Teraz jest Cz kwi 18, 2024 11:52 pm


Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 5 ]
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zaplatanie kół
PostNapisane: N sty 24, 2016 1:38 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pt sie 23, 2013 9:01 pm
Posty: 783
Lokalizacja: Choszczno, kiedyś Łobez, Szczecin
Zaplatanie i centrowanie kół, to pewnie dla wielu czarna magia. Ale zakładam, że są i tacy, którzy mają już niejedno koło na swoim koncie.

Ja właśnie zaplotłem swoje pierwsze motocyklowe (rowerowych już nie liczę bo się dawno pogubiłem :wink: ). Koło wyszło ładnie, bez bicia bocznego ani osiowego (a przynajmniej na poziomie mniejszym niż 1mm). Ale zagwostkę teraz mam, jak mocno naciągać szprychy. W rowerzę chwytam i wiem. Ale do moto wszędzie gdzie szukam jakichś informacji widzę tyko, że fachowcy posługują się specjalnym kluczem dynamometrycznym :( .
Zna ktoś jakieś domowe sposoby jak sprawdzić, czy szprychy są dobrze ponaciągane :?: :?: :?:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zaplatanie kół
PostNapisane: N sty 24, 2016 1:55 pm 
poeta forumowy

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2015 4:43 am
Posty: 297


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zaplatanie kół
PostNapisane: Śr lut 24, 2016 11:55 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Wt sty 27, 2009 11:32 pm
Posty: 544
Lokalizacja: podkarpacie
Emek napisał(a):


Słyszałem że specjaliści regulują naciąg szprych właśnie tą metodą używając kamertonu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zaplatanie kół
PostNapisane: Cz lut 25, 2016 8:31 am 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pt sie 23, 2013 9:01 pm
Posty: 783
Lokalizacja: Choszczno, kiedyś Łobez, Szczecin
NEMO GS napisał(a):
Słyszałem że specjaliści regulują naciąg szprych właśnie tą metodą używając kamertonu.

Specjaliści używają klucza dynamometrycznego, kamertonu raczej szamani :P .

A tak na poważnie to na ile rozpoznałem temat, to zasadniczo klucz dynamometryczny. Na słuch można, ale jest to metoda dość nieprecyzyjna. Zwłaszcza, że szprycha zachowuje się jak struna w gitarze, czy innym ustrojstwie. Krótsze grają wyżej, dłuższe niżej, te mocniej naciągnięte tak samo grają wysoko, a słabiej nisko.
Dla przykładu do 800GS powinienem naciągnąć szprychy na 3,5Nm, a do 1200GSa na 4Nm. Do tego u mnie koło jest 21" więc i szprychy są dłuższe. W efekcie prawidłowo naciągnięta szprycha u mnie będzie grała o wiele niżej niż u ciebie. Jak potrafisz więc uwzględnić takie zależności dla konkretnych kół i masz dobry słuch możesz bawić się kamertonem :wink:

PS: Czasem możesz się też spotkać z wynalazkami, gdzie po jednej stronie koła szprychy są krótsze niż z drugiej (w motorach podobnież rzadkość, w rowerach norma). Przez to też tą stronę trzeba mocniej naciągnąć. Finalnie masz sporą różnicę w wysokości dźwięku szprych po prawej i lewej stronie...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zaplatanie kół
PostNapisane: Śr mar 23, 2016 9:19 am 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pt sie 23, 2013 9:01 pm
Posty: 783
Lokalizacja: Choszczno, kiedyś Łobez, Szczecin
Jakiś czas temu zaplotłem, wyszło całkiem prosto, naciąg szprych też podobno całkiem całkiem, choć najważniejsze jak jeździ :D ... U mnie w F800GS tak to gra :)



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 5 ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL