Teraz jest N maja 12, 2024 1:54 am


Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 11 ]
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dalszy ciąg programu...rejestracja motoru z EU
PostNapisane: N mar 17, 2013 9:15 pm 
bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N lut 01, 2009 10:03 pm
Posty: 419
Lokalizacja: Wrocław
Po chwilowej przerwie w forumowym życiu, wracam do aktywności w innym dziale.
Po wyjeździe do Gruzji okazało się że duży GS'a to zbyt dużo kg do dokładnego zwiedzania dlatego teraz będziemy nadawać w dziale pomarańczowych :)
w związku z tym luźne pytanie do tych, którzy temat przerabiali. Kupiłem 690 Enduro R u zachodniego sąsiada.
Motor nie jest w świetle prawa nowy bo ma 11 miesięcy i na fakturze ponad 6000 tyś km :)
Zakup na firmę z NIP'em EU czyli zakupiony w kwocie netto. Wczoraj zjechał do Wrocławia jutro chciałbym ruszyć temat papierów.
Wiem że muszę mieć tłumaczenia dokumentów na polski od tłumacza przysięgłego. Akcyza nie dotyczy. Vat do odliczenia max 6 tyś zł do 60 % itd. Ale czy ktoś może wskazać co w jakiej kolejności mam załatwiać ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dalszy ciąg programu...rejestracja motoru z EU
PostNapisane: N mar 17, 2013 10:57 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): N wrz 16, 2007 8:29 pm
Posty: 7905
Lokalizacja: Szczecin
przerabiałem ten temat kilka lat temu, ale zuĻelmnie nie pamietam kolejności, jedyne co to pamietam walkę z US o odliczenie Vat-u genralnie kazali mi go wpierw zapłacić aby potem mógl sie ubiegać o zwrot - barany, z tego co pamietam rozliczylem 100% vatu - chyba. docelowo udało mi się załatwić temat nie wpłacając ani złotówki


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dalszy ciąg programu...rejestracja motoru z EU
PostNapisane: N mar 17, 2013 11:03 pm 
bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N lut 01, 2009 10:03 pm
Posty: 419
Lokalizacja: Wrocław
ex1 napisał(a):
przerabiałem ten temat kilka lat temu, ale zuĻelmnie nie pamietam kolejności, jedyne co to pamietam walkę z US o odliczenie Vat-u genralnie kazali mi go wpierw zapłacić aby potem mógl sie ubiegać o zwrot - barany, z tego co pamietam rozliczylem 100% vatu - chyba. docelowo udało mi się załatwić temat nie wpłacając ani złotówki


no właśnie tu się spodziewam najwięcej zamieszania, zacznę od oddania dokumentów do tłumaczenia, i w tym czasie wybadam resztę.

EX1 jest szansa na rogala jeszcze przed zlotem w kwietniu? czy nadal ciasno z terminami u Ciebie ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dalszy ciąg programu...rejestracja motoru z EU
PostNapisane: N mar 17, 2013 11:56 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): N wrz 16, 2007 8:29 pm
Posty: 7905
Lokalizacja: Szczecin
myślę że się da, ale szyję obecnie partiami właśnei przygotowuję kolejną.. jakiego chcesz.?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dalszy ciąg programu...rejestracja motoru z EU
PostNapisane: Pn mar 18, 2013 10:32 am 
bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N gru 21, 2008 3:24 pm
Posty: 440
Lokalizacja: Kraków
VAT odliczasz od motocykla w 100%. Motocykl w swietle przepisow jest traktowanu jako ciezarowka. Przerabialem X razy. Procedura (ale bez odliczenia VAT'u):

1. Tlumaczenie 122,00
2. Przeglad 116,00
3. US deklaracja VAT24 160,00
4. Wydzial komunikacji 188,00
------------------------------------
Razem 586,00 zł

Z VATem jest o ile dobrze pamietam jak pisze ex. Najpierw placisz, a potem odliczasz (FV wewnetrzna). Ale to powinien Ci dokladnie powiedziec ksiegowy.

No i jako maly podatnik mozesz moto w calosci w koszty wrzucic (czyli nie musisz amortyzowac).


Pozdr,


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dalszy ciąg programu...rejestracja motoru z EU
PostNapisane: Pn mar 18, 2013 10:50 am 
bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N lut 01, 2009 10:03 pm
Posty: 419
Lokalizacja: Wrocław
fundiver napisał(a):
VAT odliczasz od motocykla w 100%. Motocykl w swietle przepisow jest traktowanu jako ciezarowka. Przerabialem X razy. Procedura (ale bez odliczenia VAT'u):


No właśnie chyba nie, moja księgowa twierdzi że 60% max 6000 zł
podobnie jak w tym tekście :
http://blog.ifirma.pl/2011/06/interpret ... motocykla/

Dzwoniłem na podatkową infolinię i tam też potwierdzili że j.w.
Trzeba zapłacić Vat w całości składając VAT 23 i VAT 10 a następnie w okresowym rozliczeniu można wykazać zwrot 60 %

Znalazłem dość kompletne informacje na temat rejestracji motocykli w różnych wariantach może komuś się przyda
http://www.motogen.pl/Rejestracja-motoc ... ,5243.html

dodaję informację o sposobie wyliczania VAT'u od faktury netto
http://www.rejestracjasamochodu.pl/druk ... datek-vat/

przed złożeniem w US druku VAT-23 należy samodzielnie wyliczyć i wpłacić do US vat, z potwierdzeniem zapłaty, wypełnionym VAT-23 i oryginałami faktury zakupu i dokumentem pojazdu idziemy złożyć wszystko do skarbówki, oczywiście jeżeli dokumenty nie są po PL należy mieć tłumaczenia przysięgłe + kopie.


Ostatnio edytowano Śr mar 20, 2013 12:50 pm przez maar79, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dalszy ciąg programu...rejestracja motoru z EU
PostNapisane: Pn mar 18, 2013 1:36 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): N wrz 16, 2007 8:29 pm
Posty: 7905
Lokalizacja: Szczecin
generalnie księgowi w tym temacie niewiele wiedzą...

trzeba samemu mocno temat podrążyć, mnie się też wydaje że odliczałem pełen vat, bo motocykl był jakoś w innej grupie, razem z przyczepami chyba. być może teraz coś się zmieniło...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dalszy ciąg programu...rejestracja motoru z EU
PostNapisane: Pn mar 18, 2013 1:51 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Cz sty 11, 2007 11:19 am
Posty: 3848
Lokalizacja: Zalesie Górne
ex1 napisał(a):
generalnie księgowi w tym temacie niewiele wiedzą...

Księgowi to się głównie boją 'walczyć' z IFRSem... Tyle, że to przynosi wymierne szkody. Kwestia przekonania US moim zdaniem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dalszy ciąg programu...rejestracja motoru z EU
PostNapisane: Wt mar 19, 2013 12:30 am 
bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N gru 21, 2008 3:24 pm
Posty: 440
Lokalizacja: Kraków
maar79 napisał(a):
fundiver napisał(a):
VAT odliczasz od motocykla w 100%. Motocykl w swietle przepisow jest traktowanu jako ciezarowka. Przerabialem X razy. Procedura (ale bez odliczenia VAT'u):


No właśnie chyba nie, moja księgowa twierdzi że 60% max 6000 zł
podobnie jak w tym tekście :
http://blog.ifirma.pl/2011/06/interpret ... motocykla/

Dzwoniłem na podatkową infolinię i tam też potwierdzili że j.w.
Trzeba zapłacić Vat w całości składając VAT 23 i VAT 10 a następnie w okresowym rozliczeniu można wykazać zwrot 60 %

Znalazłem dość kompletne informacje na temat rejestracji motocykli w różnych wariantach może komuś się przyda
http://www.motogen.pl/Rejestracja-motoc ... ,5243.html


Moze cos sie zmienilo, ale tak na szybko - wydaje mi sie ze nie. Poczytaj (lub zlec ksiegowej) ustawe o VAT.


Art. 86a.

W przypadku nabycia:

1) samochodów osobowych,

2) innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony

— kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca — nie więcej jednak niż 6000 zł.


I dalej - co to jest "pojazd samochodowy" ? Motocykl, w swietle PKWiU nim nie jest:

30.91 - MOTOCYKLE
30 - PRODUKCJA POZOSTAŁEGO SPRZĘTU TRANSPORTOWEGO
30.9 - SPRZĘT TRANSPORTOWY, GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANY


Interpretacja ktora powolujesz odnosi sie do okresu 2011-2012. A poza tym w necie to mnostwo glupot wypisuja. Poczytaj i nie daj sie zlodziejom :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dalszy ciąg programu...rejestracja motoru z EU
PostNapisane: Wt mar 19, 2013 9:41 am 
bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N lut 01, 2009 10:03 pm
Posty: 419
Lokalizacja: Wrocław
no więc wg najnowszych informacji, które też nie są ostatecznie pewne, jeżeli motocykl jest środkiem handlowym to można odliczyć 100 % VAT jeżeli będzie środkiem trwałym w firmie i kosztem, to tak jak w przypadku samochodu osobowego 60 % Ale prawda jest taka że każdy urząd skarbowy może do tego podejść trochę inaczej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dalszy ciąg programu...rejestracja motoru z EU
PostNapisane: Wt mar 19, 2013 3:09 pm 
bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N gru 21, 2008 3:24 pm
Posty: 440
Lokalizacja: Kraków
maar79 napisał(a):
no więc wg najnowszych informacji, które też nie są ostatecznie pewne, jeżeli motocykl jest środkiem handlowym to można odliczyć 100 % VAT jeżeli będzie środkiem trwałym w firmie i kosztem, to tak jak w przypadku samochodu osobowego 60 % Ale prawda jest taka że każdy urząd skarbowy może do tego podejść trochę inaczej


Kazdy towar do odsprzedazy jest kosztem i mozna od niego odliczyc 100% vat. Nie ma to znaczenia czy moto czy cokolwiek innego (np. full wypas osobowy Bentley za banke).

Co do drugiego zdania - powolaj sie prosze na konkretne przepisy. Ja cytowalem aktualna ustawe. Ale, ostatecznie, to Ty decydujesz i to Twoja kasa :) Ja tylko staralem sie pomoc ;)

Co do ostatniego zdania - i tak i nie. Moze wydawac nawet najglupsze decyzje, ale Twoim prawem jest sie od nich odwolac. Nie dajmy sie zwariowac, i tak rzeczywistosc jest wystarczająco pelna absurdow ...

Pozdr,
M.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 11 ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL