Teraz jest Cz maja 02, 2024 11:40 am


Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 12 ]
Autor Wiadomość
 Tytuł: Sakwy Crosso - mocowanie do motocykla
PostNapisane: So mar 02, 2013 11:54 pm 
Zadomowiony

Dołączył(a): Pt lut 10, 2012 3:54 pm
Posty: 73
Lokalizacja: Warszawa
Cześć,

Różnej maści produkty Crosso można zobaczyć na wielu relacjach z Waszych wypraw ...
... jednak nigdzie nie mogę się doszukać, rzeczowych informacji jak je sensownie zamocować do motocykla.


Próbowałem wypatrzyć na licznych zdjęciach. Jednak nadal głównie snuje domysły.

Być może istotne. Pragnę zawiesić sakwy na stelaż - chyba w większość tak robi.
W ramach przeszukiwania forum, znalazłem Crosso Mareczka, który sprzedawał je wraz ze swoim LC8.

[ img ]

[ img ]

Marek sprzedał mi namiary do firmy, która wykonała powyższy uchwyt z blachy - http://www.alkar-moto.pl. Jednak napisałem do nich już 3 listy, jak na razie bez odpowiedzi.
Niestety Marek tez ich nie testował. Osobiście obawiam się że ten typ mocowania może mieć swoje słabe storny.


Ostatnimi czasy chodzi po głowie, zrobienie czego na bazie blachy aluminiowej, kompozytowej przynitowanej do sakwy - jako elementu nośnego dla sakwy i usztywnienia dla mocowania do stelaża.
... i wykorzystanie oryginalnych uchwytów do kufrów. Np.
[ img ]

czy

[ img ]



Dajcie znać jakie są Wasze doświadczenia. Może możecie polecić jakąś firmę, która wykonuje jakieś ładne ;-)


z pozdrowieniami,
Marcin


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sakwy Crosso - mocowanie do motocykla
PostNapisane: N mar 03, 2013 11:03 am 
prozaik forumowy

Dołączył(a): Pn lip 28, 2008 6:42 pm
Posty: 362
Lokalizacja: Piaseczno
nie jestem posiadaczem ale może coś doradze
o ile wiem Crosso ma sakwy dedykowane do rowerów i motocykli z uchwytami (najlepsze to modele Dry/Expert w wersji BIG)
jedyne co - to niektorzy wzmacniają / dublują haki

ps
zdj z naszego serwera nie wiem czy zobaczysz - zdjęcia ArturaS
[ img ]


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sakwy Crosso - mocowanie do motocykla
PostNapisane: N mar 03, 2013 11:14 am 
bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Cz lut 03, 2011 7:02 pm
Posty: 440
Lokalizacja: Karpacz/Gniezno
Ja korzystam z oryginalnych haków, tyle że rozbiłem je młotkiem, tak żeby weszły na szerszy stelaż. Od spodu przypinam trytytkami lub trokiem do stelaża


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sakwy Crosso - mocowanie do motocykla
PostNapisane: N mar 03, 2013 11:19 am 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N cze 27, 2010 5:26 pm
Posty: 637
Lokalizacja: Zabrze
Oryginalne haki zapewne mają wystarczającą wytrzymałość, ale lepiej dmuchać na zimne. Te moje uchwyty dodatkowo umożliwiły pozbycie się z wewnętrznej części sakwy wszelkich wystających elementów - oryginalnie jest nit zaślepiony plastikowym łbem montowany chyba na klej na gorąco.
Zdjęcia z przeróbki: https://picasaweb.google.com/1140596923 ... q_jNnfjIew


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sakwy Crosso - mocowanie do motocykla
PostNapisane: N mar 03, 2013 2:06 pm 
Zadomowiony

Dołączył(a): Pt lut 10, 2012 3:54 pm
Posty: 73
Lokalizacja: Warszawa
Dzięki Chłopaki,

Artur, kawał solidnej roboty.
Aby rozwiać wszelkie niedopowiedzenia. Wykonałeś haki, uszy jako mocowanie na górny pręt stelaża - analogicznie jak oryginalnie zaproponował Crosso dla rowerówki.

Natomiast dolne mocowanie, przytrzymanie i swego rodzaju stabilizację, zrealizowałeś jak na poniższym obrazku:

[ img ]

Jednak to wskazywałoby, że sakwa jest słabo demontowana. Odkręcanie sakw aby wnieść je do namiotu na noc raczej mało realne.
Z drugiej strony wkładanie toreb do sakw aby na noc je opóźniać też bezsensu.


Zdecydowanie chciałbym czego demontowalnego. A najlepiej szybko demontowalnego.
Jednak z drugiej strony, podobnie jak Artur, nie chciałbym zabierać miejsca w samej sakwie na jakieś wysublimowane mechanizmy mocowania.

Z gotowców, można by wykorzystać takie cudo:
Jednak to rozwiązanie nawet na uniesienie największych Crosso wydaje się nadmiarowe ...

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

Z drugiej strony na tak solidny stelaż można założyć RotopaXa.

Tu jak widać Kriega, proponuje mocowanie samych sakw, do stelaża za pomocą pasów.


Jak miałby ktoś jeszcze jakieś patenty, śmiało.

pozdrawiam,
Marcin


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sakwy Crosso - mocowanie do motocykla
PostNapisane: N mar 03, 2013 2:47 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N cze 27, 2010 5:26 pm
Posty: 637
Lokalizacja: Zabrze
Mario, który jeździł ze mną po Bałkanach, dolne mocowanie wykonał trochę inaczej, demontowalne właściwie jednym ruchem, bez narzędzi. Już nie pamiętam jak to zrobił, ale zapisałem sobie, że mam zrobić tak, jak on. Przy "rowerowym" sposobie górnego mocowania (haki) trzeba zadbać o ograniczniki, dzięki którym mocowania nie będą się przesuwały do tyłu i do przodu. Ja dospawałem do stelaża dwa wypustki. W KLE tego nie miałem i szybko musiałem dodatkowo je mocować trytytkami, bo na wertepach przednie mocowanie prawie zsunęło się ze stelaża.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sakwy Crosso - mocowanie do motocykla
PostNapisane: N mar 03, 2013 4:57 pm 
Zadomowiony

Dołączył(a): Śr lis 25, 2009 2:12 pm
Posty: 61
Ja zrobiłem to inaczej nieco. Montaż góry z oryginalnych haków, dół na jednej śrubie M6 nakrętka motylkowa dla ułatwienia. Często nie zdejmuję więc mi się sprawdza. Na zdjęciu mały, nieudolny szkic, ale może wyjaśni ideę. Dwie płytki PA6, śruba z łbem wpuszczanym + kontra. Dla wyglądu płyty aluminiowe powleczone czarną termokurczliwą koszulką.
[ img ]


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sakwy Crosso - mocowanie do motocykla
PostNapisane: N mar 03, 2013 5:21 pm 
Zadomowiony

Dołączył(a): Pt lut 10, 2012 3:54 pm
Posty: 73
Lokalizacja: Warszawa
niedi,
Twa koncepcja wydaje się zdecydowanie bardziej "demontowalna" ...
Mimo poglądowego rysunku technicznego, jak będzie szansa zobrazowania całości ... Będę niezmiernie wdzięczny.

Mam też pytanie do tych oryginalnych haków Crosso. Rozumiem że rozgiąłeś z średnicy 12mm (stelaż rowerówka) na średnice moto?
Uważasz że jest to wystarczająco mocne? wystarczająco głęboko osadzone?

Przyznam się że na rowerze przejechałem z tymi sakwami pół europy i również teren. Dawały radę. Choć bywało że potrafiły spaść z bagażnika, w szczególności przednie.
Jednak w przypadku motocykla szczerze obawiam się tych mocowań - jednak inne prędkości, inne przeciążania, inne gleby.

Jak się uda proszę o fotkę ....

Dzięki!
Marcin


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sakwy Crosso - mocowanie do motocykla
PostNapisane: N mar 03, 2013 7:08 pm 
Zadomowiony

Dołączył(a): Śr lis 25, 2009 2:12 pm
Posty: 61
kugi napisał(a):
niedi,
Twa koncepcja wydaje się zdecydowanie bardziej "demontowalna" ...
Mimo poglądowego rysunku technicznego, jak będzie szansa zobrazowania całości ... Będę niezmiernie wdzięczny.

Mam też pytanie do tych oryginalnych haków Crosso. Rozumiem że rozgiąłeś z średnicy 12mm (stelaż rowerówka) na średnice moto?
Uważasz że jest to wystarczająco mocne? wystarczająco głęboko osadzone?

Przyznam się że na rowerze przejechałem z tymi sakwami pół europy i również teren. Dawały radę. Choć bywało że potrafiły spaść z bagażnika, w szczególności przednie.
Jednak w przypadku motocykla szczerze obawiam się tych mocowań - jednak inne prędkości, inne przeciążania, inne gleby.

Jak się uda proszę o fotkę ....

Dzięki!
Marcin


Może jakoś w tygodniu dam rade ze zdjęciami. Co do haków oryginalnych to mam zastrzeżenia jedynie do nitów, przy rozginaniu trochę jakby się zluzowały. Wypadnięcie haka ze stelaża jest dość trudne, choć pewnie nie niemożliwe. Na pewno dorobienie czegoś lepszego (grubsze, dłuższe) ma sens, jeśli ciurasz moto po terenie. To co mam - mi wystarcza.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sakwy Crosso - mocowanie do motocykla
PostNapisane: So mar 09, 2013 8:28 pm 
Zadomowiony

Dołączył(a): Śr lis 25, 2009 2:12 pm
Posty: 61
Przyjrzałem się dokładniej rozwiązaniu. Zastosowałem na drugiej płycie ze stopu aluminium nitonakrętkę, która wchodzi w otwór stelaża. Otwór w stelażu jest stopniowany (większy na nitonakrętkę i mniejszy na śrubę dia.6). Załączam jeszcze raz szkic zrobiony naprędce i foty.

[ img ]

[ img ]


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sakwy Crosso - mocowanie do motocykla
PostNapisane: Pt mar 15, 2013 8:47 pm 
Aktywny

Dołączył(a): Pt paź 22, 2010 7:36 pm
Posty: 106
Lokalizacja: WKZ/LRY
Ja sobie zrobiłem do TA stelaże pod sakwy na bazie zwykłej rurki i płaskownika, bez przesuwania kierunkow. Mają wymiary takie jak stelaże pod kufry Givi mniej więcej.
http://forum.transalpclub.pl/viewtopic.php?f=14&t=7670
Wytrzymały już dwa sezony mimo słabawej niby konstrukcji. Za to sakwy puściły bo woziłem je na full załadowane a na nich opony i mi się jedna zsuwała, co jedna rozerwalo. Haki fabryczne wystarczą, trzeba tylko przyspawać np. pół-uszka z ogniw łańcucha by siedziały na miejscu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sakwy Crosso - mocowanie do motocykla
PostNapisane: Wt mar 26, 2013 3:50 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Wt sie 02, 2011 11:15 am
Posty: 1361
Fajnie wyszło.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 12 ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL