Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:50 pm


Napisz wątekOdpowiedz Strona 3 z 3   [ Posty: 41 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Nie wiem śmiać się czy płakać
PostNapisane: Śr lip 31, 2013 9:15 pm 
prozaik forumowy

Dołączył(a): Wt gru 30, 2008 1:36 pm
Posty: 353
Lokalizacja: chorzow
TomekWwa napisał(a):
Jednak pamiętam że jeszcze nie tak dawno nasi bracia niesli na sztandarach "Bóg Honor Ojczyzna" - i prawdopodobnie gdyby nie ich wiara to by wielu z was na świecie nie było...


staram sie czytac ze zrozumieniem
pamietasz tych co niesli te sztandary??? ... tych swoich braci - wiec znajac ich mozesz powiedziec kim byli (i kiedy zyli niosac te sztandary)- i spowodowali ze wielu moglo by nie byc ...:)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nie wiem śmiać się czy płakać
PostNapisane: Cz sie 01, 2013 12:26 am 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N lis 21, 2010 9:52 pm
Posty: 547
Lokalizacja: Warszawa-Łomianki
SituGS napisał(a):
gdyby nie ich wiara to mogłoby wielu z nas na świecie nie być...


Situ nie rozumiem zwiqzku Ich wiary ( i w co?) z naszą obecnością na świecie.

Czasy sie zmieniają , 70 lat temu religijnosc to byl nakaz obyczajowyi społeczny, wypadało po prostu.. 500 lat temu to była kwestia życia lub śmierci. za wolne myslenie szło sie do więzienia albo na stos. Dziś doczekalismy czasów ze wolno przyznać sie do ateizmu i należy korzystać z nakazu zdrowego rozsadku. Niech sobie kto tam chce wierzy w co chce, ale czasy nawracania ogniem i mieczem skonczyły sie mam nadzieje bezpowrotnie. W rewanzu za Swiętą Inkwizycję musicie teraz katolicy przyjąć naszą obywatelską, oświeconą krytykę. No nie jesteście przecież świetymi krowami, czy może jesteście?? 8)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nie wiem śmiać się czy płakać
PostNapisane: Cz sie 01, 2013 11:40 am 
bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pt lip 01, 2011 11:25 pm
Posty: 468
TomekWwa napisał(a):
SituGS napisał(a):
gdyby nie ich wiara to mogłoby wielu z nas na świecie nie być...


Situ nie rozumiem zwiqzku Ich wiary ( i w co?) z naszą obecnością na świecie.

Czasy sie zmieniają , 70 lat temu religijnosc to byl nakaz obyczajowyi społeczny, wypadało po prostu.. 500 lat temu to była kwestia życia lub śmierci. za wolne myslenie szło sie do więzienia albo na stos. Dziś doczekalismy czasów ze wolno przyznać sie do ateizmu i należy korzystać z nakazu zdrowego rozsadku. Niech sobie kto tam chce wierzy w co chce, ale czasy nawracania ogniem i mieczem skonczyły sie mam nadzieje bezpowrotnie. W rewanzu za Swiętą Inkwizycję musicie teraz katolicy przyjąć naszą obywatelską, oświeconą krytykę. No nie jesteście przecież świetymi krowami, czy może jesteście?? 8)


Krytyka? Jak najbardziej, tylko kogo Tomku chcesz krytykować? Kościół jako instytucję? Relgię jako zbiór doktryn i dogmatów? Chrześcijaństwo jako tradycję historyczną? Czy może wiarę w Boga?
Mieszasz rożne rzeczy i wychodzi z tego nie oświecona krytyka, tylko tygiel pojęciowy podlewany antyklerykalnym sosem. Żeby sprawa była całkowice jasne - jestem antyklerykałem (nie akceptuje części zachowań i opinii administracji i aktywistów KK), religia jako zbiór doktryn i dogmatów jest dla mnie tematem do dyskusji i rozważań (KK uważa takich jak ja za schizmatyków lub/i heretyków), uznaję chrześcijaństwo jako tradycję historyczną (np. obchodzę rodzinnie Święta Bożego Narodzenia), a kwestia wiary w Boga jest moją prywatna sprawą.
Kiedyś prezentowałem postawę podobną do Twojej, ale z czasem dotarło do mnie, że kwestie które chce poddawać "oświeconej krytyce otwartego umysłu" są zbyt skomplikowane aby podlegały prostym i pobieżnym ocenom. Wymagają pochylenia się nad tematem trochę głębiej....

P.S.
..a to w ramach rozluźnienia tematu http://wiadomosci.onet.pl/swiat/prawnik ... tusa/ybf2f


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nie wiem śmiać się czy płakać
PostNapisane: Cz sie 01, 2013 12:24 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N lis 21, 2010 9:52 pm
Posty: 547
Lokalizacja: Warszawa-Łomianki
Arkan napisał(a):
Krytyka? Jak najbardziej, tylko kogo Tomku chcesz krytykować? Kościół jako instytucję? Relgię jako zbiór doktryn i dogmatów? Chrześcijaństwo jako tradycję historyczną? Czy może wiarę w Boga?


Chodzi mi o PRAWO do krytyki czego i kogokolwiek. Każda osoba i instytucja współczesności może i powinna być poddana konstruktywnej krytyce. I religia (którakolwiek) nie może być zwolniona od tego. A współczesny polski KK jest do tego stopnia arogancki że zwykłe i normalne słowa krytyki odbiera jako atak na kościół. Każdy ma prawo skrytykować polityka, artystę inną osobę publiczną i żaden katolik nie może zasłaniać się zakazem obrażaniem uczuć religijnych bo to śmieszne. Zwróćcie uwagę drodzy przyjaciele katolicy ze ponad Waszymi uczuciami religijnymi są Nasze swobody obywatelskie, i tak na wieki wieków Amen 8)

A propos linku. Jak można traktować chrześcijańskich intelektualistów. Bo ten prawnik to chyba ktoś taki??


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nie wiem śmiać się czy płakać
PostNapisane: Cz sie 01, 2013 1:24 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pn cze 11, 2012 11:45 am
Posty: 664
Lokalizacja: Wrocław
Cześć chłopaki - się temat rozwinął niespodziewanie

Mnie po prostu za razem przeraża i rozśmiesza to co było zapisane w tym kodeksie zagrożeń duchowych.
Mam za sobą dwie sytuacje kiedy proboszcz zabronił prowadzić zajęcia ze sztuk walki, w obu przypadkach dla młodzieży.
Raz w wynajmowanej w szkole prywatnej - przyszedł i powiedział dyrektorce że jak nie zlikwiduje tej sekty to on doprowadzi do zamknięcia szkoły - było to we Wrocławiu w szkole przy Toruńskiej. Drugi raz zajęcia prowadzone były w świetlicy w okolicy Jelcza Laskowic - generalnie dzieciaki się tam nudziły i jak nie było dorosłych to paliły fajki za winklem. Zajęcia były finansowane z UE - aktywizacja małych miejscowości czy coś... proboszcz też doprowadził do tego że zaniechano zajęć.

Dodatkowo te teksty o bałwochwalczych figurkach buddy - buddyzm to inna religia i należy się jej szacunek - a kościół wyzywa ja od sekty. No ale już Jan Paweł II wypowiedział się (w publikacji przekroczyć próg nadziei) o nirwanie jako o stanie negatywnym (pewnie doświadczył) więc czego się spodziewać po całej administracji tej instytucji.

Thorin jasne masz rację, trzeba pisać co nas raduje i sprawia frajdę i nie ma sensu rozpisywać się w takich tematach - jednak czasem warto wiedzieć co kościół uważa za zagrożenie.

Pozdrawiam
Ps. wracając do sprawy żydów i mięsa - słyszałem w radiu wypowiedź przewodniczące "postępowych Gmin Żydowskich" powiedział że w Polsce jest około 20 rodzin ortodoksyjnych które potrzebują - z uwagi na wyznanie takiego mięsa - sam przyznał że problem jest w KASIE

I kończmy temat - sezon w pełni trzeba myśleć jaki olej do KTMa Esiego i jakie opony 8)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nie wiem śmiać się czy płakać
PostNapisane: Cz sie 01, 2013 2:56 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): So maja 01, 2010 10:50 am
Posty: 1501
Lokalizacja: Garwolin
Mirek - buddyzm to raczej filozofia niż religia.

Jasne, krytyka musi być, każdy ma prawo.
Ale krytykować trzeba tak żeby nie szydzić z innych ludzi i ich przekonań.
Na rajd katyński jedzie wielu "maryjnych" którzy troczą obrazki na szyby czy na kufry.
Po cholere się z nich naśmiewać? Niech jadą... nic złego w ten sposób nie robią. A przy okazji szanują naszą pamięć narodową więc ogólnie na plus.
Póki mi na siłę nie wciskają swoich poglądów to ja ich respektuje.

Lepiej jechać tak jak oni niż chlać na zlotach i się prosiaczyć we własnych rzygach...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nie wiem śmiać się czy płakać
PostNapisane: Cz sie 01, 2013 3:27 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Pt lip 10, 2009 1:38 am
Posty: 1753
Lokalizacja: Wroclaw
Ferdynand od Kiepskich by rzekł:
"dupa...dupa...dupa"
Pozdro Orzeppe


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nie wiem śmiać się czy płakać
PostNapisane: Cz sie 01, 2013 4:06 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Wt sty 13, 2009 10:24 am
Posty: 775
Lokalizacja: Weisenheim am Sand
Orzep napisał(a):
Ferdynand od Kiepskich by rzekł:
"dupa...dupa...dupa"
Pozdro Orzeppe

Kurde,Orzep...masz racje :lol:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nie wiem śmiać się czy płakać
PostNapisane: Cz sie 01, 2013 4:09 pm 
prozaik forumowy

Dołączył(a): Wt gru 30, 2008 1:36 pm
Posty: 353
Lokalizacja: chorzow
Madrego to warto posluchac a Ferdynanda w szczegolnosci!!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nie wiem śmiać się czy płakać
PostNapisane: Cz sie 01, 2013 8:54 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pn cze 11, 2012 11:45 am
Posty: 664
Lokalizacja: Wrocław
SituGS napisał(a):
Mirek - buddyzm to raczej filozofia niż religia.


To kwestia nazewnictwa - filozofia w naszej kulturze to raczej teoria - jak kiedyś usłyszałem fajny tekst "niewielu doskonałych filozofów jest doskonalszymi ludźmi" a w buddyzmie chodzi chyba o dążenie do doskonałości w praktyce.
Temat do dyskusji przy ognisku :D Też miałem jakiś czas teologie i nie tylko

SituGS napisał(a):
Ale krytykować trzeba tak żeby nie szydzić z innych ludzi i ich przekonań.


Tak masz rację - z drugiej strony jak ktoś na oficjalnej stronie pisze że oglądanie E.T., żółwi ninja itp to zagrożenie duchowe to będę z tego szydził i piętnował - bo trzeba nazywać rzeczy po imieniu i "obiektywie" moim zdaniem to głupota.

pozdro
Ps. Orzep jak nie rozumiesz to przynajmniej nie klnij :lol: dobra idziemy o zlocie pogadać


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nie wiem śmiać się czy płakać
PostNapisane: Cz sie 01, 2013 9:18 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Pt lip 10, 2009 1:38 am
Posty: 1753
Lokalizacja: Wroclaw
mirek-PD napisał(a):
Orzep jak nie rozumiesz to przynajmniej nie klnij :lol:

...bo ja bym chciał być w waszej bandzie :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 3 z 3   [ Posty: 41 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL