Teraz jest Pt kwi 19, 2024 7:24 pm


Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 8 ]
Autor Wiadomość
 Tytuł: Białoruś
PostNapisane: N mar 01, 2009 7:38 pm 
Aktywny

Dołączył(a): Pn sie 04, 2008 11:02 am
Posty: 109
Lokalizacja: Warszawa
Witajcie!

W tym roku chciałbym wybrać sie na Białoruś. Chciałem zapytać jakie dokumenty są potrzebne do przejazdu przez granicę, jakie są wymagania służb celnych? Czas podróży ok. 2 tygodni.

Wiem że potrzeba
- wizę (jednokrotną, do 30 dni)
- zdjęcia
- paszport
- ubezpieczenie zdrowotne Europa na ilośc dni na które wybieram się
- zielona karta
- OC?
- przegląd motocykla
- coś jeszcze?

Co to jest ta strachowka?

Może jakieś podpowiedzi, informacje, porady.

Byłbym bardzo wdzieczny za wszelkie odpowiedzi.

Łukasz.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 01, 2009 7:57 pm 
bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pn sty 19, 2009 11:18 pm
Posty: 478
Lokalizacja: Wrocław
Strachowka to ubezpieczenie OC na Rosję, którą nabywa się u dilerów na granicy. Choc była ostatnio na forum gadka, że ponoc działa już tam zielona karta. Nie badałem.
Strachowka nie ma nic wspólnego z Białorusią. Chyba.. ;)
Tu odnośnie Białorusi fajne info: http://www.przezswiat.pl/kraj,21,Bialorus
Sam się wybieram na kilka dni do Białorusi pod koniec czerwca, ale akurat samochodem, z rodzicami ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 02, 2009 1:47 pm 
Aktywny

Dołączył(a): Pn sie 04, 2008 11:02 am
Posty: 109
Lokalizacja: Warszawa
To już jedno pytanie odpada ;) Dzieki Michał.

Jeszcze jedno pytanie: jak z płatnosciami? Mam kartę bankomatową (debetową chyba też się ją nazywa) z firmy PKO SA - z żubrem (Maestro). Będzie działać ona tam czy nie? Czy musze cos w banku pozałatwiać by działała i mozna było płacić w ichże walucie oraz dolarach? A moze najlepiej mieć gotówkę w kieszeni (i oczywiscie w skrytkach pochowaną ;) )


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 02, 2009 3:01 pm 
Początkujący

Dołączył(a): So wrz 13, 2008 2:43 pm
Posty: 24
Lokalizacja: Lubuskie
Doświadczenia moje pochodzą z Ukrainy: mianowicie z płacenie karta możesz mieć problem ponieważ na małych stacjach benzynowych po prostu się nie da a takich jest najwięcej tak samo z sklepami. Ja polecam obliczyć mniej więcej ile kasy potrzeba Ci i po prostu wymienić na ich walutę na granicy. Oczywiście podzielić ją sobie ,a w portfelu mieć tylko nie dużą sumę i jakieś drobne w przypadku problemów z policją. A kartę traktować jako jakieś tam zabezpieczenie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 02, 2009 3:26 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Cz sty 11, 2007 11:19 am
Posty: 3848
Lokalizacja: Zalesie Górne
tryb wydawania wiz: http://www.belembassy.org/poland/pol/in ... ul&f=visas

wniosek wizowy: http://www.belembassy.org/poland/pol/co ... a-form.pdf

Jako cel podrózy wpisujemy turytyczny, miejsce docelowe można podać hotel.

Nie polecam, jak kolega proponuje wyżej, kupowania walut bezpośrednio na granicy bo kursy są zbójeckie (w przypadku Ukrainy na granicy było to tylko ok. 75% tego co dostałbym np w Rawie Ruskiej, za 100 zł - 380 hrywien zamiast normalnie 500). Lepiej wymienić albo u nas albo w pierwszym większym mieście. trzeba znać mniej więcej kurs ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 02, 2009 5:35 pm 
bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pn sty 19, 2009 11:18 pm
Posty: 478
Lokalizacja: Wrocław
Ogólnie ad. krajów na wschód od pl, to polecam wymieniac pewną ilośc na granicy, żeby miec cokolwiek, a docelową ilośc w banku w większej miejscowości (tam już raczej przy użyciu euro lub dolców).
Trzeba pamiętac, że Ukraina i Białoruś to jednak dosyc różne bajki.
Co do kart: najpierw upewnic się w swoim banku, że będzie działac i na jakich warunkach. Nastawic się tylko na większe miejscowości.
Sytuacja na wschodzie jest wbrew pozorom bardzo dynamiczna i w omawianych kwestiach jest tam mimo wszystko spory postęp.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 02, 2009 5:52 pm 
Początkujący

Dołączył(a): So wrz 13, 2008 2:43 pm
Posty: 24
Lokalizacja: Lubuskie
mario33 napisał(a):
Nie polecam, jak kolega proponuje wyżej, kupowania walut bezpośrednio na granicy bo kursy są zbójeckie (w przypadku Ukrainy na granicy było to tylko ok. 75% tego co dostałbym np w Rawie Ruskiej, za 100 zł - 380 hrywien zamiast normalnie 500). Lepiej wymienić albo u nas albo w pierwszym większym mieście. trzeba znać mniej więcej kurs ;)


A ja sie nie zgodzę ponieważ w moim przypadku było to najkorzystniejsze.. Z resztą proszę strona z aktualnymi kursami http://www.bankier.pl/inwestowanie/noto ... rency.html
możesz sprawdzić przed samym wyjazdem i będziesz wiedział czy dany kantor ma dużą marżę. Warto na pewno sprawdzić kilka kantorów.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 02, 2009 5:53 pm 
Początkujący

Dołączył(a): So wrz 13, 2008 2:43 pm
Posty: 24
Lokalizacja: Lubuskie
mario33 napisał(a):
Nie polecam, jak kolega proponuje wyżej, kupowania walut bezpośrednio na granicy bo kursy są zbójeckie (w przypadku Ukrainy na granicy było to tylko ok. 75% tego co dostałbym np w Rawie Ruskiej, za 100 zł - 380 hrywien zamiast normalnie 500). Lepiej wymienić albo u nas albo w pierwszym większym mieście. trzeba znać mniej więcej kurs ;)


A ja sie nie zgodzę ponieważ w moim przypadku było to najkorzystniejsze.. Z resztą proszę strona z aktualnymi kursami http://www.bankier.pl/inwestowanie/noto ... rency.html
możesz sprawdzić przed samym wyjazdem i będziesz wiedział czy dany kantor ma dużą marżę. Warto na pewno sprawdzić kilka kantorów.

A poza tym to może Ci się również przydać przy planowaniu wydatków
http://abc.onet.pl/3620,kontent.html


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 8 ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL