Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:01 pm


Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 2   [ Posty: 29 ]
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jak się jeździ po Albani?
PostNapisane: Pn cze 08, 2009 4:46 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pt cze 20, 2008 2:36 pm
Posty: 512
Lokalizacja: Częstochowa
Witam! Proszę albanofili o rady. Co jeść, gdzie spać, czego nie robić? Z czego na pewno będą kłopoty. Jakie drogi wybrać (plecak i niekostka). Wyjazd i powrót szybko - prawie weekendowo!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 08, 2009 10:28 pm 
Aktywny

Dołączył(a): Cz sty 08, 2009 11:42 pm
Posty: 140
Lokalizacja: K-Koźle
Albania weekendowo :roll: wolne żarty tego kraju nie da się zwiedzić na szybko a to z prozaicznej przyczyny - nigdzie szybko nie dojedziesz :lol:

[ img ]

... to taki przykład wyglądu nadbrzeżnej drogi pomiędzy Saranda a Durres.
Jeśli chcesz zobaczyć relację z naszego wyjazdu to masz link

http://www.advrider.pl/viewtopic.php?t=2069


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 08, 2009 11:09 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): So mar 07, 2009 8:34 pm
Posty: 1089
Fredi napisał(a):
Albania weekendowo :roll: wolne żarty tego kraju nie da się zwiedzić na szybko a to z prozaicznej przyczyny - nigdzie szybko nie dojedziesz :lol:

Nie znasz się :lol:, uzgodnij może stanowisko z forumowiczem, który w innym wątku napisał mi
MlodyGS napisał(a):
a do Albani to i sportem poleciec mozna, na trasie ze Skoder do Tirany w 2007 było 11 dziur !!!

Widać można weekendowo, mogli przez dwa lata te dziury już załatać 8). choć sam skłaniam się ku Twojej wersji


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 09, 2009 6:10 am 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pt cze 20, 2008 2:36 pm
Posty: 512
Lokalizacja: Częstochowa
Dzięki Fredi za link, ale to własnie wasza relacja z Albani mnie "włączyła"
Zwiedzanie będzie tylko z okna kasku. Tym razem liczy się tylko ordynarna jazda do przodu. Korzystając z waszych doświadczeń - gdzie spaliścienie (chodzi nie o konkretne miejsca, ale filozofię spania) , czy na moto trzeba siedzieć by go nie ukradli, nastawienie ludności miejscowej do bikera, policja, dostępność wachy, czym płcić, skąd wziąć ichniejsze pieniądze. Wcześniej tym sobie głowy nie zawracałem, bo po pierwsze pomysł jest nowiutki, po drugie jest to kraj w europie. Jednak po wejściu na stronę jakiegoś tam departamentu US który troszczy się o swoich obywateli, przeraziłem się. Opis Albani jak z"Ucieczki z Nowego Yorku"
W ogóle to nie wiem czy zdążę dojechać do Albani. Wyjazd jutro powrót poniedziałek i jeszcze chcę wypocząć i wyspać się. Pozdro!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 09, 2009 9:03 am 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): So mar 07, 2009 8:34 pm
Posty: 1089
Fredi, przyłączam się to tego pytania. Jeśli wysyłałbyś odpowiedź na PW to przekopiuj ją również dla mnie


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 09, 2009 11:59 am 
poeta forumowy

Dołączył(a): Śr sty 30, 2008 7:59 pm
Posty: 222
Lokalizacja: wawa
dajcie odpowiedz tutaj a nie na PW też chętnie poczytam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 09, 2009 12:21 pm 
Aktywny

Dołączył(a): Cz sty 08, 2009 11:42 pm
Posty: 140
Lokalizacja: K-Koźle
A zatem po kolei :)

1.spanko - polecam szukanie kwater prywatnych - wypatruj napisu " me qera - do wynajęcia, dhome-pokój, me qera dhome- pokój do wynajęcia".Uważam, iż należy zachować daleko idącą ostrożność na wybrzeżu zwłaszcza w południowej części kraju okolice Saranda. Spaliśmy w motelu który miał parking nie ogrodzony i w nocy o 3 nad ranem ( czas złodziei ) obudził mnie alarm mojej GS. Nie muszę wspominać, iż nocy nie przespałem a rano uciekliśmy z tego miejsca pomimo zapewnień gospodarzy, iż motory są bezpieczne a to biegające psy włączyły alarm :shock: Od tamtej pory tylko i wyłącznie szukaliśmy kwater prywatnych i nic się więcej nie działo. Ogólnie mam wrażenie, iż motele i pensjonaty prowadzą osoby związane z pół światem przestępczym.

2. myślę, iż w Albanii jest w miarę bezpiecznie ale drogie rzeczy przykuwają wzrok. W górach na pewno jest bezpieczniej niż na wybrzeżu. Ludność jest życzliwa ale jak wiadomo cwaniaczków nigdzie nie brakuje. Albańczycy w większości są muzułmanami ( 70 procent ) a dla nich gość ma takie samo prawo ochrony jak domownik. Druga religia jest prawosławie (20 procent ) U wszystkich rodzin gdzie spaliśmy byliśmy traktowani bardzo życzliwie.

3. Policja ubiera się jak Sylwek w "Cobra " czarne okulary ala mucha to podstawa. Często stoją pieszo na obrzeżach miast albo poruszają się prywatnymi samochodami. Podczas całego wyjazdu widzieliśmy tylko dwa radiowozy. Wiadomo w Tiranie będzie inaczej ale góry i trudno dostępne tereny nadbrzeżne to inny świat. Nigdy nas nie zatrzymywali do kontroli.

4. W terenach górskich należy chwytać każdą okazje na zalanie paliwa, stacje benzynowe często w ogóle nie przypominają tego co my znamy pod ta nazwą

[ img ]

Na wybrzeżu i w pobliżu dużych miast stacji jest dużo.

5.Płaci się miejscową walutą którą wymienia się dla bezpieczeństwa w banku ( euro na leki). Za noclegi można płacić euro jest chętnie przyjmowane. Bankomaty na prowincji to rzadkość.

6.Albania dzieli się na obszary rozwinięte i zurbanizowane - wybrzeże, Tirana oraz przeważający teren górzysty gdzie na szczęście dzika cywilizacja zachodnia jeszcze nie wtargnęła. Ci którzy chcą zobaczyć piękne góry, bunkry na zboczach gór i wybrzeżu morskim powinni jak najszybciej pojechać do Albanii bo już za chwile nie będzie tej tajemniczości ostatniego dzikiego miejsca w europie.

7. Co do posta Akcenta to droga łącząca Szkodra z Tiraną faktycznie jest dobra i szybka niemal jak autostrada, ale już poniżej Durres zaczyna się prawdziwy klimat Albańskich dróg. Choć muszę przyznać, że i to wkrótce się zmieni bo tempo budowy dróg jakie widzieliśmy było imponujące. A gdy powstanie nowa piękna szeroka droga łącząca Tiranę z Saranda zacznie się horror zalewu TIRów .


Pozdrawiam i życzę miłego wypoczynku w Albanii !


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 09, 2009 1:38 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pt cze 20, 2008 2:36 pm
Posty: 512
Lokalizacja: Częstochowa
Dziękuje! Dziękuję! Bardzo cenne wiadomości!
Jeżeli można dalej pytać - będę prawdopodobnie wjeżdzał od strony Macedoni. Czy na granicach są już są jakieś zasadzki, Czy kwatery są powszechne przy drogch, czy tylko w rejonach turystycznych. Czy poza głównymi drogami łączącymi mniejsze miejscowości są szutry - twarde ostre kamienie, czy piaszczyste, kopny piach, koleiny (moto obciążone, nie bardzo odważny pasażer , opony takie sobie), Skąd dokładniejsze mapy (mam topogr. ale w praktyce to się do niczego nie nadaje) i czy oznaczone na mapie drogi w kolorze czerwony oznaczają asfalty na całej długości, czego można sie spodziewac po drogach żółtych - myslę o skali - na jednym arkuszu pół Europy"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 09, 2009 4:40 pm 
Aktywny

Dołączył(a): Cz sty 08, 2009 11:42 pm
Posty: 140
Lokalizacja: K-Koźle
Zasadzki na granicy :roll: Nic takiego nie ma miejsca :!: My wjeżdżaliśmy przez przejście Sv. Naum przy Jeziorze Ohrydzkim . Faktem jest, że Macedończycy i Albańczycy się nie lubią

[ img ]

:lol: :lol: ale z tego co widziałem to turystów lubią i są chętni do pomocy - mam na myśli pograniczników. Przy wjeździe płaci się opłatę 1 albo 3 euro dokładnie już nie pamiętam. Teoretycznie za każdy dzień pobytu powinno się zapłacić 1 euro ale my dopłaciliśmy tylko po 1 euro, a byliśmy prawie 10 dni. W Macedoni spaliśmy nad jeziorem Ohryd natomiast na trasie Pogradec- Permet za miejscowością Ersekne w Leskovik - przy głównej drodze- jest sprawdzony ośrodek Taverna Peshku N 40*12.882 E 020*38.818. Jest to łowisko pstrąga prowadzone przez Greków. Śpi się w domkach z klimatyzacją, ceny znośne coś ok.10-15 euro za osobę. Według mnie jest to jedna z najpiękniejszych tras w Albanii, super asfalcik, piękne widoki praktycznie zerowy ruch. Ta część Albanii jest słabo rozwinięta turystycznie i w tym tkwi jej urok. Wybrzeże w okolicach Sarande to porażka, koszmarne dzikie budownictwo na wzór naszych falowców porażka. Najpiękniejsze plaże są w okolicach Borsh i Qeparo. Podaję namiary na sprawdzony nocleg w tych okolicach N 40*03.263 E 019*48.851 jest to prywatny domek 200 metrów do morza

[ img ]

[ img ]

Ja miałem mapę wydawnictwa Freytag & Berndt w skali 1:400 000 i jest to b.dobra mapa. Jednak żadna mapa nie oddaje rzeczywistego stanu dróg. Generalnie odradzam Ci zjazdy z żółtych tras bo mogą Cie spotkać niespodzianki. Napisz mi którędy chcesz jechać a ja postaram się odpisać zgodnie z moja wiedzą co Cię spotka. W Albanii wszystkie boczne drogi to szutry o różnym stanie nawierzchni. Pamiętaj, że w górach podstawowym środkiem transportu jest :


[ img ]


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 09, 2009 5:18 pm 
Aktywny

Dołączył(a): Cz sty 08, 2009 11:42 pm
Posty: 140
Lokalizacja: K-Koźle
Jeśli będziesz miał kłopot z znalezieniem noclegu to pytaj w sklepach : Ku mund te marr me qera dhome / ku mund te marr me cera wome / Gdzie wynajmę pokój ? A jeśli chcesz być grzeczny to powiesz miredita / mierdita/ dzień dobry lub dobry wieczór - mirembrema / mierbrama /


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 09, 2009 7:39 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pt cze 20, 2008 2:36 pm
Posty: 512
Lokalizacja: Częstochowa
Fredi Wielkie Dzięki wysłałem na PRIV


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 12, 2009 8:08 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pt cze 20, 2008 2:36 pm
Posty: 512
Lokalizacja: Częstochowa
Witam! Bawie sie wlasnie swietnie w srodku Albani. Bylem juz w stacji paliw ze zdjecia. Jutro na wybrzeze. Stosuje sie do rad ale moto zostawiam na ulicy,zobaczymy rano czy albania jest bezpieczna. Pozdro!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So cze 13, 2009 11:49 pm 
Aktywny

Dołączył(a): Cz sty 08, 2009 11:42 pm
Posty: 140
Lokalizacja: K-Koźle
Witaj KGT ! cieszę się niezmiernie, że podoba Ci się Albania. Będąc na wybrzeżu koniecznie wstąp do Butrinti naprawdę warto ! Mam nadzieję, że rano moto będzie na miejscu i będziesz mógł kontynuować wyprawę. Pozdrawiam Fredi ! P.s. nie jest wykluczone, że i ja w tym roku ponownie odwiedzę Albanię a właściwie to Góry Przeklęte, ale o tym niebawem 8)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 16, 2009 11:23 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pt cze 20, 2008 2:36 pm
Posty: 512
Lokalizacja: Częstochowa
Po Albani jeździło się świetnie, ale z motorka wyleczyłem się na jakiś czas (tydzień?). Teraz pora na przemyślenia.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 17, 2009 7:06 am 
bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pn cze 04, 2007 2:44 pm
Posty: 493
Lokalizacja: Kraków
Jak to sie wyleczyłeś? Dupsko boli od kanapy? :)
Opowiadaj opowiadaj, bede tam za kilka tygodni


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 2   [ Posty: 29 ]
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL