Teraz jest Cz mar 28, 2024 7:43 pm


Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 2   [ Posty: 25 ]
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: AJP pr4 240 enduro romania
PostNapisane: N cze 14, 2015 9:21 pm 
Zadomowiony

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 11:13 am
Posty: 90
Lokalizacja: Milicz
Tydzień temu mialem okazje przetestować na wypadzie do Romani jeden z modeli motocykla firmy do niedawna goszczącego na polskim rymku, a mianowicie portugalskiej AJP. Sprzet jaki miałem przyjemność dosiadać to enduro 240 w wersji pr4.
Przyznam szczerze, że myś o stromych górskich podjazdach w zestawieniu z 20 końmi jakimi dysponuje motek AJP nie budziła mojego entuzjazmu, ale postanowiłem nie nastawiać się negatywnie, brać co dają i wycisnąć z silnika ile się da.
Początki były różne ale po wjeżdżeniu się w sprzęt zadziwił i jest to nie tylko moje zdanie. Inni uczestnicy tego wyjazdu z niedowierzaniem przecierali oczy widząc jak 240stka żwawo pokonuje kolejne coraz bardziej wymagajace podjazdy.
Do rzeczy...motocykl ma bardzo krótkie przełożenia skrzyni biegów, czasami można to wykorzystać do bardziej trialowych niż enduro ewolucji, co jest dużym plusem. Zawieszenie ma pełną regulację, więc można je przygotować pod każdy rodzaj terenu. Nie jest super lekki ale 115 kg z pełnym bakiem nie jest złym wynikiem, a w ciżkim terenie spokojnie można było go ogarnąć. Po prawie calym dniu pałowania w górach spalanie tego motocykla kręciło się w granicach 4-5 l na setkę. Przy zbiorniku o pojemności 7 l spokojnie można było zapuszczać się na całodniowe wypady w ciężki teren.
Podsumowując, AJP 240 enduro pr4 to bardzo fajny motocykl zarówno dla początkujących, jak i tych, co już trochę latają w terenie. Prosta budowa silnika i serwis sprawią, że prawie każdy, kto miał trochę do czynienia z mechaniką ogarnie go sam bez problemu. Więcej danych znajdziecie tu http://www.ajp-moto.pl
[ img ]
[ img ]


Ostatnio edytowano Pn cze 15, 2015 7:15 pm przez kulii, łącznie edytowano 4 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AJP pr4 240 enduro romania
PostNapisane: Pn cze 15, 2015 8:56 am 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Pt lis 16, 2007 7:39 am
Posty: 2575
Lokalizacja: ZKA
A jak to sobie radzi na czarnym z takimi krótkimi przełożeniami? Jaka V przelotowa?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AJP pr4 240 enduro romania
PostNapisane: Pn cze 15, 2015 9:03 am 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Wt lut 23, 2010 3:07 pm
Posty: 718
Lokalizacja: Okolice KRK
Ja tylko potwierdzę, że po tym wyjeździe (na którym byłem niejako "pilotem z orbisu") całkowicie zmieniłem zdanie na temat AJP.
Robiło wszystkie podjazdy, a i niewiele odstawało prędkością przelotową w terenie od LC4 jak jechaliśmy "troszkę szybciej" do góry ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 15, 2015 5:14 pm 
Aktywny

Dołączył(a): N lut 24, 2013 11:05 pm
Posty: 159
Lokalizacja: Złotoryja
A jakie są interwały serwisowe?

wytapatalkowano


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AJP pr4 240 enduro romania
PostNapisane: Pn cze 15, 2015 5:23 pm 
Zadomowiony

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 11:13 am
Posty: 90
Lokalizacja: Milicz
co do przelotowych to szału nie ma 70 km powinien wytrzymać max to 110 km.a przeglądy serwisowe olej 20w 50 1,1 l .co 1500km.filtr oleju się myje jest siatkowy.zawory są dwa regulowane na śrubkach.gażnik z pompką mechaniczną.filtr powietrza gąbkowy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AJP pr4 240 enduro romania
PostNapisane: Pn cze 15, 2015 6:05 pm 
poeta forumowy

Dołączył(a): Wt gru 21, 2010 8:24 pm
Posty: 280
Lokalizacja: Międzychód
Miałem okazję przetestować PR5, topowy model na tą chwile, moje odczucia były bardzo pozytywne, zwłaszcza po wymontowaniu db killera z seryjnego wydechu, sprzęt po prostu ożył, jak dla mnie super charakterystyka silnika, średni zakres obrotów jest dla niego najoptymalniejszy, można spokojnie wyrwać sprzęta na gume z drugiego biegu, zawieszenie bez zastrzeżeń, była to testówka z przebiegiem 600km i było widać, że nikt jej nie żałował, szapoba jeśli chodzi o tylni wahacz, jest chyba zwymiarowany pod 450'tke, a oś tylnego koła dość cienka, lipny wg. mnie wlew paliwa, ponoć w nowym modelu będzie poprawione, silnik pracował płynnie i cicho, brak problemu z rozruchem etc. Dobra pozycja za kierwonicą, zawieszenie bez zastrzeżeń, niski środek ciężkości (zbiornik pod tyłkiem, niestety tylko 7,5L) PR4 ponoć zawieszeniowo i jeśli chodzi o ramę zbliżone do PR5, jechałem jeszcze PR3 z silnikiem 125, nie wzbudził we mnie jakiś większych emocji, dobry dla kobiety lub młodego początkującego człowieka. Wracając do tematu jeśli chodzi o ten sprzęt to stoi on wg mnie pomiędzy Hondą CRF 250L a Yamahą WR 250R, jeśli chodzi o cenę, natomiast na plus ajp niższa waga od tych sprzętów, można go też przybliżyć pod tym względem do Hondy CRF 250X, lecz Ajp ma licznik, migacze, podnóżki pasażera :) (nawet przetestowaliśmy go we dwie rosłe osoby)
Jeśli chodzi o reżim serwisowy PR5 to wg fiszek, co 3000km lub 6 miesięcy
Wymienić olej (wyczyścić filtry)
Sprawdzić zawory
Wymienić świece zapłonową

Co jest jeszcze bardzo ważne, AJP daje dwa lata gwarancji, wg mnie bomba.

Ps. Gdzieś czytałem, że są plany wypuszczenia big bore do PR5, na niektórych rynkach silnik wychodzi z mocą ponad 30 KM, pewnie również dzieki zmianie na akcesoryjny wydech marki DOMA


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AJP pr4 240 enduro romania
PostNapisane: Pn cze 15, 2015 7:49 pm 
Aktywny

Dołączył(a): So wrz 08, 2012 2:40 pm
Posty: 139
Lokalizacja: Middle of nowhere ...
Różnica między PR5 a PR4 to gównie silnik. Rozumiem, że ten z PR3/PR4 to 2 zaworowy i chłodzony powietrzem olejem jest bardziej wytrzymały z powodu prostszej konstrukcji ? Czy różnica między PR3 a PR4 tylko zawieszenia ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AJP pr4 240 enduro romania
PostNapisane: Pn cze 15, 2015 8:51 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): N wrz 16, 2007 8:29 pm
Posty: 7905
Lokalizacja: Szczecin
Louis napisał(a):
A jak to sobie radzi na czarnym z takimi krótkimi przełożeniami? Jaka V przelotowa?


Louis wydaje mi się że to jest ten sam silnik co Twoja XR250

Lewar a Asia nie przymierzała się do niego..?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AJP pr4 240 enduro romania
PostNapisane: Pn cze 15, 2015 9:44 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr lis 04, 2009 6:52 pm
Posty: 1974
Lokalizacja: Kraków-Warszawa
Na szczęście byłem tam jeszcze ja :) Asia ma już freeridera ... z tą prędkością do góry w stosunku do lc4 bym nie był aż takim optymistą ... ale dla kogoś w granicach 165 cm i wadze do 75 kg bez specjalnych aspiracji , ale z zacięciem turystycznym , do rozważenia .


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AJP pr4 240 enduro romania
PostNapisane: Pn cze 15, 2015 11:13 pm 
poeta forumowy

Dołączył(a): Wt gru 21, 2010 8:24 pm
Posty: 280
Lokalizacja: Międzychód
Pr3 w porownaniu do pr4 ma zupelnie inna rame, male kola etc, silniki jedynie dziela.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AJP pr4 240 enduro romania
PostNapisane: Wt cze 16, 2015 3:57 pm 
Zadomowiony

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 11:13 am
Posty: 90
Lokalizacja: Milicz
Silnik w 240 pochodzi z crf 230 portugale troche rozwiercili i dali większy gaźnik.A co do różnic między pr3 a pr4 .pr3 ma koła 19-17 inne zawieszenie i rame.pr4 pr5 21-18 .są jeszcze wersje w super moto we wszystkich modelach ale to też inny zawias i wiadomo koła.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AJP pr4 240 enduro romania
PostNapisane: Wt cze 16, 2015 4:46 pm 
Aktywny

Dołączył(a): So wrz 08, 2012 2:40 pm
Posty: 139
Lokalizacja: Middle of nowhere ...
Hmm to nie wiem czy zastanawiać się nad tym PR3, zachęcająca jest wysokość i waga. Ta się gdzieś na tym usiąść w okolicach Warszawy ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AJP pr4 240 enduro romania
PostNapisane: Śr cze 17, 2015 8:06 am 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Wt lut 23, 2010 3:07 pm
Posty: 718
Lokalizacja: Okolice KRK
Też mam kilka zdjęć "w akcji":

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AJP pr4 240 enduro romania
PostNapisane: Pt cze 19, 2015 12:48 am 
Świeżak

Dołączył(a): Wt gru 16, 2014 12:38 am
Posty: 13
Sventevith napisał(a):
Hmm to nie wiem czy zastanawiać się nad tym PR3, zachęcająca jest wysokość i waga. Ta się gdzieś na tym usiąść w okolicach Warszawy ?


Ptaszki ćwierkają, że 4 Lipca w Górze Kalwarii jazdy demo na AJP będą zorganizowane wspólnie z Motoszkołą Rafała Górskiego.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AJP pr4 240 enduro romania
PostNapisane: Wt cze 30, 2015 6:43 pm 
Zadomowiony

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 11:13 am
Posty: 90
Lokalizacja: Milicz
Ktoś pytał gdzie na AJP można wskoczyć ??? No to jest okazja.
[ img ]


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 2   [ Posty: 25 ]
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL