Teraz jest N kwi 28, 2024 8:12 pm


Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 6 ]
Autor Wiadomość
 Tytuł: żywica i maty z włókna szklanego
PostNapisane: Wt lip 21, 2009 9:41 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr lis 19, 2008 11:42 pm
Posty: 2075
Lokalizacja: Gryfino (Zachodniopomorskie)
czy ktoś z Was używał mat z włókna szklanego utwardzanych żywicą ??
chciałbym pobawić się z tyłkiem mojego Dzika i zrobić tam większy schowek i inne światło itd mam pomysł ale potrzebuję wykonać elementy z włókna
no i nie bardzo wiem jak się za to zabrać - macie jakieś instrukcje jak wykonać i możecie mi pomóc, choć troszeczkę np. jakiej żywicy użyć, z czego wykonać wzór ile warstw użyć i takie tam :-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 21, 2009 10:22 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Śr cze 25, 2008 3:48 pm
Posty: 518
Lokalizacja: Kąty Wrocławskie
Aaaaa coś tam robiłem w tej materii... vide moja owiewka.


1. model-zarys tego jak to am wyglądać na motocyklu z kartonu

2. model dokładny na podstawie "modelu-zarysu" także z kartonu

3. potrzebna jest forma, dla takich tematów polecam zrobić ją z blachu alu 1.5mm. KTM mają sporo ostrych linii, więc forma gięta przy pomocy imadła i dwóch kątowników... blachę wsadzasz pomiędzy kątowniki i zaginasz do potrzebnego kształtu. Ranty ścianek dobrze jest zakończyć żeberkami usztywniającymi (5-10mm). Zauważ, że wymiary formy muszą być nieco większe od gotowego kształtu zadupka, "dziury" w formie możesz zalepić taśmą szarą lub podobną... będzie to nierówne ale przy wylewaniu dodasz tam więcej żywicy i finalnie wyszlifujesz do gładkiej powierzchni.

4. Materiały:


-to będzie dobre
http://www.allegro.pl/item692547519_zyw ... ratis.html


-gładką powierzchnie uzyskujesz nakładając tzw żelkot

http://www.allegro.pl/item689963228_zel ... is_fv.html

ja nie używałem tego... zwyczajnie wysmarowałem formę żywicą i poczekałem aż nieco zwiąże tak by mata nie odbiła się na gładkiejs tronie laminatu

-formę pokrywasz rozdzielaczem:

http://www.allegro.pl/item689961827_alk ... rm_fv.html

tak by laminat łatwo odszedł od formy, alkohol ten wysychajac tworzy cienką błonkę którą potem można "zrolować palcami" z gotowego elementu, pozostaja gładka powierzchnia - uwaga, blacha musi być b.dobrze odtłuszczona. Ja miałem pewien problem... musiałem i tak przelecieć elementy owiewki drobnym papierem ściernym

na zadupek weź 100ml

5. Wykonanie:

-pokrywasz formę rozdzielaczem przy pomocy pędzla, nałóż kilka warstw i czekasz aż wyschnie

-przygotowujesz nieco żywicy(lub żelkotu) na pierwszą warstwę, uwaga utwardzacz do żywicy powinieneś dawkować +- tak jak jest to opisane na opakowaniu lecz nie przejmuj się zbytnio jesli dasz go nieco za dużo po prostu żywica szybciej będzie wiązać

-rozsmarowujesz żywicę (żelkot) pędzlem po powierzchni formy, wypełnij każdą szczelinę, najwięcej w miejscach w którcyh przewidujesz, że bbyć może będziesz musiał szlifować

-po godzinie prawdopodobnie będziesz mógł nakładać już kolejne warstwy (pierwsza warstwa musi już być utwardzona)

-smarujesz żywicą cienką warstwę... nakładasz matę szklaną, mata musi wystawać poza brzegi formy i przesączasz ją dokładnie żywicą, wszystko robisz pędzlem. kolejne warstwy możesz nakładać praktycznie co 30 minut-godzinę (zależnie ile dodałeś utwardzacza do żywicy)

-ilość warstw - kwestia konstrukcji, przemyśl jakie obciążenie ma to przenosić, jak z drganiami, newralgiczne punkty(miejsca mocowań, otwory na śruby) można wzmocnić dodatkowymi warstwami lub wtopionymi płytkami z aluminium

-chociaż żywica będzie na drugi dzień już twarda... lepiej wycinać na dzień trzeci, wycinasz z formy brzeszczotem, odpukujesz formę. Szlifujesz krawędzie i powierzchnie. Wiercisz otwory. Przygotowanie do malowania itp



Satysfakcja z własnoręcznego wykonania czegoś - bezgraniczna :)

Jak coś mi sie przypomni dopiszę...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 21, 2009 10:42 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): So lut 14, 2009 5:10 pm
Posty: 1998
Lokalizacja: Plymouth/Opole
Ja też miałem kontakt z żywicą. Misza to dość fajnie opisał więc nie będę się powtarzać. Co prawda nie wiem jakiej żywicy będziesz używać, ale radzę całą operacje nakładania przeprowadzić w rękawicach przeciw-chemicznych.
Żywica (a raczej utwardzacz) jest silnie żrąca (przynajmniej ta którą stosuje się przy budowie jachtów). Ja osobiście stosowałbym jeszcze długi rękaw no i maskę na twarz.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 22, 2009 6:15 am 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Cz wrz 18, 2008 7:48 am
Posty: 1313
Lokalizacja: Gliwice/Szczyrk
Polecam mojego dobrego znajomego.
Sebastian - www.complexjacht.pl - z Pucka, o żywicach i żelkotach wie wszystko, mało tego - wszystko z tego potrafi zrobić.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 27, 2009 7:22 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 8:11 pm
Posty: 746
Lokalizacja: Zakopane
Z mojego doświadczenia wygodnie modeluje się styropian. Po zrobieniu "kopyta" koniecznie okleic folią , bo niektóre żywice spalają styropian. Robiłem też odlewy pianką montażową. Tak zrobiłem "siodło" pod torbe na bak w GSie (bardzo krzywy!!). Potem żywica i włókno szklane. Najlepiej płótno szklane, bo typowe włókno się strzępi.
Powodzenia o podaj fotki jak wyszło.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 27, 2009 7:23 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 8:11 pm
Posty: 746
Lokalizacja: Zakopane
Z mojego doświadczenia wygodnie modeluje się styropian. Po zrobieniu "kopyta" koniecznie okleic folią , bo niektóre żywice spalają styropian. Robiłem też odlewy pianką montażową. Tak zrobiłem "siodło" pod torbe na bak w GSie (bardzo krzywy!!). Potem żywica i włókno szklane. Najlepiej płótno szklane, bo typowe włókno się strzępi.
Powodzenia o podaj fotki jak wyszło.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 6 ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL