Teraz jest Śr maja 08, 2024 12:22 pm


Napisz wątekOdpowiedz Strona 2 z 2   [ Posty: 22 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Rumnia - Serbia - Czarno Góra - Bosnia i Hercegowina
PostNapisane: Wt cze 07, 2011 12:26 pm 
Aktywny

Dołączył(a): Cz wrz 04, 2008 10:30 am
Posty: 101
Lokalizacja: Kraków
Potwierdzam ta informację, cały Durmitor obleciałem po asfalcie na Metzelerach Tourance w 2009 r. Uwazaj tylko na zakretach, bo mało widać i sporo piachu zwłaszcza przy zjeździe do zapory.
lotnik napisał(a):
bmelon napisał(a):
Witam,



A mam jeszcze jedno pytanie:

Ponieważ planuje jechać z Rumunii następującą trasą:

Rumunia - Serbia: droga 67
Serbia i Kosowo: droga E771 (25 i 110)

Albania - droga przez Bajran Curri później E851/SH5 do Shkoder

Czarnogóra - Pogorica do PN Lovcen - droga 2-3 i dookoła Lovcen (bez oznaczeń) do Dobrota/Kotor później przez Niksic do PN Durmitor i Pluzine i E762 do Sarajewa przez przejśice pomiędzy BiH oraz Czarnogórą E762 (Hum).

Czy dam radę przejechać taką trasę na Metzeler Tourance?
Czy konieczny jest zakup kostek?



Spokojnie przejedziesz na Metzeler Tourance. W Durmitorze jest troche nowego asfaltu.
We wrzesniu 2010 przejechałem podobnę trasą (bez Rumunii) Varadero na Anakkach
http://www.advrider.pl/viewtopic.php?f=77&t=7556


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rumnia - Serbia - Czarno Góra - Bosnia i Hercegowina
PostNapisane: Wt cze 07, 2011 12:40 pm 
Aktywny

Dołączył(a): Pt cze 19, 2009 12:37 pm
Posty: 119
A tymczasem wszystko wskazuje na to, że Transfogarska jest już otwarta :-)
Doszukałem się nieoficjalnych info, że planowane otwarcie to 10 czerwca.
Na kamerce:
http://www.jurnalul.ro/webcam/b-lea-lac ... n-170.html
już dzisiaj zauważyłem pierwsze pojazdy (do wczoraj żywego ducha nie było).

Spora ulga, bo 20 startuję w jej kierunku :)

pzdr
l.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rumnia - Serbia - Czarno Góra - Bosnia i Hercegowina
PostNapisane: Wt cze 07, 2011 3:58 pm 
Zadomowiony

Dołączył(a): N lis 15, 2009 12:07 pm
Posty: 87
Lokalizacja: Warszawa
W Durmitorze same szutry????

Chyba kolega za dużo się naczytałeś bajek.

Byłem ,widziałem ,jechałem .
po drogach asfaltowych.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rumnia - Serbia - Czarno Góra - Bosnia i Hercegowina
PostNapisane: Śr lip 20, 2011 2:59 am 
prozaik forumowy

Dołączył(a): Śr kwi 28, 2010 7:19 pm
Posty: 316
Lokalizacja: UK
Witam,
Nie chce zakladac kolejnego tematu a jedynie moze ktos moglby uaktualnic troche w pewnych kwestiach ktore mnie nurtuja.
Otoz planuje zwiedzic nastepujace kraj: Slowacja, Slowenia, Wegry, Chorwacja, Bosnia i hercegowina, Czarnogora, Serbia, Albania, Kosowo, moze Macedonia i Bulgaria.

1. Oczywiscie Zielona Karta. Dla krajow ktore sa w UE nie trzeba nic specialnego, ale co w przypadku krajow spoza UE ? Czy mozna bez problemu zakupic na granicy i jesli tak to w jakiej cenie.

2. Waluta - jaka najlepiej posiadac i czy wymieniac w danym kraju na lokalna czy lepiej placic np Euro/ dolary itp ?

3. Jak zapatrywac sie na kwestie ewentualnych lapowek dla funkcjonariuszy panstwowych - czy juz sie tam ucywilizowalo i sie nie czepiaja ?

4. czegos unikac albo nie unikac ?

5. Noclegi - tutaj nastawiam sie na namiot i glownie jesli sie uda to na dziko - czy nie bedzie w tej kwestii problemow ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rumnia - Serbia - Czarno Góra - Bosnia i Hercegowina
PostNapisane: Śr lip 20, 2011 6:38 am 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): So sie 02, 2008 9:12 pm
Posty: 1572
Lokalizacja: Polska
jawa napisał(a):
Witam,
Nie chce zakladac kolejnego tematu a jedynie moze ktos moglby uaktualnic troche w pewnych kwestiach ktore mnie nurtuja.
Otoz planuje zwiedzic nastepujace kraj: Slowacja, Slowenia, Wegry, Chorwacja, Bosnia i hercegowina, Czarnogora, Serbia, Albania, Kosowo, moze Macedonia i Bulgaria.

1. Oczywiscie Zielona Karta. Dla krajow ktore sa w UE nie trzeba nic specialnego, ale co w przypadku krajow spoza UE ? Czy mozna bez problemu zakupic na granicy i jesli tak to w jakiej cenie.

2. Waluta - jaka najlepiej posiadac i czy wymieniac w danym kraju na lokalna czy lepiej placic np Euro/ dolary itp ?

3. Jak zapatrywac sie na kwestie ewentualnych lapowek dla funkcjonariuszy panstwowych - czy juz sie tam ucywilizowalo i sie nie czepiaja ?

4. czegos unikac albo nie unikac ?

5. Noclegi - tutaj nastawiam sie na namiot i glownie jesli sie uda to na dziko - czy nie bedzie w tej kwestii problemow ?


ad1. do wszystkich krajów Bałkańskich (poza Kosowem) wystarczy zielona karta. Przed wyjazdem sprawdź czy masz wypisane na zielonej Karcie wszystkie państwa, które chcesz odwiedzić. Niektórzy ubezpieczyciele wydają czasem jeszcze na starych drukach gdzie np nie ma Serbii (PZU). Do Kosowa zakupisz na granicy - bodajże 15 Euro
ad2. W większości krajów Bałkańskich zapłacisz Euro lub kartą. jeśli jedziesz tranzytem przez jakiś kraj to nie warto wymieniać, ale jeśli na dłużej to lepiej wymienić, bo można płacić w Euro, ale przelicznik jest raczej mało korzystny.
ad3. Tu się nie wypowiem, poza jednym przypadkiem policja nas nie zatrzymywała, a w BiH policji z radarami było pełno
ad4. temat rzeka, przede wszystkim dobrze się bawić :mrgreen:
ad5. Raczej nie, kwestia znalezienia właściwego miejsca. Podobno w BiH mogą zdarzyć się jeszcze zaminowane tereny, ale tego nie sprawdzałem :). Myśmy się rozbili przy rzeczce obok knajpki na odludziu. W takich krajach jak: Slowacja, Slowenia, Wegry, Chorwacja z noclegiem na dziko może być gorzej, ale nie niemożliwe.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rumnia - Serbia - Czarno Góra - Bosnia i Hercegowina
PostNapisane: Śr lip 20, 2011 6:47 am 
Zadomowiony

Dołączył(a): N gru 20, 2009 7:15 pm
Posty: 78
Lokalizacja: Wrocław
jawa napisał(a):
... planuje zwiedzic nastepujace kraj: Slowacja, Slowenia, Wegry, Chorwacja, Bosnia i hercegowina, Czarnogora, Serbia, Albania, Kosowo, moze Macedonia i Bulgaria.


Ostatnio wróciłem z wycieczki po większości w/w przez ciebie Państw. Tu znajdziesz kilka fotek z tego wyjazdu:
http://www.advrider.pl/viewtopic.php?f=7&t=8891

Co do Twoich pytań to:

jawa napisał(a):
1. Oczywiscie Zielona Karta. Dla krajow ktore sa w UE nie trzeba nic specialnego, ale co w przypadku krajow spoza UE ? Czy mozna bez problemu zakupic na granicy i jesli tak to w jakiej cenie.

Zieloną kartę należy posiadać - sprawdzają często na granicy i tak w Serbii, Kosovie, Bułgarii i Albanii byłem poproszony o jej okazanie. Kartę wystawił mi ubezpieczyciel w Polskce - zupelnie bezkosztowo. Dlatego lepiej się o nią zatroszczyć przez wyjazdem niż liczyć na jej zakup na którymś z przejść granicznych w/w krajów.

jawa napisał(a):
2. Waluta - jaka najlepiej posiadac i czy wymieniac w danym kraju na lokalna czy lepiej placic np Euro/ dolary itp ?

Ja posiadałem głównie EUR - nie było problemu aby w Serbii, Kosovie i Albani dokonywać transakcji w EUR - trzeba tylko sprawdzać kurs po jakim przeliczają. Natomias jeśli masz katę bankomatową to w każdym z tych krajów możesz wypłacić z bankomatów w lokalnej walucie.

jawa napisał(a):
3. Jak zapatrywac sie na kwestie ewentualnych lapowek dla funkcjonariuszy panstwowych - czy juz sie tam ucywilizowalo i sie nie czepiaja ?

Ja nie miałem takiej konieczności. W BiH zatrzymała mnie Policja - słuszie za omijanie z prawej strony pojazdów na skrzyżowaniu oraz wyprzedzanie pojazdów w korku poprzez przekrocznie ciąłej linii - porzątkowo zarządano połaty w wysokości 150EUR - ostatecznie skończyło się na upomnieniu.

jawa napisał(a):
4. czegos unikac albo nie unikac ?

W Serbii mówili nam mafii w Kosovie. W Kosovie mafii w Albanii. Ogólnie ani tu ani tu nie udało się nam nikogo takiego spotkać. W czechach i na słowacji - unikać przekraczania dozwolonej prędności.

jawa napisał(a):
5. Noclegi - tutaj nastawiam sie na namiot i glownie jesli sie uda to na dziko - czy nie bedzie w tej kwestii problemow ?

Jeśli chodzi o noclegi to w Kosovie na dziko oraz NME na polu namiotowym. Jednak wydaje mi się, iż nie powinno być problemu z biwakowaniem na dziko.

Życzę udanej wyprawy

GB


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rumnia - Serbia - Czarno Góra - Bosnia i Hercegowina
PostNapisane: Cz lip 21, 2011 4:38 am 
prozaik forumowy

Dołączył(a): Śr kwi 28, 2010 7:19 pm
Posty: 316
Lokalizacja: UK
spozo napisał(a):
ad1. do wszystkich krajów Bałkańskich (poza Kosowem) wystarczy zielona karta. Przed wyjazdem sprawdź czy masz wypisane na zielonej Karcie wszystkie państwa, które chcesz odwiedzić. Niektórzy ubezpieczyciele wydają czasem jeszcze na starych drukach gdzie np nie ma Serbii (PZU). Do Kosowa zakupisz na granicy - bodajże 15 Euro


No i tu mam problem bo sprzet na angielskich tablicach.. W Polsce mi ubezpieczenia nei sprzedadza (juz pytalem) a w UK barany nie wiedza juz co to zielona karta. Obdzwonilem z 5 ubezpieczalni i kazdy mowi ze na Unie mam ubezpieczenie a poza unia mam sobie kupic na granicy i ze w Unii wystarczy mi ze wezme wszystkie papiery ubezpieczeniowe.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 2 z 2   [ Posty: 22 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL