Teraz jest Wt mar 19, 2024 8:12 am


Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 2   [ Posty: 20 ]
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rumunia - parę pytań
PostNapisane: N paź 29, 2017 3:22 pm 
Zadomowiony

Dołączył(a): N cze 28, 2015 8:13 am
Posty: 57
Lokalizacja: Bolesławiec
Razem kolegą planujemy w lipcu/sierpniu ruszyć na Rumunię. Jedziemy autem z przyczepką na miejsce. Na niej będzie TT600 i DR350. Myślimy o wyjeździe na 7-10 dni. Jako, że nigdy w Rumunii nie byłem to pytam :

1. Czy lepsza opcja to
a) zostawienie auta na parkingu strzeżonym i jazda z noclegami w namiocie na dziko w terenie
b) nocleg w jakimś hostelu i latanie każdego dnia na lekko
2. Jak dużo jest stacji benzynowych, parkingów strzeżonych, na których będziemy mogli zostawić auto i przyczepkę ?
3. W jakie okolice warto się wybrać ? Interesują nas trasy łatwo-umiarkowane. Jak najmniej asfaltu. Jedziemy na MT21. Będę wdzięczny za jakieś trasy gpx :)
4. Co koniecznie zabrać ? Na co się nastawiać ? Jakiekolwiek inne cenne info na temat Rumunii.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rumunia - parę pytań
PostNapisane: Pn paź 30, 2017 9:41 pm 
Zadomowiony

Dołączył(a): Pn maja 04, 2015 9:46 pm
Posty: 85
Byłem tylko raz w Rumunii, w górach Maramuresz. Moim zdaniem na 7 dni jest gdzie pojeździć offem. :)
Na początek możecie się zahaczyć na fajnym kampingu prowadzonym przez Holendra:
https://www.facebook.com/scoffroadventure.srl?fref=ts

Myśmy tam siedzieli cały czas i było naprawdę sporo jeżdżenia w około.

Było mega! Polecam.
Trasy różne, od łatwych po przegwizdanych. :)
Trakiem niech cię poratuje ktoś inny, albo poszperaj w necie. Jest tego trochę.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rumunia - parę pytań
PostNapisane: Cz lis 02, 2017 1:55 pm 
Zadomowiony

Dołączył(a): N cze 28, 2015 8:13 am
Posty: 57
Lokalizacja: Bolesławiec
tyran,

Dzięki ! Rozważę tą opcję. Daleko jest stamtąd do najbliższego miasta ? Nie ma ryzyka kradieży z pod tej miejscówki ? Boję się trochę o dojazd, bo będę jechał stosunkowo niskim autem (VW Bora), któremu już kiedyś rozwaliłem miskę olejową :)

Proszę o wskazówki od innych użytkowników ! Nie wierzę, że nikt w Rumunii nie latał :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rumunia - parę pytań
PostNapisane: Cz lis 02, 2017 2:48 pm 
poeta forumowy

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2015 4:43 am
Posty: 297
Ryzyko kradzieży zawsze jest obecne. jakiś czas temu chłopakom z campingu 2 Afryki rąbnęli. Jedna się znalazła a po drugiej słuch zaginął tak że lepiej uważać.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rumunia - parę pytań
PostNapisane: Cz lis 02, 2017 9:13 pm 
Zadomowiony

Dołączył(a): N cze 28, 2015 8:13 am
Posty: 57
Lokalizacja: Bolesławiec
Słyszałem o tym. To rąbnęli z tej miejscówki polecanej wyżej ? Chyba warto rozważyć parking strzeżony - są tam takie w mniejszych miejscowościach ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rumunia - parę pytań
PostNapisane: Pt lis 03, 2017 9:30 am 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr sty 24, 2007 9:11 am
Posty: 1497
Lokalizacja: z krzaczorów
Witaj

Nie do końca odpowiem na twoje pytania.
Nasz ekipa lata na lekko i auto+przyczepa w Rumuni zawsze zostaje w miejscówce gdzie śpimy. Nie wiem jakie masz doświadczenie w jeździe po górach ale jeżeli niewielkie to na pierwszy raz może być dobre rozwiązanie bo:
- masz pewny parking dla holownika
- nie wozisz żadnych zbędnych betów
- kręcąc mniejsze kółka masz czas na naukę i lepsze poznanie okolicy
- w razie "W" możesz mieć wsparcie od prowadzących nocleg
- nie tracisz czasu na szukanie coraz to nowych miejcówek do spania.

Zaletą trasy "objazdowej" jest możliwość wstępnego poznania większego obszaru i rozeznania się w realiach. W offie jednak z większą ilością betów nie poszalejecie. Sugeruje spać po kwaterach/pensjonatach/hotelach - drożej, ale można się umyć po ludzku po całym dniu tyrki i co najmniej 5-7 kg betów do wiezienia mniej. Przy niepewnej pogodzie można też zwykle przesuszyć bambetle. In minus: odpada tzw "romantyka".

Co do noclegów to w okolicach "turystycznych" jest sporo opcji o dość zróżnicowanym standardzie i cenach (przyjmij że będą podobne do polskich)
Z paliwem gorzej niż np. na Ukrainie. Stacje raczej przy głównych drogach i w większych miejscowościach. Tankuj gdzie się da i zawsze do pełna. Ceny podobne jak u nas.
Na temat parkingów strzeżonych nic nie wiem bo nie korzystałem.
Większość "białych" dróg z OSM Romania jest spokojnie przejezdnych.
Jeśli nie jedzie bez nastawienia na ostre rycje a zacznie być bardzo trudno sugeruje podejść nawet i kilometr do przodu i jak będzie ponad wsze możliwości zawrócić nawet jak cel będzie tuż tuż. Może się zdarzyć bowiem, że po następnych paruset metrach we dwu już nie będziecie w stanie wrócić a do przodu nie da się jechać. Dotyczy to też jazdy po czyimś śladzie. Ktoś kto go udostępnił mógł mieć lepszy motocykl/umiejętności, mógł jechać w drugą stronę (zdarzyło nam się raz tak pojechać), względnie jaką masz pewność że nie szedł pieszo.

Co koniecznie zabrać? Podstawowe narzędzia i części, zestaw do demontażu i naprawy dętek (chyba że na mouseach/tublisach). Jakieś kalorie i picie bo wysoko w górach z płynącą wodą, powyżej linii lasu, bywa ciężko. Jak pojedziecie nastawieni na nocowanie objazdowe w hotelach/pensjonatach to warto mieć ze sobą jednak lekkie (małe) śpiwory i folie malarską żeby się nią okryć jak was jednak noc zastanie w górach. GPS, mapy papierowe też się przydają.

Bawcie się dobrze
rr


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rumunia - parę pytań
PostNapisane: Śr lis 08, 2017 12:35 pm 
Zadomowiony

Dołączył(a): Pn maja 04, 2015 9:46 pm
Posty: 85
glina napisał(a):
tyran,

Dzięki ! Rozważę tą opcję. Daleko jest stamtąd do najbliższego miasta ? Nie ma ryzyka kradieży z pod tej miejscówki ? Boję się trochę o dojazd, bo będę jechał stosunkowo niskim autem (VW Bora), któremu już kiedyś rozwaliłem miskę olejową :)

Proszę o wskazówki od innych użytkowników ! Nie wierzę, że nikt w Rumunii nie latał :)


Kamping jest przy Borsie. Ok. 2km. od głównej drogi. W miasteczku są dwie stacje benzynowe, sklepy, warsztaty, bankomaty, restauracje etc.

Bora sobie poradzi z podjazdem. Właściciel kampingu jest pomocny. W razie sytuacji kryzysowej na pewno pomoże. Nam nic nie zginęło, a całymi dniami szpej był pozostawiany sam sobie.

Pobyt w jednym miejscu ma dużo plusów. Przede wszystkim można się skupić na jeździe i robić to na lekko. Góry Maramuresz są piękne i można jeździć wszędzie gdzie oczy poniosą. Jeszcze raz polecam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rumunia - parę pytań
PostNapisane: Wt lis 14, 2017 5:08 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N maja 09, 2010 7:51 am
Posty: 563
Lokalizacja: Chorzów
glina, możesz napisać lub zadzwonić do Sowizdrzała, który bywa tam do 7x w roku.
Pojedziecie, objedziecie wspólnie kilka tras, wymienicie ślady GPS i będzie git. On ma EXC 300,
ale wcale nie stroni od lekkich widokowych wycieczek (zobacz np. ,,enduro sapanta jesienią'' na FB).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rumunia - parę pytań
PostNapisane: Pn kwi 23, 2018 10:53 am 
Aktywny

Dołączył(a): Śr lis 18, 2009 1:45 pm
Posty: 179
Lokalizacja: Wa-wa
Hej,

na koniec maja lecimy na 3x 625 sxc do Rumunii. Pytanie:
1. jaki rejon najlepszy na taki średni off - nie drogami, ale też nie korytami rzek :)
Poczytałem o okolicach Borsy, ale tam jest park narodowy, więc chyba nie bardzo.
Był bym wdzięczny za tracki (kilka już tu znalazłem, ale jak by ktoś miał sprawdzone...)

2. Macie jakąś sprawdzoną miejscówkę gdzie można było by zrobić bazę wypadową - oczywiście zależna od okolicy pkt. 1

pozdr


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rumunia - parę pytań
PostNapisane: Wt kwi 24, 2018 6:52 am 
Zadomowiony

Dołączył(a): N cze 28, 2015 8:13 am
Posty: 57
Lokalizacja: Bolesławiec
mystek napisał(a):
Hej,

na koniec maja lecimy na 3x 625 sxc do Rumunii. Pytanie:
1. jaki rejon najlepszy na taki średni off - nie drogami, ale też nie korytami rzek :)
Poczytałem o okolicach Borsy, ale tam jest park narodowy, więc chyba nie bardzo.
Był bym wdzięczny za tracki (kilka już tu znalazłem, ale jak by ktoś miał sprawdzone...)

2. Macie jakąś sprawdzoną miejscówkę gdzie można było by zrobić bazę wypadową - oczywiście zależna od okolicy pkt. 1

pozdr


Hej, my z kumplem jedziemy ostatecznie w góry Apuseni. Tam również jest Park Narodowy (na granicy którego mamy nocleg). Jednak ... dowiadywałem się w okolicznym klubie 4x4 jak to jest z legalnością i poinformowali, że praktycznie wszędzie można wjechać, bo nie ma żadnych znaków o ograniczeniach w ruchu pojazdów.

Mam jeszcze parę pytań :
1) Czy jadąc nie swoim autem muszę mieć jakieś pisemne upoważnienie ? Jeśli tak, to jakie ?
2) Jadę przez Słowację, Węgry - jakie dodatkowe opłaty, ograniczenia mnie obowiązują ? Jedziemy autem z przyczepką, a na niej 2 motocykle.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rumunia - parę pytań
PostNapisane: Wt kwi 24, 2018 2:00 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr sty 24, 2007 9:11 am
Posty: 1497
Lokalizacja: z krzaczorów
Witam

Byłbym z PN Apuseni raczej ostrożny. W 2012 w majówkę wbiliśmy się weń trochę nieświadomie tak, że wyjechaliśmy z lasu przy jakimś schronisku z niego na miejscówkę pełną spragnionych wiosny i grilowanej kiełbasy turystów gdzie trafił nas strażnik. Jak mówił to (5 osób) kosztuje 1000€. Na szczęście w ten był podcięty już konkretnie i po niewyraźnym opier..lu dał spokój. Gdzieś tu była relacja kolegi....

Bawcie się dobrze
rr


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rumunia - parę pytań
PostNapisane: Wt kwi 24, 2018 7:09 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Śr gru 05, 2007 8:09 am
Posty: 910
Lokalizacja: Biecz
Jak k....a można nawet myśleć o jeździe po parku ?
Miejscowi mają układy i robią co chcą i przede wszystkim są u siebie, ale to wpływowi miejscowi. Ty jesteś gościem i żeby móc tam jeszcze jeździć, nie po parku musisz szanować zasady. Wsiądź u nas na motor i jedź do parku.
Obecnie kara to 500 euro a jeśli udowodnią że zniszczyłeś to kwota idzie w tysiące euri i rekwirują sprzęt .
Tam jest tyle jazdy z dala od parków i rezerwatów że można się zajechać.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rumunia - parę pytań
PostNapisane: Wt kwi 24, 2018 7:27 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr sty 24, 2007 9:11 am
Posty: 1497
Lokalizacja: z krzaczorów
Wieczór

Się w zupełności zgadzam Adam. Zjechalismy błędnie na jakiejś wycince na skraju Parku i konsekwentnie ciagnelismy w dół... A tam jak pisalem. W kolejnych dniach juz się pilnowalismy.

Pozdr
rr


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rumunia - parę pytań
PostNapisane: Śr kwi 25, 2018 3:43 pm 
Zadomowiony

Dołączył(a): N cze 28, 2015 8:13 am
Posty: 57
Lokalizacja: Bolesławiec
Żeby nie było - mam na myśli jazdę po szlaku, a nie rycie terenu na przełaj między drzewami.

rrolek, jechaliście drogą gruntową, czy jak ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rumunia - parę pytań
PostNapisane: Śr kwi 25, 2018 4:45 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Cz lip 24, 2008 3:38 pm
Posty: 513
Lokalizacja: Kraków
W parku to przysługuje mandat nawet jeśli jeździsz po asfalcie drogą wyłączoną z ruchu.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 2   [ Posty: 20 ]
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL