśli nie znasz szlaków w Tatrach, a takie odnoszę wrażenie, nie znasz charakterystyki podejścia, idziesz z dziećmi, to wszystkie czasówki z map możesz sobie 'wsadzić'...
Ktoś polecał Świnicę... Podejście na Świnicę od strony Kasprowego zaczyna się łatwo, potem jest stromo, zwiększa się ekspozycja i zaczynają łańcuchy. Pogoda w górach zmienia się bardzo szybko... A Ty masz trójkę dzieci na mokrym, śliskim szlaku...
Wszystko jest dla ludzi, nawet dla ludzi z dziećmi, ale jeśli sam nie masz pojęcia co Cię tam czeka, to nie jest dobrym pomysłem ciągnąć za sobą dzieci.
Spróbujcie podejścia z Doliny Kondratowej na Kopę Kondracką, schronisko jest ciągle w zasięgu wzroku, widoki bardzo ładne. Spokojnie można się wycofać w każdym momencie i ogrzać w schronisku. Ewentualnie można wyjechać na Kasprowy i spróbować zejść przez Kopę do doliny. Od Kasprowego jest 90 minut do Kopy, z dziećmi razy 2-2,5, potem na dół jeszcze 45 minut (x2) i doliną do drogi przynajmniej godzina (x2?).
Jednak zdecydowanie polecam dolinki na początek!
pozdrawiam, J.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tatry z dziećmi
PostNapisane: Pn gru 23, 2013 10:01 am 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): N lut 25, 2007 7:07 pm
Posty: 2158
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Johnny napisał(a):
Ktoś polecał Świnicę... Podejście na Świnicę od strony Kasprowego zaczyna się łatwo, potem jest stromo, zwiększa się ekspozycja i zaczynają łańcuchy.

Nikt nie polecał Świnicy tylko szlak w tamtą stronę i zejście na Świnickiej Przełęczy zanim zaczną się łańcuchy. Kiedyś w sierpniu przecinałem Świnicę, zaczął padać śnieg, dość intensywnie do tego spory wiatr. Większość ludzi nie była na to przygotowana. Zrobiło się nieprzyjemnie właśnie na łańcuchach.
Więc pogoda jest kluczem do obierania szlaków.
Opcja wiosenno-krokusowa też warta jest rozpatrzenia. Z tym że mniej ambitne szlaki dopóki oblodzone.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tatry z dziećmi
PostNapisane: Pn gru 23, 2013 10:15 am 
bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): So lut 16, 2013 7:26 pm
Posty: 408
tak, pogoda moze w Tatrach swirowac... pare lat temu 24 czerwca spadlo 50 cm swiezego sniegu powyzej 5 stawow:) do konca maja powyzej lini lasu sa warunki typowo zimowe. dla dzieci moze to byc niesamowita frajda o ile sie do tego z glowa podchodzi. zawsze trzeba miec przy sobie podstawowe gadzety: kijki, termos, raczki, linka asekuracyjna, okulary, krem itd itp.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tatry z dziećmi
PostNapisane: Pn gru 23, 2013 10:28 am 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pt wrz 10, 2010 6:09 pm
Posty: 690
Lokalizacja: Pruszków
Ja z małoletnimi nie pchałbym się też na świnicką przełęcz. Dojście od kasprowego jest miłe i przyjemne, ale zejście w kierunku zielonego stawu moim zdaniem dla maluchów moim zdaniem może być niebezpieczne. Ale można wtedy zawrócić i zejść z kasprowego dowolnym innym szlakiem, żółtym w kierunku murowańca, zielonym wzdłuż kolejki do kuźnic czy tak jak wcześniej pisałem, przejść w kierunku suchego wierchu i zielonym szlakiem zejść na halę kondratową.

We wrześniu b.r. .... się pod przełęczą świnicką, bo pogoda nam się kapkę zmieniła. Planowaliśmy kuźnice - przełęcz między kopami - murowaniec - czarny staw gąsienicowy - przełęcz świnicka - kasprowy i w zależności od czasu, na pieszo lub kolejką do kuźnic. Niestety kawałek za zielonym stawem zeszły chmury, przełęczy nawet nie było widać. Cofnęliśmy się więc do początku kolejki krzesełkowej na kasprowy i wleźliśmy żółtym szlakiem wzdłuż kolejki.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tatry z dziećmi
PostNapisane: Pn gru 23, 2013 10:01 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr gru 17, 2008 10:02 pm
Posty: 2929
Johnny napisał(a):
Jednak zdecydowanie polecam dolinki na początek!
Jak pisałem w pierwszym poście - moje dzieciorki mają za sobą już pewne doświadczenie w postaci tatrzańskich dolin, Bieszczad czy tegorocznych Pienin takę to dla nich nie pierwszyzna. Szukam czegoś co nadal będzie im sprawiało wędrówkowo-wspinaczkową przyjemność bez jakiegokolwiek narażania Ich na niebezpieczeństwo. Na Zawrat z Nimi jeszcze nie idę :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 2   [ Posty: 19 ]
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL